QuickStart - Ubuntunuz İçin İsviçre Çakısı

Başlatan ozan, 22 Ekim 2008 - 01:00:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozan

HowtoForge.com u incelerken tesadüfen gördüm bu uygulamayı ve çok hoşuma gitti o ara önce bloguma kendi çapımda birşeyler yazmıştım şimdi buraya da üye olunca ilk mesajımda soru sormayayım bu güzel uygulamayı tanıtayım belki bir işe yararım dedim.

QuickStart uygulaması gerçektende kendilerinin de iddia ettiği gibi tam bir İsviçre çakısı gibi iş görüyor çok ufak boyutuna rağmen bir çok işlevi barındırıyor.
Bunlar:

-Bütün sistemi veya belirli bir klasörün .tar formatında sıkıştırarak yedekleme
-aldığı yedeklerin kurulumu

-Sistemde kurulu Ubuntunuzun imajını alarak yedeklemek ve bu yedekleri geri kurmak
-Sistemde kurulu ms windows un imajını alarak yedeklemek ve bu yedekleri geri kurmak

-Günlük,haftalık veya aylık olarak belirli klasörlerinizin yedeklenmesi

-Ubuntunuzu güncellemeden önceki eski haline geri getirme

-xorg.conf , fstab , menu.list , source.list gibi ayar dosyalarına kolay yoldan erişim ve kolay düzenleme

-Ev temizliği, sistemdeki gereksiz ve geçici (boşuna yer kaplayan dosyaların temizliği)

-amsn,emesene,vlc,amarok gibi yaygın programları kurma
-dvd codec kurma

-normalde masaüstünde gösterilmeyen bilgisayar,çöp gibi kısa yolları masa üstünde gösterme
-kendi ara yüzü üzerinden kendisini güceleyebilmek ve kaldırabilmek
-----
Kurulumsa gayet basit
1-Bu adresteki ufak kurulum scriptini indiriyoruz :
http://quickstart.phpbb.net/download.php?id=49
2-Eğer 32bit Ubuntu kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.Sisteminizde 64bit ubuntu kuruluysa
terminale şu komutu veriyoruz:
sudo apt-get install lib32z1 lib32ncurses5 lib32bz2-1.0
3-indirdiğimiz Install_QuickStart.sh dosyasıa sağ tıklıyoruz ve
Özellikler/Erişim Hakları seçtikten sonra Çaliştırma: Bir program gibi çalışmasına izin ver yanındaki kutucuğa tıklayarak çalışma izni veriyoruz
4-Install_QuickStart.sh dosyasına çift tıkladığımız zaman gelen seçeneklerden uçbirimde çalıştır
ı seçiyor ve gerekli olan küçük bir paket indiriliyor bize yönetici şifremiz soruluyor ve birkaç saniye içinde kurulmuş oluyor.Ancak benim gibi Türkçe ubuntu kullananlarda ufak bir sorun çıkacaktır.Kurulum scriptinde kurulum için gerekli geçici dosyanın yolu olarak home/Desktop seçilmiş ama bizde Desktop diye bir klasör yok bildiğiniz gibi Masaüstü olarak kullanıyoruz.Bu sorunu aşmak için hemen home klasörünün içine Desktop diye bir klasör açıyoruz ve kurulum dosyasını oraya taşıyoruz ve orada kurulum sorunsuzca halloluyor...

daha ayrıntılı ve resimli anlatım için:
http://howtoforge.com/quickstart-the-swiss-army-knife-for-ubuntu-8.04-desktop

erginemr

Teşekkürler. Özellikle sistem yedeği almak için güzel bir uygulama.

