Kernel Dosyaları

Başlatan ofaTeam, 03 Mart 2014 - 19:50:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ofaTeam

Kernel dosyasının adı nedir? Hangi directory içinde bulunur?
İşletim sistemi programları (system programs) hangi directory'ler içinde bulunuyor?
Konfigürasyon dosyaları hangi directory içinde bulunmaktadır?

Sorular hakkında bilgi sahibi olanlar varmı arkadaslar?

meda

Bunların cevabı kolay amaç nedir ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

if

@ofaTeam, kullandığınız yabancı kelimelerin Türkçe karşılıkları bulunmakta. Lütfen yabancı kelimler kullanmayın.

"kernel" = çekirdek
"directory" = dizin
"Konfigürasyon" = ayar

Çekirdek dosyası, işletim sistemi ugyulamaları derken neyi kastediyorsunuz? Neyin ayar dosyaları?

ofaTeam

@shadow, ubuntu yu kullanmaya baslayalı biraz oldu ,fakat  bu konularda ubuntuda fazla bilgim yok, işletim sistemleri
dersi için linux isletim sistemlerini tanıma adına sorulardan bazılarında takıldım, o sorular bunlar, fakat çözdüm sadece emin
degilim cevapların dogrulugu hususunda.Ama sanırım hallettim.

meda

Kim Korkar Linux'tan-Can Uğur Ayfer,Ömer Ayfer ebook olarak forumda ufak bir araştırmayla bilgiye ulaşabilirsin.Zira sorularının cevabına ebook ile ulaşamazsan buraya yazarsın.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ofaTeam

@shadow , Hayırdır, boyle bir emri vaki tavırlar da bulunmusun, foruma yeni basladıgımı belirttigim halde,
sonra buraya yaz falan, bir de basit sorular falan demisin, zorluk kolaylık goreceli kavramlar bilgin varsa
cevaplarsın, yardımcı olursun bu kadar

meda

Yeni üye olman hiç önemli değil.Sen ilk önce üslubuna bak.Yarı İngilizce,yarı Türkçe sorular sorarak burada tuhaf bir tarzın olduğu ortada.Göreceli kavramları bırakıp ne kadar öğrenmek istediğini kendine sor.En basiti sağ üstte arama kısmında  bulabileceğin onlarca konu varken sanki arayıpta bulamayan sen yeni konu açmışsın.

heartsmagic

Alıntı yapılan: shadow. - 03 Mart 2014 - 23:06:46
Kim Korkar Linux'tan-Can Uğur Ayfer,Ömer Ayfer ebook olarak forumda ufak bir araştırmayla bilgiye ulaşabilirsin.Zira sorularının cevabına ebook ile ulaşamazsan buraya yazarsın.

Burada bir emri vaki göremiyorum açıkçası. Bir kitap önerisi var, eğer orada bulamazsan tutar sorularını buraya yazarsın denmiş. Emri vaki nerede?

@ofaTeam, hiçbir forumda doğrudan ödev sorularına sıcak bakılmaz. Güzel güzel söylemişsin, fikrim var ama takıldım diye. O fikirleri burada paylaşırsın bizler de doğruluğunu, yanlışlığını, eksik olup olmadığını seve seve yorumlarız. Ancak lütfen yeni girdiğin bir ortamda peşin hükümler verme, biraz o ortamı gezerek yapısını tanımaya çalış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ofaTeam

@shadow , burada sadece türkçe kelimeler ile soru sorulabileceğini bilmemem gayet normal,  sen ne meslekle ugrasıyorsun bilmiorm, ama ben ingilizce bilmeden meslegimi icra edemiorm, istersen sana ozel full ingilizce sorular sorayım, cache kelimesini önbellek diye cevirip anlatan hocalar yüzünden türkiye bilim ulkesi olamadı orası da ayrı bir mevzu, Ikinci olarak , ben bu konuyu en az 1 saat aradım ve senin gibi sadece türkce kelimeleri google search e yazarak degil , her türlü yabancı  sitelere de goz attım, arastırma yapma konusunda senin bana laf soylemen gayet sacma olmus,

@heartsmagic , odeve gelince, ben odevi tamamladım, o konuda herhangi bir sıkıntı yok, yalnız eger ben arastırıp odevi yapamamıssam forumda sormam gayet normal , yoksa forumda soru sormazsam ne anlamı var forumun, ayrıca o odevin %10 luk bir kısmıydı sadece burası, ama onerilerin icin tekrar saol

heartsmagic

Alıntı yapılan: ofaTeam - 06 Mart 2014 - 18:10:48
cache kelimesini önbellek diye cevirip anlatan hocalar yüzünden türkiye bilim ulkesi olamadı orası da ayrı bir mevzu

Türkiye'nin bilim ülkesi olamamasının nedeni bu mudur yani?
Bence ülkemizin bilim ülkesi olamamasının nedeni üzerine düşen ödevleri, projeleri, çalışmaları hakkıyla yapmak yerine çalan çırpan, başkasından kopyalayan, hazıra konmak isteyenler nedeniyle olamamıştır. Sözümüz meclisten dışarı.

