Format attığım bölümdeki bir tanımlama nasıl geri gelebiliyor

Başlatan ceddiguzel, 22 Şubat 2014 - 11:45:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceddiguzel

Merhaba

Sağlık bakanlığı ÇKYS uygulamasını kullanıyorum . Bu nedenle java oracle kulllanmak zorundayım

Geçen gün bilgisayarıma format attım . Hatta sabit diski yeniden bölümlere ayırdım ve home dizinini yerini ve boyutunu bile değiştirdim
Sistem kurulumunu gerçekleştirdikten sonra java oracle kurdum ve çkys kullanmak için browser açtım

ÇKYS penceresi java işlemlerinden sonra gelince baktım ki kullanıcı adım olan tc kimlik numaram aynen gelmiş ve beni hatırla seçeneği işaretli

Bütün sisteme format atmışım
Sabit diski yeniden bölümlemişim
Home dizininin yerini bile değiştirmişim ama tc kimlik numaram aynen beni hatırla seçeneği ile birlikte geliyor

Bunun mantıklı bir açıklamasını bilen var mı acaba

guopx

Önbellek bilgileri şifre vb.. ev dizininde saklanır genelde. Ev disininin sadece yerini ve boyutunu değiştirmişsiniz ki yerini değiştirmek bir şeyi etkilemez çünkü diskte hangi bölümde olursa olsun /home altına bağlanır. Boyutunu değiştirmek de etkilemez.
Yalnız ev dizininin bulunduğu disk bölümüne format atıınız mı? Silmeden yeniden boyutlandırmışsanız hatırlaması normal.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

ceddiguzel

Alıntı yapılan: guopx - 22 Şubat 2014 - 12:01:45
Önbellek bilgileri şifre vb.. ev dizininde saklanır genelde. Ev disininin sadece yerini ve boyutunu değiştirmişsiniz ki yerini değiştirmek bir şeyi etkilemez çünkü diskte hangi bölümde olursa olsun /home altına bağlanır. Boyutunu değiştirmek de etkilemez.
Yalnız ev dizininin bulunduğu disk bölümüne format atıınız mı? Silmeden yeniden boyutlandırmışsanız hatırlaması normal.

Home dizinin olduğu bölüm dahil format attım
Hatta sistemden linuxu silip tamamen windows kurdum ve sonra silip yeniden linux kurdum
Aklınıza gelebilecek ne varsa yani ama değişen bir şey yok

Bahsettiğim pencere aşağıdaki linkte var
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38103.0

guopx

Google chrome veye chromium kullanıyorsanız ve tarayıcıda oturum açmışsanız tüm parola ve şifrelerinizi google senkronize eder. Bundan olabilir mi?
Ya da firefox'un da senkronizasyon için servisleri var.

if

ceddiguzel

Alıntı yapılan: if - 22 Şubat 2014 - 12:14:31
@ceddiguzel, bu ÇKYS'yi nasıl kuruyorsunuz?

ÇKYS browser üzerinden çalışır ama java oracle olmadan çalışmaz

Ben şu şekilde kuruyorum
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38103.0

Google senkronizasyonu aklıma gelmedi değil ama daha oturum açmadan bu olayla karşılaştığım için o da mümkün değil ki ben dairede saglik.gov.tr uzantılı mail kullanıyorum yani google mail ile oturum açmıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Şubat 2014 - 17:31:14

Alıntı yapılan: guopx - 22 Şubat 2014 - 12:13:48
Google chrome veye chromium kullanıyorsanız ve tarayıcıda oturum açmışsanız tüm parola ve şifrelerinizi google senkronize eder. Bundan olabilir mi?
Ya da firefox'un da senkronizasyon için servisleri var.

Tekrar format attım
Home dizini dahil üstelik

Direk olarak java kurup browser üzerinden çkys'i açtım (google ile oturum açmadan )
Yine aynı olay

Format attığım bir disk bölümü üzerinden yeni kurduğum bir sistemde kullanıcı adımı java aynen buluyor
Daha önce benzeri bir durumu yaşayan var mı gerçekten

Çünkü bu ciddi bir güvenlik açığı olarak da duruyor aynı zamanda

guopx

@ceddiguzel
Diğer parola ve otomatik doldurma verilerinizde de aynı şey oluyor mu?
Mesela forum şifreniz oturum açmadan geliyor mu yoksa sadece java sayfasına özel mi bu durum?

ceddiguzel

Alıntı yapılan: guopx - 23 Şubat 2014 - 01:01:52
@ceddiguzel
Diğer parola ve otomatik doldurma verilerinizde de aynı şey oluyor mu?
Mesela forum şifreniz oturum açmadan geliyor mu yoksa sadece java sayfasına özel mi bu durum?

