[Çözüldü] Sudo kullanıcı adını tanımıyor.

Başlatan LugiHaue, 14 Şubat 2014 - 12:52:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LugiHaue

Merhabalar,

en basitinden sudo apt-get update kodunu çalıştırdığımda ,

lugihaue is not in the sudoers file.  This incident will be reported. hatası alıyorum.

su yazdığımda  da su: Yetkilendirme hatası diye bir uyarı alıyorum. Nasıl çözebilirim bu sorunu ?
''Bu genç Ricky mavi mi yoksa siyah kalem mi istediğinizi hatırlamaz ; Ancak yakındaki restaurantın baş garsonunu ezerken Tanrı gibiydi..

guopx

Yeni kurulmuş sistemde bunun olmaması gerek. Kullanıcı hesaplarıyla mı oynadınız? Ne yaptığınızı tam olarak hatırlıyor musunuz?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

LugiHaue

Alıntı yapılan: guopx - 14 Şubat 2014 - 13:07:25
Yeni kurulmuş sistemde bunun olmaması gerek. Kullanıcı hesaplarıyla mı oynadınız? Ne yaptığınızı tam olarak hatırlıyor musunuz?

www klasörünün iznini değiştirmek için sudo usermod -G www-data "lugihaue" yazmıştım hocam.
''Bu genç Ricky mavi mi yoksa siyah kalem mi istediğinizi hatırlamaz ; Ancak yakındaki restaurantın baş garsonunu ezerken Tanrı gibiydi..

krwlng

http://www.maketecheasier.com/fixing-sudo-error-in-ubuntu/ bağlantısında detaylı şekilde anlatılmış inceleyebilirsiniz. Sorun çözülmezse farklı yolları deneriz, ama görünen o ki "www" dizinine yetki vereyim derken başka bir şeyleri bozmuşsunuz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

guopx

@LugiHaue
O komut klasörün iznini değiştirmez.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu%27da_sistem_kurtarma
1) Burda anlatıldığı gibi sistemi kurtarma modunda açın.
2) "root : Yetkili kullanıcı komut satırına gir" seçeneğini seçin.
3) Gelen konsolda mount -o rw,remount / komutunu girin.
4) usermod -a -G admin lugihaue komutunu verin ve reboot komutuyla yeniden başlatın.

LugiHaue

Alıntı yapılan: krwlng - 14 Şubat 2014 - 13:11:16
http://www.maketecheasier.com/fixing-sudo-error-in-ubuntu/ bağlantısında detaylı şekilde anlatılmış inceleyebilirsiniz. Sorun çözülmezse farklı yolları deneriz, ama görünen o ki "www" dizinine yetki vereyim derken başka bir şeyleri bozmuşsunuz.

İngilizcem iyi olmadığı için anlamadan rastgele oradaki işlemleri yapıp yanlış birşeyler yapmak istemiyorum hocam.

Alıntı yapılan: guopx - 14 Şubat 2014 - 13:17:28
@LugiHaue
O komut klasörün iznini değiştirmez.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu%27da_sistem_kurtarma
1) Burda anlatıldığı gibi sistemi kurtarma modunda açın.
2) "root : Yetkili kullanıcı komut satırına gir" seçeneğini seçin.
3) Gelen konsolda mount -o rw,remount / komutunu girin.
4) usermod -a -G admin lugihaue komutunu verin ve reboot komutuyla yeniden başlatın.
Hocam denedim usermod -a -G adm lugihaue yazdığımda usermod: /etc/passwd kilitlenemiyor: daha sonra tekrar deneyin diyor

guopx

Kurtarma modunda mı verdiniz bu komutu yoksa normal oturumda mı?

LugiHaue

Alıntı yapılan: guopx - 14 Şubat 2014 - 13:33:42
Kurtarma modunda mı verdiniz bu komutu yoksa normal oturumda mı?

Kurtarma modunda Root olarak verdim.

guopx

O komutu vermeden önce mount -o rw,remount / yaptınız mı? Sisteme yazabilmek için bu şart.

LugiHaue

Alıntı yapılan: guopx - 14 Şubat 2014 - 13:40:19
O komutu vermeden önce mount -o rw,remount / yaptınız mı? Sisteme yazabilmek için bu şart.

yazdım hocam sırası ile uyguladım belirttiğiniz işlemleri. Hata mount -o rw,remount / uzun bir çıktı verdi ekrana.

guopx

Herhangi bir çıktı vermemesi gerekli o komutun diye biliyorum.
Nasıl bir çıktı veriyor?
Bilgisayarı canlı usb ya da cd ile açma imkanınız var mı?

LugiHaue

Alıntı yapılan: guopx - 14 Şubat 2014 - 13:49:03
Herhangi bir çıktı vermemesi gerekli o komutun diye biliyorum.

Hocam siz çıktı vermemesi gerekli dedikten sonra ben o uyarının yazım yanlışından dolayı olduğunu düşündüm.
mount -o rw,remount / kodunda ben remount / kısmını "/" işareti ile birleşik yazmışım.  Şimdi tekrar denedim hiçbir uyarı vermedi. Ondan sonra usermod -a -G adm lugihaue yazdım ve "Reboot" işlemi uyguladım sorun çözüldü. İlginiz ve yardımlarınız için çok çok teşekkür ediyorum.

guopx

Chmod ve usermod gibi önemli komutları dikkatli kullanın lütfen.
@krwlng de aynı çözümü vermiş.