Alıntı Yap
@heartsmagic , odeve gelince, ben odevi tamamladım, o konuda herhangi bir sıkıntı yok, yalnız eger ben arastırıp odevi yapamamıssam forumda sormam gayet normal , yoksa forumda soru sormazsam ne anlamı var forumun, ayrıca o odevin %10 luk bir kısmıydı sadece burası, ama onerilerin icin tekrar saol

Bir önceki iletimde anlatmaya çalıştım, sanırım yine eksik kalmış. Alıntıladığım yerdeki vurgu yapılan nokta için itirazımız olabilir mi? Elbette hayır. Forumun amacı soruları ve sorunları paylaşmaktır. Ancak bir önceki iletimden tekrar alıntı yapayım bunun cevabı için:

Alıntı YapGüzel güzel söylemişsin, fikrim var ama takıldım diye. O fikirleri burada paylaşırsın bizler de doğruluğunu, yanlışlığını, eksik olup olmadığını seve seve yorumlarız.

Tekrar edeyim, hiçbir forumda ek katkı yapmadan ödevini ortaya koyanlara sıcak bakılmaz. Öteki türlü herkes soru soran insanlara yardımcı olmak ister. Aksi takdirde bu forumun ve forumda cevap veren bizlerin gerçekliğinin tartışılıyor olması gerekir. Forumu gezersen, incelersen gerçekliğini anlamış olursun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meda

Alıntı yapılan: ofaTeam - 06 Mart 2014 - 18:10:48
@shadow , burada sadece türkçe kelimeler ile soru sorulabileceğini bilmemem gayet normal,  sen ne meslekle ugrasıyorsun bilmiorm, ama ben ingilizce bilmeden meslegimi icra edemiorm, istersen sana ozel full ingilizce sorular sorayım, cache kelimesini önbellek diye cevirip anlatan hocalar yüzünden türkiye bilim ulkesi olamadı orası da ayrı bir mevzu, Ikinci olarak , ben bu konuyu en az 1 saat aradım ve senin gibi sadece türkce kelimeleri google search e yazarak degil , her türlü yabancı  sitelere de goz attım, arastırma yapma konusunda senin bana laf soylemen gayet sacma olmus,

Ana dili bile yazım hatalarıyla dolu olan sen.En azından Türkçe,Türkiye kelimelerine saygın olsaydı.Biz okullarda Türkçe dersi alırken sen Turing(Türkçe-İngilizce) dersi mi aldın.google search,full ingilizce bunlarda melezleştirdiğin kelimeler.

Şapkadan neyin çıkacağı belli olmaz. ;D Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsun.Tanımadığı birisi hakkında da eleştiri yaparak cahil cesareti sergileyen sen. 8) Bilgisayar kelime ve terimlerinin büyük çoğunluğu İngilizce tamam da yabancı forumlarda arayıpta bulamadığın nedir ki Ubuntu Tr forumlarında aranıyorsun ?

cagriemer

Konuyu baska yere cekmeden sorulan soru ekseninde tartisacaksaniz acik birakacagim, aksi halde kapatacagim. Sorulari hatirlatma olmasi amaciyla tekrar geceyim.

Soru 1) Cekirdek dosyasinin adi nedir? Hangi dizin icerisinde bulunur?
Ipucu 1) Mesela Ubuntu'da dpkg ile linux-image-generic, linux-headers-generic gibi paketlerin hangi dizinlere hangi dosyalari yerlestirdiklerini gorebilirsiniz.

Soru 2) Isletim sistemine ait programlar hangi dizinler icerisinde bulunur?
Ipucu 2) Linux dosya sistemi hiyerarsisi diye aratirsaniz forumda ve internette cesitli yazilar bulacaksiniz. Bu yazilari okuyarak sistemin dizin agaci nasil olusturuluyor, hangi dizinlere neler gonderiliyor ogrenebilirsiniz.

Soru 3) Yapilandirma dosyalari hangi dizin/dizinler icerisinde bulunur?
Ipucu 3) Bu soruyu da dosya sistemi hiyerarsisiyle alakali yazilari bir onceki soruyu yanitlamak icin okudugunuzda yanitlayabiliyor olacaksiniz.

ofaTeam

Ben konunun silinmesini istiyorum, bu arkadasla daha fazla diyalog kurmak istemiyorum,