Fedora Yazılım Sorunu

Başlatan eronis, 20 Şubat 2014 - 19:26:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Arkadaşlar çok acil yardımınız lazım. Burası Ubuntu forumu diyenler olacaktır ama arkadaşlar bana hangi dağıtımı kullanırsan kullan yardım bulursun dedikleri için buraya yazıyorum.

Sorunum şu: herhangi bir uygulama yükleyemiyorum. Misal; benim kullandığım internet tarayıcı Google Chrome onu .deb formatında indirdim kurmadı. Belki Fedora olduğu içindir emin de değilim.

Neyse birde software ye girince hiçbir şey yüklenmiyor. Hiç bir şey derken reklam amaçlı konan resimler bile... arkadaşlar Fedora 20 kullanıyorum. Ubuntu'nun daha iyi olacağını söyleyeceksiniz ama bu Linux zaten sorun çözmekle eğitiyor insanları. Ben de bir kaç hata aldım diye bir dağıtımı hiçe saymak istemiyorum. Malum Pardus gibi kararsız bir sürümü kullananların yanında Fedora kullananlar daha fazla ve bildiğim kadarıyla Ubuntu'dan sonra en popülerler arasında 2-4 arası bir şeydir sanırım.

Neden mi Fedora istiyorum ? Masaüstü hoşuma gidiyor, sırf bir yazılım yükleme sorunu için silmek istemiyorum.

Not. Bunları şu anda bahsettiğimiz bilgisayardan yazıyorum yani interntte sorun yok sorun yazılım merkezinde. güncelleme falan varsada ben bulamadım. belki update falan yaparasam çözülür diye düşündüm. yardımlarınızı bekliyorum...

Fedora 20 32 Bit Gnome Desktop versiyonunu kullanıyorum

Not: ilk başta 7-8 program kurabildim. wine monodevelop vs... ama onlardan sonra.... :S
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

umutubuntu

Forumda sadece Ubuntu değil diğer dağıtımlar konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa elbette destek olacaklardır.

Fedora'da .deb uzantılılar normal olarak zaten kurulmaz, https://www.google.com/intl/tr/chrome/browser/ adresinde 32 ya da 64 bit Fedora için .rpm paketleri mevcut. Uzun zamandır Fedora kurmadığım için yazılım merkezi konusunda yardımcı olamayacağım. Kurmak istediğin programları sadece yazılım merkezi değil komutlarla da kurabilirsin. Ayrıca Gnome masaüstü Ubuntu'da da mevcut.

eronis

ilk önce ilgin için teşekkür ederim. benim sorunum şu: yazılım merkezindeki hiç bir uygulamayı kuramıyorum... :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2014 - 20:10:55

hatta sorunumu biraz daha açık söylemek gerekirse yazılım merkezi kapanıyor. hiç bir mesaj falan gelmiyor. sadece amaçsızca kendini kapatıyor :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2014 - 20:27:37

Hata metnini buldum. Şöyle diyor;

Dosyalar yüklenirken başarısız olundu

Paket arka ucu başlatılırken başarısız olundu.
Bu diğer paketleme araçları aynı anda kullanılmaktaysa oluşabilir.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

guopx

gpk-application uçbirimden çalıştırınca açılan yazılım merkezinde birşeyler kurmaya çalışın. Aldığınız hataları buraya geçin.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

eronis

dostum ben daha önce hiç fedora terminali kullanmadım. ubuntuyu bile tam bilmiyorum...

gpk-application

yazdım uçbirimden ama hata verdi.
Command Not Found...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2014 - 20:35:08

Hata metnini buldum. Şöyle diyor;

Dosyalar yüklenirken başarısız olundu

Paket arka ucu başlatılırken başarısız olundu.
Bu diğer paketleme araçları aynı anda kullanılmaktaysa oluşabilir.

guopx

Aynı anda birden fazla paket sistemini kullanan yazılım çalıştırdınız mı?
Bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar deneyin.

imarah

sudo yum install paketadi
böyle kurabiliyor musun?

eronis

kaç kere yeniden başlattım bir bilsen. ama wine dan kaynaklandığını düşünüyorum.