Bu yazılım, geliştiricisi tarafından UbuntuForums'da ilk duyurulduğunda, kaynak kodu gizli olduğu için bayağı ağır eleştiriler almıştı. Ancak vaat ettiği işleri güvenle yaptığı sürece, bence sorun yok.

bk-bk

bilgi icin teşekkür ederim. sıkca kullandıgım bir yazılım oldu.
herkes layık olduğu yerdedir

ap0kal1pt1ya

Çok güzel bi yazılım,ubuntu kullanan herkese tavsiye ediyorum

Eren

Güzel program. Dilimize kazandırılırsa daha da güzel olacak.

anarchia

bu program ile ubuntu yüklü partition'un imajını almak istiyordum. imaj alma işinin nasıl olduğunu öğrenmek için
http://quickstart.phpbb.net/viewtopic.php?f=1&t=41&p=220&hilit=image+save+ubuntu#p220
adresindekii yönergeyi inceledim.
çalışan sistemin imajını almak için bir live cd çalıştırılması gerekliliğinden söz ediyor ancak anlayamadığım nokta(lar), live cd ubuntunun cd kurulumu olabilir mi? ve cd den ubuntuyu başlatınca tanıtamadığım ntfs bölümüne imajın kaydını nasıl yapacağım...ve bir de live cd'den bu programı nasıl çalıştıracağım...
sistemi göçertip formatlamak zorunda kaldım 2 gün önce, dosya yedekleme yerine imaj almam gerektiğini böylece anladım :)

heartsmagic

Çalışan CD bellekten çalışma halicinde normal kullandığın sistemle aynı özellikleri içerir. Program kurup, kaldırabilirsin geçici olarak. NTFS desteği için eğer gerekiyorsa bu programı da kurabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

btermeli

Yükseltme yapmadan önce sistemin Quickstart ile TAR olarak yedeğini aldım. 1-1,5 saatte tüm yedekleme bitti. Bu normal mi, yoksa hatalı yedekleme olabillir mi?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Hata vermediyse sanmıyorum bir sıkıntı olduğunu. Boyuta göre yedekleme süresi değişebilir, 1-1,5 saat aslında uzun bile sayılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

haritsu

Paylaşım süper, teşekkürler. Ubuntu Tweak içerisinde bunlarda olsa süper olur dedim kendi kendime :)
Bu yazılım Intrepid üzerinde kendisini Menü üzerine ekleyemiyor :) O nedenle bulunduğu klasöre indirdiği QuickStart.tar.gz adlı dosyayı tekrar extract edip içinde QuickStart.sh dosyasını kendiniz çalıştırmanız gerekiyor.

Bilginize,

hasanyılmaz

Ev dizini altında, sistemde olmayan programların gizli klasörlerini silmek için yüklemiştim. Sanırım bu işi yapmıyor?..

Eren

Çeviri tayfası bu yazılımı çevirirse iyi olacak.

hasanyılmaz

Eren

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 19 Şubat 2009 - 22:16:20
Alıntı yapılan: Eren - 19 Şubat 2009 - 21:26:03
Çeviri tayfası bu yazılımı çevirirse iyi olacak.

Nereden ?

LaunchPad üzerinde yok mu? Eğer yoksa üretici sitesinde herhangi bir açıklama yok mu?

FUBU

Çağlar

Çeviri için forumlarına mesaj bırakıyorum umarım dönerler.
We got a badass over here!

hasanyılmaz

Çeviri için herhangi bir yer göremedim, kapalı sanırım.

tgulen

Merhaba,

Xubuntu'nun "snaptik paket yöneticisi"nde de "uygulama ekle" panellerinden de QuickStart bulamadım. Programın bir web sayfası var mı? Oradan yükleyebilirim diye düşünüyorum...

Saygılarımla...

TG
"Müziksiz bir hayat hatadır" - Nietzsche

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

tgulen

"Müziksiz bir hayat hatadır" - Nietzsche

atasoyhk

anlatıldığı kadar gerçekten isveç çakısı gibi fakat artık piyasadan kalktımı acaba benim gibi ubuntuya tekrar 13.04 ile dönüş yapmışlar için denemelerde iyi sonuç çıkaracak bir uygulama. acaba bunun bir indirme adresi varmıdır ?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST