Xp kullanıcılarının %11 i Linux sistemleri tercih etti

Başlatan okan_668, 21 Şubat 2014 - 17:29:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_668

Microsoft un XP desteğini nisan ayında bitirmesi kararı bu sistemi kullananları harekete geçirmişe benziyor.Kullanım oranları dağılımı dikkate alınırsa Linux a yeni bir kitlesel katılım söz konusu...

The Linux community vakfının düzenlediği ankette Linux sistemleri için önemli olabilecek miktarda bir yüzde bu sistemleri kullanacağını söylediler.Önem arzeden bir kısmı ise şu ki 3 büyük sistemden hala biri Xp yüklü cihazlar ve bunların sayısı yadsınamayacak değerler sağlayabilir Linux tarafında...

Sistemlerine windows Xp  sürümünün devamı dışında görülen Mac sistemi kullanacağını söyleyenlerin dağılımı ise oldukça düşük kaldığı görülüyor.Hala kullanmaya devam edeceğini söyleyenler ile yükseltme yapacakların oranı ise  hemen hemen aynı gibi...

Önümüzdeki yıl ve yıllarda uygulama pazarında ve market dağılımlarında Linux sistemlerine ayrılacak olan yer daha da artmaya başlayacaktır.Öyle ki Linux yüklü  masaüstü bilgisayarlar ile daha sık karşılaşmamız yüksek olasılık.

kaynak : http://news.softpedia.com/news/11-of-Windows-XP-Users-Are-Considering-to-Switch-to-Linux-Study-Reveals-428576.shtml

yerelleştirme : okan_668
Linux , özgürlük,barış ve kardeşliğin simgesidir.Özgürce ekledikleriniz sizi topluma ve insanlığa bir adım daha yaklaştırmış olur.Böylece şişirilmiş olan maliyetler bir anda sıfırlar...Matematiğe gerek yok, Sıfır olan herşey ucuz, bedava ve adi anlamına gelmez,bazen başlangıcın bir adımıdır sadece...

ekremsenturk

Halen Windows Xp kullananların başka bir sisteme yükseltmeleri veya geçmeleri, bir kısım kullanıcı için, yeni bir Bilgisayar almadıkları sürece çok zor. Geçen ay Eczane'ye uğradığımda, fark ettiğim, kullanılan iki Bilgisayar'dan birinde USB yerin RS232 bağlantılar mevcut. Yani, Bilgisayar en az 10 senelik. Muhtemelen 250 MB RAM ve bunun en fazla 64 MB'tı dahili ekrankartına ayrılmış. Öyle olmasa bile o bilgisayar ile anca Slax veya Puppy kullanabilirler. Ama çok büyük bir ihtimal, cihaz bozulmadığı sürece Xp'ye devam. XP'nin desteğinin Microsoft tarafından sonlandırılmasından bu güne tam 4 sene geçti. Ben de öyle olacağından dolayı tamamen Linux'a geçmiştim. Softpedia'dan okuduğun haber acaba hangi yıldan kalmış ?

FireSwords

Hayır bu Nisan'da dolacak destek süresi Microsoft'un kendi sitesinde yazıyor.

if

@ekremsenturk, hatırladığım kadarıyla söz konusu firma bu işletim sistemine olan desteğini en az bir kez uzattı. Hatta desteğin uzaltılma kararları tesadüf sayamayacağımız zamanlara denk geldi.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: if - 22 Şubat 2014 - 01:35:10
@ekremsenturk, hatırladığım kadarıyla söz konusu firma bu işletim sistemine olan desteğini en az bir kez uzattı. Hatta desteğin uzaltılma kararları tesadüf sayamayacağımız zamanlara denk geldi.

Ben SP3 çıktıktan bir süre sonra bir karar vermeye gerek duyduğumdan dolayı, devamını takip etmedim. Sadece İnternet Kafe'lerde halen kullanılıyor olmasına şaşırmıştım.

confickerbelasi

desteği 8.1 çıktığında kesmesi gerekirdi gene yumuşama var.