@guopx

Sadece javaya özgü bir durum bu
Ne home dizinine girişte ne de browser üzerinde benzerini asla yaşamıyorum

grayloop

@ceddiguzel,
Güvenlik açığı gibi görünmedi bana, çünkü biçimlendirme yapılmış, yani yazılımla ilgili bir şey yok sanırım. IP adresinizle veya modem ayarlarınızla ilgili bir şey olabilir belki.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

ceddiguzel

Alıntı yapılan: gridongu - 23 Şubat 2014 - 20:45:54
@ceddiguzel,
Güvenlik açığı gibi görünmedi bana, çünkü biçimlendirme yapılmış, yani yazılımla ilgili bir şey yok sanırım. IP adresinizle veya modem ayarlarınızla ilgili bir şey olabilir belki.

@gridongu

ip adresim sabit değil
Sabit olsa bile format sonrası o pencere önüme geldiğinde kullanıcı adı boş gelmesi lazım

Bir dahaki sefere beni hatırla bölümündeki işareti kaldıracağım
Bakalım format sonrası yine aynı şeyi yapacak mı ama bu her şekilde mantıklı değil 

heartsmagic

Akla gelen şeylerin arasında IP adresi var mı? Sabit mi, değişken mi IP adresin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ceddiguzel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2014 - 22:39:37
Akla gelen şeylerin arasında IP adresi var mı? Sabit mi, değişken mi IP adresin?

@heartsmagic

İP adresim sabit değil
Yani klasik modem ve klasik ev kullanıcısı

bytan

Bu ÇKYS uygulamasını, tarayıcı üzerinden açarken önceki aşamaların herhangi birinde herhangi bir bilgi girişi gerçekleştiriyor musun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ekremsenturk

Bu uygulamanın Facebook ile bir bağlantısı varsa ve önce Facebook'a giriş yapmışsan, seni otomatik olarak tanıyabilir. Daha önce hiç giriş yapmamaış olduğun siteler bile seni Facebook çerezi üzerinden tanıyabilirler.

ceddiguzel

Alıntı yapılan: bytan - 26 Şubat 2014 - 10:48:44
Bu ÇKYS uygulamasını, tarayıcı üzerinden açarken önceki aşamaların herhangi birinde herhangi bir bilgi girişi gerçekleştiriyor musun?

Hiç bir bilgi girişi yapmıyorum
Sistemi kuruyorum güncelleme sonrası java kurup çkys açıyorum ve kullanıcı adım olarak tc kimlik numaram geliyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2014 - 22:37:04

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 26 Şubat 2014 - 21:16:40
Bu uygulamanın Facebook ile bir bağlantısı varsa ve önce Facebook'a giriş yapmışsan, seni otomatik olarak tanıyabilir. Daha önce hiç giriş yapmamaış olduğun siteler bile seni Facebook çerezi üzerinden tanıyabilirler.

Uygulama sağlık bakanlığının ve oracle tabanlı
Yani facebook ile alakası hiç yok ki benim face ile işim zaten yok

grayloop

@ceddiguzel
Atladığımız/atladığınız bir şeyler var. Geriye doğru sağlama yapılıp düşünülebilir. Sorun güvenlik açığı gibi görünmüyor bana. Sizin de dediğinz gibi, disk biçimlendirme yapılıp sistem yeniden kurulmuşsa bunun sistemle ilgisi olmamalı, diye düşünüyorum. Aklıma, daha önce yazdığım modem ayarı geliyor, sistem kurulurken modemi ilgilendiren bir şeyler de oluyor olabilir mi?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

ceddiguzel

@gridongu

Her şeyi yukarıda yazdım
Sağlık bakanlığı uygulamalarında belli ip aralıklarında izin verilen uygulamalar vardır ki o uygulamaları browser üzerinden bile olsa her bilgisayarda çalıştıramazsın

Fakat ÇKYS böyle bir uygulama değil. Gün oluyor evden de girip çalışmak ya da kontrol etmek durumunda kalıyorum. Bu güne kadar hiç yaşamadığım bu durum bana tuhaf geldi ve gelmeye devam ediyor

İlgi ve alakanızdan dolayı teşekür ederim .Yapacağım son şey bir de başka bir sabit diske aynı kasa üzerinde sistem kurup kontrol edeceğim.  Çıkan sonucu inşallah sizinle paylaşırım .