Asus K55VM SX078D Ubuntu da İnceleme

Başlatan wcwmcl, 24 Şubat 2014 - 21:14:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wcwmcl

Aynı bilgisayara yada benzer doanımlara sahip olupta Ubuntu kurmak isteyip kararsız kalanlar için Ubuntu 12.10  kurup inceledim paylaşmak istedim.
TEKNİK ÖZELLİKLER

Alıntı YapNotebook Markası : Asus
İşlemci Markası : Intel
İşlemci Tipi : Intel Core i7
İşlemci Hızı : İ7-3610QM - 2.3 GHz Turbo Boost ile 3.3 GHz'ye kadar
İşlemci Cache : 6 MB
Ekran Boyutu : 15.6
Ekran Tipi : LED
Ekran Çözünürlüğü : 1366x768
Ekran Kartı : Nvidia
Ekran Kartı Belleği : 2 GB
Grafik İşlemcisi : Nvidia GeForce GT 630M
HDMI : Var
Sistem Belleği : 8GB
Bellek Tipi : 1600 MHZ DDR3
Max Bellek : 8 GB
Disk Kapasitesi : 750 GB
Disk Hızı : 7200 RPM
Optik Sürücü : 8X DVD+/-RW Drive
Ethernet : Gigabit Ethernet LAN
Wireless : 802.11b/g/n
Bluetooth : Bluetooth 4.0
E-Sata : Yok
Usb Portu : 1 USB 2.0 + 2 USB 3.0
Video Portu : 15 pinli VGA video konnektörü
Klavye : Numerik Q TR
Hoparlör : Dahili Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu : Var
Kamera : 0.3 MP
Parmak İzi Okuyucu : Yok
Yüz Tanıma : Var
Touchpad : Çok Fonksiyonlu Touch Pad
Uzaktan Kumanda : Yok
3G : Yok
İşletim Sistemi (Yazılım) : FreeDos
Paket İçeriği : Notebook/Adaptör/pil
Pil Teknolojisi : 6-cell Li-lon Pil
Notebook Ağırlığı : 2.60 Kg

CPU-Z - GPU-Z
lspci
komutunun çıktısı
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev ff)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek SeEmiconductor Co., Ltd. Device 5289 (rev 01)
04:00.2 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0a)

Ekran Kartı:
lspci | grep VGA
komutunun çıktısı :
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev ff)

Genel olarak şu ana kadar benim anladığım yada sorun yaşadığım bi problem yok. Çıkan problemlere de ufak tefek bi kaç ayar yapınca halledilebiliyor.

Chipset konusunda bi sorun yok kurulu halde *geliyor.

Kablosuz bağlantısında bi problem yaşamadım, format atarken wireless bağlıydı internete kurulduğunda da bağlıydı.

Kablolu ağ kartını deneyemedim daha ama bi sorun olacağını sanmıyorum :D

Ses kartıyla ilgili sadece kulaklıkta çalışmadı, araştırdım birkaç kod yazılması gerekiyormuş yazdım hala çalışmadı. Daha sonra ses ayarına baktım kulaklık takılıyken kısıkmış :D ya harbiden kulaklığı takınca ses kısıldığı için ses gelmedi yada kodlar bi çözüm teşkil etti bilmiyorum şu an :D

Touchpad ise hiç bi sorun yaşamadım sadece sistem ayarlarına girip çift parmağa alıştığım için o ayarı yaptım o kadar.

Bluetooth hata verdi hala bi çözüm bulamadım araştırıyım tekrar düzeltme yaparım.

Kart yuvası (sd) kart herhangi bi sorun yaşamadım kartı taktım fotoğraflarımı aldım sildim tekrar yükledim sorun yok.

Çoklu Ortam Tuşları: fn tuşuyla işlev kazandırılan tuşlar yani. hiç bi sorun yok ek bi paket yüklemek falan da yok. ses ayarı/ekran parlaklığı/touchpad on/off / wireless/uyku/ hepsi çalışır durumdaydı (format bittikten sonra)

Kamera: Dahili 0.3 megapiksel kamerada da hiç bi sorun yok hatta bilgisayara oturum için bi fotoğraf seçmemi sorduğunda yanlışlıkla kameraya tıkladım ekranda bi anda kendimi görünce şaşırmıştım :D

Daha öncesinde windows8 yüklüydü 12 saniyede falan açılıyodu sistem, format attıktan sonra da aynı kalıp kalmayacağından şüpheliydim 13 saniye falan çıktı hiç bi sorun yok mükemmel bence. Bakalım biraz daha öğreniyim Ubuntuyu * her şey daha güzel olur sanırım :D

En iyi silah bilgidir.