Konu açmak

Başlatan mhs77, 18 Şubat 2013 - 23:25:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhs77

Konu açarken sadece ubuntu forumda değil diğer forumlarda da konunun yanlış yere açılması her zaman sorun olmuştur.Öncelikle benim gibi ve diğer binlerce kişinin foruma katılmasının nedeni bilgilerini paylaşması,sorunlarına çözüm bulması,öğrenmesi ve öğretmesidir.bunda herkes hem fikirdir.Şöyle bir sistem yapılabilir mi acaba? Konu açmadan önce ilgili soru veya sorun bir arama motoru sayesinde oraya girilerek arama motorunun ilgili bölüme yönlendirmesi sağlanabilir.Ya da en azından "sorunuz şu bölümle alakalı bir sorudur" tarzında bir geliştirme yapılırsa iyi olur. Hem acemiler hemde forum yöneticileri için daha sağlıklı olmazmı?
öneri daha önce sunulduysa özür dilerim

canosayan

biraz sibernetik giriyor işin içine. mesela apt-get yazdım konuya. hemen hemen bütün bölümlerde vardır apt-get nasıl bileceğiz?
Chmod bizim işimiz.

mhs77

ustam arama daraltma yapılamaz mı acaba?sizin yazdığınız apt-get binlerce konu ile alakalı.ama  mesela ekran kartı ile ilgili sorum varsa "intel graphics"yazsam sanırım bu yeterli olmaz mı sizce? bu ve buna benzer...

cagriemer

Bu dediginiz imkansiz degil ama zor. %100 gibi bir dogruluga da ne yazik ki yaklasamaz. Daha iyi bir yontem foruma ilk gelen birinin karsilastigi konu basliklarini azaltmak olabilir. Ornegin ilk olarak sadece bes kategori gorecek, bu kategoriler icinde hareket ettikce gordugu konu sayisi fazlalasacak ve ilgili alt kategoride kendi basligini acacak. Bu gibi bir sistemi oturtmak icin forumu cok ciddi elden gecirmek gerekiyor. Gerci diger bir cozum de simdiye kadar yazilan her seyi arsiv diye yeni bir kategori altina alip kilitleyip yeni acilacak konulari bu siniflandirma ile dagitmak olabilir.

Forumun su haliyle cok kullanici dostu olmadiginin farkindayiz. Bir suredir olasi cozumler uzerinde dusunuyoruz. Oneriniz icin tesekkurler.

mhs77

Alıntı yapılan: cagriemer - 19 Şubat 2013 - 00:54:11
Bu dediginiz imkansiz degil ama zor. %100 gibi bir dogruluga da ne yazik ki yaklasamaz. Daha iyi bir yontem foruma ilk gelen birinin karsilastigi konu basliklarini azaltmak olabilir. Ornegin ilk olarak sadece bes kategori gorecek, bu kategoriler icinde hareket ettikce gordugu konu sayisi fazlalasacak ve ilgili alt kategoride kendi basligini acacak. Bu gibi bir sistemi oturtmak icin forumu cok ciddi elden gecirmek gerekiyor. Gerci diger bir cozum de simdiye kadar yazilan her seyi arsiv diye yeni bir kategori altina alip kilitleyip yeni acilacak konulari bu siniflandirma ile dagitmak olabilir.

Forumun su haliyle cok kullanici dostu olmadiginin farkindayiz. Bir suredir olasi cozumler uzerinde dusunuyoruz. Oneriniz icin tesekkurler.
evet benimde demek istediğim buydu.sizin bahsettiğiniz " Daha iyi bir yontem foruma ilk gelen birinin karsilastigi konu basliklarini azaltmak olabilir. Ornegin ilk olarak sadece bes kategori gorecek, bu kategoriler icinde hareket ettikce gordugu konu sayisi fazlalasacak ve ilgili alt kategoride kendi basligini acacak." aynen böyle olursa çok çok iyi olur.

