[Çözüldü] Bilgisayar kapanırken sabit diskten gelen ses

Başlatan burak öztürk, 16 Şubat 2014 - 15:00:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak öztürk

Merhabalar,
Arkadaşlar eski bilgisayarımın sabit diskini iki gün önce yeni bir disk ile değiştirdim. Ancak bilgisayar kapanırken diskten sanki sürtünme ya da çizilme benzeri bir ses geliyor. Eski diskte böyle bir ses yoktu. Bu bir sorun mudur bilmiyorum ama eğer öyle ise diskin çok ömrü yoktur diye tahmin ediyorum.
Ubuntu haricinde birde Pardus ile denedim ama yine aynı değişmedi.
Disk: WD 5000AAKX 7200rpm 3.5 Selamlar.

heartsmagic

Hangi sürümde oluyor bu sorun? Güncel bir sürümdesin değil mi? Açıkçası eski diskte olmayıp da şimdi neden oluyor bilemiyorum. Çok ama çok eskilerden bir hata kaydı var:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-source-2.6.17/+bug/67810
Orada bir de geçici çözüm yolu mevcut:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-source-2.6.17/+bug/67810/comments/60

Tabi bu eski bir kayıt ve eski bir çekirdek için. Denemekten zarar gelmez ama:

sudo -H gedit /etc/rc0.d/S00hdd-shutdown-workaround

ile açılan dosyaya şunu işle:

Alıntı Yap#!/bin/sh
echo 1 > /sys/class/scsi_disk/0\:0\:0\:0/stop_on_shutdown

Kaydedip kapat sonra sistemi yeniden başlat. Ardından bir kapatmayı dener, sorun devam ediyor mu diye bakarsın.

Not: Gerçi o dizindeki her şey /etc/init.d tarafına yönleniyor gibi, zamanla bazı şeyler değişmiş olabilir. Eğer işe yaramazsa biz de o tarafa yönlenmeye çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burak öztürk

heartsmagic merhaba,
Ubuntu 12.04LTS kullanıyorum. Belirtilen klasörde "S00hdd-shutdown-workaround" dosyası yok. Diğer taraftan Windows kurulu değildi deneyememiştim ve eski bir Winxp cd ile kurup duruma baktım ve Win tarafında da aynı ses var. Bilgisayar kapanıp elektriği kesince bu sürtünme sesi geliyor.(cırrttt gibi bir ses) Normal çalışma durumunda çok sessiz hiç ses yok.
Bu arada faydalı olur mu bilmem hdparm ile disk özellikleri şöyle;
/dev/sda:

Model=WDC WD5000AAKX-60U6AA0, FwRev=18.01H18, SerialNo=WD-W97
Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec SpinMotCtl Fixed DTR>5Mbs FmtGapReq }
RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=50
BuffType=unknown, BuffSize=16384kB, MaxMultSect=16, MultSect=16
CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=976773168
IORDY=on/off, tPIO={min:120,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
PIO modes:  pio0 pio3 pio4
DMA modes:  mdma0 mdma1 mdma2
UDMA modes: udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5
AdvancedPM=no WriteCache=enabled
Drive conforms to: Unspecified:  ATA/ATAPI-1,2,3,4,5,6,7

* signifies the current active mode

Diğer taraftan Gnome disk aracı SMART verilerine göre herhangi bir problem görünmüyor ki zaten disk daha 2 günlük.
Var mıdır bu durumdan anlayan bir arkadaş?
Acaba bu ses ciddi bir problem midir?

ekremsenturk

Bios'tada SMART denetim ayarları var. Ancak orada disk sınama benzeri bir başka isim kullanılmış olabilir ve dil olarakta Türkçe değildir. Bir de oradan disk'i tam sınamaya (uzun sınama) tut. Kısa taramalarda sonuç tesbit edilemiyor olabilir.

heartsmagic

Windows tarafında da aynı sorun varda donanımsal olma durumu da mevcut. Benim araştırmalarımda kapanma esnasında diskin kendisini durdurması yönünde sorunlar olduğunu gördüm çekirdek tarafında, o nedenle öneriyi yaptım. O dosya olmayacak zaten sende, oluşturacaksın. Fakat Windows tarafında da varsa aynı sorun mesele dediğim gibi ya donanımsaldır ya da daha alt seviyelerde bir sorun vardır. Belki BIOS güncellemesi ya da bahsedildiği üzere SMART kurcalamaları yapılabilir.

FireSwords

Diski söküp takmayı dene. Eğer işe yaramazsa kusurlu mal gerekçesiyle değiştirebilirsin.

Düzenleme sebebi: Değiştirebilirim yanlışım onu düzelttim.

burak öztürk

Yabancı forum sitelerinde gezinip bakındım şöyle bir. Bu ve diğer bir kaç modelde, ayrıca bazı Samsung ve Seagate markaların bazı modellerinde de görülen bir durum olduğunu öğrendim.

İngilizcem çok iyi değil ancak anlayabildiğim kadarıyla  şurada  bazı diskler kapanma esnasında okuyucu başlığı park yerine aldığı için bu ses duyulabiliyormuş.

Tam çeviremedim ve bağlantıyı da versem iyi olacaktı ama o bağlantıyı kaybettim şuna benzer bir ifadeye göre diskler içinde hava basıncından bahsetmiş ve bu hava basıncının yüksek olduğu disklerde bu sesin duyulmayacağı ya da daha az duyulacağı, basıncın düşük olduğu disklerde daha bariz bir ses seviyesine ulaşacağını söylemiş.

Birde video var onuda buraya geçmek iyi olur; video da eleman diske biraz kötü davrandığı için benim içim gitti;
http://www.youtube.com/watch?v=CWjeWKg4mVA

Diskin kendi forum sitesinde açılan bu model ile aynı olan ve aynı sesi yapan bir başka disk içinse bunun bir sorun olmadığını, kapanırken başlığın park yerine aldığını ve bunu yaparkende böyle bir ses çıktığını buradasöylemiş.

heartsmagic

Mantıklı görünüyor bu açıklama. Zira hem disk yeni, hem iki sistemde de aynı şey mevcut hem de forumlarda bu park meselesi açıklanıyor.

burak öztürk

Evet heartsmagic haklısın. Zaten yukarıda bağlantısını verdiğim videoyu izlediysen video da dönen plakanın karşısında beyaz renkte bir parça görünüyor ve artık güç kesildiğinde okuyucu başlığı ani bir şekilde o beyaz parçaya(muhtemelen bu bahsedilen başlık park yeri oluyor) yerleşiyor ve bu esnada dikkat ettiysen benim bahsettiğim o ses rahatça duyulabiliyor.

heartsmagic

if

O zaman bu konuya çözüdlü etiketi vurabiliriz.

mahvesm

aynı olay bende de mevcuk.win yuklude olsa linux yuklude olsa aynı olay kapanırken oluyor.Tamamen donanımsal.Ama sorun teskil etmez zira 2009 dan bu yana kullanmaya devam ediyorum makınayı.Disk markası samsung bu arada.