Lenovo Y570 modelinde fan temizleme butonu

Başlatan waroi, 01 Mart 2014 - 16:19:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

waroi

Lenovo Y570 modelinde fan temizleme butonu diye bir şey var. Windows altında enerji management diye bir driver ile çalışıyor ve butona basılınca ekrana 4 seçeek çıkıyor, fan konrolü ve fan temizlik seçenekleri, bunlar sayesinde fan çalışma şeklini seçebiliyor yada en son tercih ile fanları dışa doğru tozu üfleyecek şekilde çalıştırabiliyorsunuz.

Acaba bu işi Linux üzerinde (bende ElementaryOS Luna yüklü) yapabilmek için bir yöntem mevcutmudur?

mthan

hocam güzel bir noktaya parmak basmışsınız.Ama şunu da eklemek lazım o özellik yeni nesil lenovoların tamamında var.bende de N 580 var windows 8 de vardı o program.
Özgür yazılım....
http://getgnu.org/

waroi

Ben wine ile windows'ta çalışan uygulamayı yüklemeyi bile denedim ama tabiki yüklenmedi bile :D Acaba o tuşun o fonksiyonunu kullanmamız için bir yöntem varmıdır, bence yabancı forumlarda mutlaka konuşulmuştur bu konu, oraları didik didik aramak gerek aslında. Çünkü Lenovo kullanan Ubuntu kullanıcısı çok fazla var, başka bazı sorunlar için oralarda çözüm bulmuştum, bunu da bulursam buraya da ekleyeceğim... Yine de fikri olan varsa, paylaşırsa sevinirim... :)

if

ctrl+alt+f2 > kullanıcı adı+şifre > sudo su
showkey --scancodes
sonra bu fan temizleme tuşuna basın. Değerleri bir yere yazıp buraya geçin.

waroi

Dediklerinizin çıktısı şöyle;

ernis@ernis-eos-luna:~$ sudo su
[sudo] password for ernis:
root@ernis-eos-luna:/home/ernis# showkey --scancodes
klavye kipi RAW idi
[ Eger bunu X altinda deniyorsaniz, X sunucusu
/dev/console'u okuyana kadar cali$mayabilir ]

Herhangi bir tusa basin. Son tusa bastiktan 10 saniye sonra
program icrasi durdurulur...
0x9c
0xe0 0x2c 0xe0 0xac
root@ernis-eos-luna:/home/ernis#

if

@waroi, bunu dediğim gibi sanal uçbitimde (tty) aldınız değil mi?

waroi

quake'de almıştım sanırım eğer fark ediyorsa yeniden alayım?

if

Quake sadece arayüz. tty'de almanız gerek çıktıyı.

waroi

Evet şimdi tty'den de çıktı aldım sonuç aynı, yani şu sonucu veriyor:

0xe0 0x2c 0xe0 0xac

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mart 2014 - 09:55:14

Şimdi ne yapacağım?