Programlama öğrenmek istiyorum yardım...

Başlatan eronis, 25 Şubat 2014 - 15:17:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Arkadaşlar ben 2 tane programlama dili arasında kaldım. Java ve C++. Hangisini öğrenmem daha avantajlı. bana C++ la daha çok şey yaparsın dediler. Mesela C++ la android uygulaması yazılabilirmi ? yada Java nın C++ dan ne eksiği var ne dezavantajı var ? bana izah ederseniz hangisi sorusunu ben bulim. Birde arkadaşlar, hangi dili öneriyorsanız onun kurulum ve paket kodlarını atabilirmisiniz. yani ilk kez program aççam sonuçta. C++ la ilgili hangi paketleri libleri vs yükleyecem bilmiyorum. Yardım ederseniz sevinirim. iyi forumlar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Şubat 2014 - 15:19:12

geçen monodevelop ta C++ hello world yazdım normalde olması gerekiyordu tanımadı :( birde şu dosya açma işinede değinirseniz çok güzel olur. build diyorum ama run yapamıyorum dosyaya sinir oldum. zaten kodların yarısını pc tanımıyor :(
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

okkangal

"Daha çok şey yaparsın" ne demek ? Hatta baştan aşağı yanlış bir yaklaşım. Programlama dillerinden ziyade programcılık ile ilgili bir miktar daha araştırma yapmanı tavsiye ederim ben .
    Yani şu an kullanılan popüler diller arasında "hangisi daha iyi acaba " şeklinde  bir soru sormak yanlıştır. Bundan ziyade benim yapmak istediğim şeye hangi dil daha uygun demek daha doğru. Ama görünen o ki C++ kullanmak üzere kararını vermişsin . Disiplinli çalışma ile programlama , algoritma ve Nesne Yönelimi konusunde insanın kendisini geliştirmesine gayet uygun ve güçlü bir dil.

eronis

tamamda dostum C++ için ne kurmam gerek ? paket ve lib olarak ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Şubat 2014 - 16:11:10

yaa sen bana öyle deyince iyice kafam karıştı :( java her platformda çalışır diyorlar. C++ la yapılan her şey java ilede yapılıyor sanırım ? sadece driver, işletim sistemi vs konusunda eksiği var ama anladığım kadarıyla java her platformda çalıştığı gibi web desteğide varmış ? sanırım C++ ın tek artısı oyun işletim sistemi vs yazımında kullanılması ???
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

sipazilla

Bu konu çok konuşuldu o yüzden kısaca kendimce cevap vereyim;

Doğru soru şöyle olmalıydı "şu projemde hangi dili kullanmamı önerirsiniz." Fakat sen dil öğrenmeye çalışıyorsun o yüzden öncelikli hedefin kolay öğrenilebilen dille mantığı oturtmak olmalı. Zaten bir dili öğrenince diğer dilleri okuyup öğrenmen zor olmayacak.

Zaten fedora kullanıyormuşsun sisteminde python vasayılan olarak bulunuyor fazladan paket kurmana gerek yok buradan dökümanları indir ve başla.

Ve kafanı hangi dil hangi platformu destekliyor hangisi öğrenmeylim tarzında düşüncelerden sıyır. Dünya mobilleşiyor, sunucu merkezli uygulamalar yaygınlaşıyor farkındaysan.

okkangal

Benim tavsiyemde Linux kullanıyorsun madem . python ile başlaman gayet faydalı olacaktır ...

ekremsenturk

En basitten buradan başlayabilirsin ve genel olarak bir fikir edinebilirsin : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39028.0 

Aslında mühim olan ne öğrenmek istediğin değil, anlayabileceğin bir kaynak bulabilmektir.

bugra9

Kısaca karşılaştırmak gerekirse;
1 ) İki dilde de android uygulaması yapılabilir ama java ile çok daha kolay yaparsın.
2 ) C++ bilen birisi javayı 1 haftada öğrenebilir ama java bilen birisi c++'ı kolay kolay öğrenemez.
3 ) C++ ile yazılmış bir programın her platformda çalışması için, her platfomda ayrı ayrı derlemelisin. (Linux 32 bit, linux 64 bit, windows 32 bit, windows 64 bit vs vs.) Javada ise bir kere derlemede her platformu desteklemiş olursun. Javanın çalışması için java programının o bilgisayarda yüklü olması gerekir ama c++ için gerekmez.,
4 ) Java, c++'a oranla yavaş çalışır ama basit uygulamalarında bu farkı gözlemleyemezsin.
5 ) C++ ile herşeyi rahatça yaparken java seni çok kısıtlar.
6 ) Java çok geniş kütüphaneye sahiptir. Hemen herşey daha önce yazıldığı için sadece alıp kullanmak yeterlidir. Bu özelliğinden dolayı çoğu yerde java kullanılır.
7 ) Java öğrenmek çok daha basittir.
8 ) Basit ve orta ölçekli projeleri java ile daha hızlı gerçekleştirirken , karmaşık projeleri c++ ile daha hızlı gerçekleştirirsin.
9 ) Web uygulamalarında, bana göre bu iki dil de kullanılmamalıdır. Php, bu iş için daha uygundur.