-Wine Software Uninstaller

adlı yazılımdan şüpheleniyorum. onu nasıl kaldırabileceğimi söylerseniz belki bana yardımcı olmuş olursunuz. bu uninstaller adı üstünde belki bu engel oluyordur. wine yükleyince oldu bütün bunlar :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2014 - 21:00:46

imarah olmadı :(

imarah

Alıntı yapılan: eronis - 20 Şubat 2014 - 20:59:18
kaç kere yeniden başlattım bir bilsen. ama wine dan kaynaklandığını düşünüyorum.

-Wine Software Uninstaller

adlı yazılımdan şüpheleniyorum. onu nasıl kaldırabileceğimi söylerseniz belki bana yardımcı olmuş olursunuz. bu uninstaller adı üstünde belki bu engel oluyordur. wine yükleyince oldu bütün bunlar :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2014 - 21:00:46

imarah olmadı :(

ilginç. ne hata veriyor çıktıları geçsene buraya
wine içinse

sudo yum remove wine

bununla wine'ı silebilirsin diye hatırlıyorum.

if

@eronis, olmadı ama ne oldu? paketadı ne yazdınız? sudo yum remove wine* ile kaldırın Wine'a dair ne varsa?

Konuyu doğru yerine taşıyorum.

eronis

dostum ben doğrudan wine'ı değil wine software Uninstalleri silmek istiyorum...

Ama benim artık daha ilginç bir fikrim var. Bilgisayarımda başlangıçta bir işletim sistemi seçimi ekranı var. ordan recorvery olursa ordan bi şansımı deneyim bilgileri her zaman atarım. ama bunlarla sonsuza kadar uğraşamam. Ve eminimki Wine Software Uninstaller yüzünden oluyor bütün bunlar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2014 - 21:25:53

off yaa içim bayıldı 3 saattir uğraşıyorum yapamadım... acaba gereksiz paketleri temizleyen bir temizlik aracı işimi görür mü ?

guopx

su
yum update
yum clean all
yum-comlete-transaction
rm -f /var/lib/rpm/__db*
rpm -vv --rebuilddb
yum clean all
yapıp yeniden başlatın.

heartsmagic

@eronis, her dağıtıma ve herkese yardım etmek isteriz elbette. Ancak öncelikle senin sakin ve sabırlı olman, sonrasındaysa bizlere yardımcı olman gerekiyor. Senden bir şey denemen istendiğinde bunu aynen denediğin şekilde (komutlarla yani) ve aldığın çıktıları da içererek buraya kopyala lütfen. Böylece yorumlayıp sana yardımcı olabilelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

harunkaraca

Alıntı yapılan: eronis - 20 Şubat 2014 - 21:06:23
dostum ben doğrudan wine'ı değil wine software Uninstalleri silmek istiyorum...

Ama benim artık daha ilginç bir fikrim var. Bilgisayarımda başlangıçta bir işletim sistemi seçimi ekranı var. ordan recorvery olursa ordan bi şansımı deneyim bilgileri her zaman atarım. ama bunlarla sonsuza kadar uğraşamam. Ve eminimki Wine Software Uninstaller yüzünden oluyor bütün bunlar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2014 - 21:25:53

off yaa içim bayıldı 3 saattir uğraşıyorum yapamadım... acaba gereksiz paketleri temizleyen bir temizlik aracı işimi görür mü ?

sorun wine de degil dagıtım da bug var.
kurulumu yapıp açsanız bile arişim engeline takılıyorsunuz.
sorry im dont vb.. diye bi hata veriyor.

konsoldan yuklenebilir uygulamalar. (fedorayı bu yuzden seviyorum)

uç birimden
yum update
yum update yum
yum upgrade

yap
sonrasında yükleyecegin paketleri şöyle yükleyebilirsin. (gerekli paketleride ekendi yükler)

ornek:
yum install chrome
yum remove chrome

yum install wine
yum remove wine

tabi sudo ilede verilebilir.
sudo yum install chrome
sudo yum remove chrome
gibi...

ben bu şekilde kullanıyorum.