DechroS

Bu kadar teferruata gerek yok. Açılacak konuyla ilgili başlığın yanında etiketler bölümü olabilir, bu bölüme sorun ile alakalı etiketler yazılır, mesela; "ekran kartı, sürücü, ekran kararması, masaüstü çökmesi" gibi önceden tanımlanmış etiketler seçildiğinde konunun hangi kategoriye girdiğini otomatik olarak sistem ayarlayabilir. Çok uğraştırıcı bir iş değil, en azından tüm forumu elden geçirmek kadar zor değil.

heartsmagic

SMF özelleştirmesi yerine bu iş için sanki biçilmiş kaftan olan soru/cevap sitelerinden bahsediyoruz burada. Aklımızın bir tarafında mevcut esasında bu, fakat forum için bu özelleştirmeyi hiç düşünmedik.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wcwmcl

Öncelikle Merhaba, konu için doğru yer olup olmadığından emin değilim yanlışsa lütfen kusura bakmayın gerekli yere yönlendirin ben orda hemen gereken işlemi yaparım,
1 haftalık bi Ubuntu kullanıcısıyım, bu zamana kadar hep merak ettim ubuntuyu ama aklımdaki tek soru sistemimde çalışır mı çalışmaz mı ?
Hep bu sebepten dolayı erteledim Ubuntuya geçmeyi, en sonun da gözümü kararttım 2 gün fazla uğraşırım nolcak dedim geçtim, şükür ki sistemde sorun olmadı canavar gibi çalıştırdı :)
Demem o ki; windowstan Ubuntuya geçmek isteyenlerin bence büyük bi problemide sistemlerinin çalıştırıp çalıştırmayacağıdır. Buna bi çözüm müdür bilmem ama herkesin kullandığı bilgisayarının markasını modelini (en azından dizüstüler için) bi başlık altında toplayabilir miyiz ? Geçiş yapacak olanlara kolaylık adı altında da anasayfada yer verilebilir bence,
Şimdiden teşekkürler herkese kolay gelsin
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

@wcwmcl, forumda biraz gezinirsen istediğin tarzda bölümlerin (marka bazında) olduğunu göreceksin.

plazma

Bence sistemlerin çalışmaması söz konusu değil, sadece ufak tefek ince ayar lazım :D

empax

Stack Overflow sitesinde konu açtıysanız bilirsiniz, orada da başlığı yazar yazmaz benzer başlıklar listeleniyor, konu açmadan son bir kez daha benzer konularda dolaşma imkanı veriyor ve bunun sayesinde 2-3 defa konu açmadan sorularıma cevap bulmuşumdur.
Aslında güzel bir öneri, konu başlıklarında benzer kelimeler olunca liste şeklinde verilir. Çok zor gibi durmuyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

wcwmcl

@heartsmagic çok gezindim de en azında kendi bilgisayarım için bulamadım :S(asus k55vm sx078) ama haklı olabilirsin dikkatimden de kaçmış olabilir kusura bakmayın
@plazma yeni katılabilcek birisi için zor bi durum olabilir, ama haklısın :D
@empax o siteyi bilmiyorum da araştırırım hocam :D
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Mayıs 2013 - 02:04:27
SMF özelleştirmesi yerine bu iş için sanki biçilmiş kaftan olan soru/cevap sitelerinden bahsediyoruz burada. Aklımızın bir tarafında mevcut esasında bu, fakat forum için bu özelleştirmeyi hiç düşünmedik.

demiştim zamanında @empax :) Forum için ek yük yapmak istemiyoruz, ne kadar zor ne kadar değil aslında ben bilemiyorum. Bir ara sanki yapmıştık böyle bir şey.

@wcwmcl, her model için bölüm olmaz haliyle :) Başlık yoksa da birisi açmamış demektir, sen açabilirsin kendi makinen hakkında. Forumda örnekleri mevcuttur: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5754.0

wcwmcl

@heartsmagic süper olur :D linux yada ubuntu hakkında pek fazla bilgim yok, kimseye yardım edemiyorum ama en azından kendi bilgisayarımla ilgili bildiğim bi kaç bişeyi bu yolla yazarım belki birisinin işine yarar kendimi biraz daha iyi hissederim teşekkürler :D belki biraz zamanımı alabilir ama olsun hallederim ben öğrenci adamım boş beleşim :D
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

İyi değerlendir o zaman öğrenciliği bence, Linux en güzel öğrenciyken öğrenilir :)

wcwmcl

daha öğrenmem gereken çok şey var ya :D

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42408.new#new

beğenmediğinz bi yer var mı? zamanınız varsa kısaca bi göz atarsanız sevinirm sorun olan yerleri hemen düzeltmeye çalışıyım
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

Gayet güzel olmuş, @wcwmcl eline sağlık. Sorunsuz da bir makineymiş, ne güzel.

wcwmcl

@heartsmagic hocam sorma ya arıza verdik :D

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42416.msg497652#msg497652

rica etsem bi bakabilir misin acaba beceremedim anlayamadım da
En iyi silah bilgidir.

if

Bu konuyu daha fazla dağıtlamayalım.