Özetlersek,
Hızlı bir şekilde öğrenip bir şeyler yapmak istiyorsan java öğrenmelisin ama ben bilgisayar ve programlamanın mantığını anlayıp bilinçli bir şekilde projelerimi gerçekleştirmem gerekir diyorsan kesinlikle c++ öğrenmelisin.

Unutmaman gereken noktalar;
1 ) C++ öğrenirsen java veya diğer programlama dillerini 1 hafta içerisinde öğrenebilirsin.
2 ) Javayı öğrenmek çok daha kolay ve hızlıdır.
3 ) Ülkemizde para kazandıran programlama dili javadır.

Yazdıklarımın hepsi kişisel ve genellemedir. Kullanılacak alana ve kişiye göre değişir.

eronis

tamam arkadaşlar python öğrenme kararı aldım. en azından başlangıç olarak. o zamana kadar fedoramdaki C++ sorununu çözecem inşallah...

freeman

@ekremsenturk;
Başka konularda da rastlıyorum. Oralarda da daima Basic öneriyorsunuz. Fakat bence gayet yanlış. Günümüzdw basic öğrenmek için geçen zaman gerçekten zaman kaybı. ki basic in o sintaxı, başka dillere geçen kişilerin başına bela oluyor.

Arkadaş en doğrusunu yapip, Python la başlamış.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

TheGodEmperor

Basic öneren görmedim burada ben. Not şimdi gordum.
Cogito Ergo Sum
Özgür Dünya, Özgür Bilgi
http://www.erhankilic.pro

TheGodEmperor

Cogito Ergo Sum
Özgür Dünya, Özgür Bilgi
http://www.erhankilic.pro

ekremsenturk

Alıntı yapılan: xFoxMulder - 26 Şubat 2014 - 09:07:49
@ekremsenturk;
Başka konularda da rastlıyorum. Oralarda da daima Basic öneriyorsunuz. Fakat bence gayet yanlış. Günümüzdw basic öğrenmek için geçen zaman gerçekten zaman kaybı. ki basic in o sintaxı, başka dillere geçen kişilerin başına bela oluyor.

Arkadaş en doğrusunu yapip, Python la başlamış.

Birisine C veya C++ ile başlamasını önermek, (en sık gördüğüm öneri) Okula yeni başlayacak olan bir çocuğa, git önce Tıb Fakültesi son yarı yıldan başla, sonra istediğin sınıfı okuyabilirsin, önerisinden bir farkı yok. Ve tabii herkes bildiğini önerir.

Basic ve Python arasında o kadar çok fark yok. Basic ve Visual Basic arasındaki fark belki daha fazladır. Basic halen öğrenilebilmesi en kolay betik'tir ve sadece kodlamayı değil, Programlamayı ve sorun çözebilmeyi öğretir. Bu benim görüşüm.

freeman

@ekremsenturk;
Ben ilk C dili ile başlamıştım. Hiçte öyle gözüm falan korkmadı. :D İyi ki de C ile başlamışım. Neyse...

Python ile Basic kıyaslanamaz. Python nesne yönelimli bir dildir. Basic te  böyle bir özellik yok. Python 'un her yerinde NYP nin etkilerini görürsünüz. Değişkenler bile nesne olarak yorumlanır. O yüzden Basic ile kıyaslanamaz.
Tüm modern dillerde(Java, C#, C++, C, Python, PHP) büyük-küçük harf ayrımı olduğundan, Basic 'in başıboş yapısı ilerde sıkıntı çıkartabiliyor.
Python iyi seviyede bilinirse, bash yerine, sistem yönetiminde bile kullanılabilir.

Herneyse... Amacım tartışma çıkarmak değil. Sadece (yeni başlayanlar için) Basic 'in yanlış bir seçim olduğunu düşündüğümü belirtmek istemiştim. Herkes istediğini kullanır tabi ki.

Saygılarımla...
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

pcbt

Programlama dili öğrenmeye başlamadan önce algoritma geliştirmeyi öğrenmelisin bence.Algoritma geliştirmeyi tam oturtursan gerisinin kolay geleceğini düşünüyorum.Ben pascal'la başlamıştım tabi ki pascal'la program yazmazsın ama algortima ve programlama matığını anlama açısından basit bir dille başlaman tavsiyemdir.En baştan nesneye dayalı programlama yerine yordamsal programlamayla başlarsan daha iyi olur.

guopx

Python ile ilgili güzel bir video: http://www.youtube.com/watch?v=sO8hiPreNBg
Quickly hazır şablonlarıyla çok basit şekilde pyGtk uygulamaları geliştirilebilir.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

eronis

arkadaşlar python için bir kaç program denedim ama önerdiğiniz bir program varmı ? birde varsa o programın eklerinide atarsanız sevinirim...

freeman

Geany var. F5 ile direkt  çalıştırma imkanı var programı. Eclipse, Netbeans için eklentiler var. Ninja Ide var.
:D

if

Konuyu uzatmaya gerek yok bence. Forumda bu soruların cevapları var. IDE'lerle ilgili anketimiz de var. Oradaki yorumları da okuyabilirsiniz.