[Çözüldü] Hafıza Kartından Sistem Yükleme Sorunu

Başlatan coruh, 12 Şubat 2014 - 15:08:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coruh

Bir projem için linux sistemi içeren bir cihaz aldım(pcduino). Cihazın içinde 2 GB'lık hafıza var ve Linux kurulu geliyordu. Ben ekstradan hafıza kartı aldım ve ona Win32DıskImager ile şuradan Ubuntu kurdum. http://www.pcduino.com/?page_id=14 Bana lâzım olan Arduino IDE adlı bir program bu image'la kurulu geldi. Fakat programa giriş yapılmıyor. Ben tıklatsam da cihaz hiçbir eylem yapmıyordu. Bu yüzden bilmediğim sularda yüzerken olay hepten karıştı. Hafıza kartında sistemi silip yeniden kurmayı denedim, olmadı. Windows 8 Gb'lık hafıza kartını 64 MB olarak görüyor.

Hafıza kartını cihaza takınca hiçbir işlem yapmıyor. On ışığı yanıyor ama açılmıyor.
Hafıza kartını takmadan cihazı açınca kendi sistemini açardı. Şimdi orada da "No valid rootfs found, try to update from udisk and sdcard. Please insert the udisk or sdcard with update.sh and image file" uyarısı çıkıyor. 

Hafıza kartını sıfırlayıp nasıl yeniden nasıl sistemi yükleyebilirim? Sistemi yükleyince programın(bahsettiğim Arduino IDE) çalışmama nedeni ne olabilir?  Çok müşkül bir durumdayım. Lütfen yardım edin. :(

coruh

Çok çok teşekkür ederim. ;D Bir sürü arama yaptım ama nasıl olduysa Installation Guide'ı görmemiştim. İnsanın canı sıkılınca kafası da çalışmıyor zaten.  :) Şimdi sistem yüklendi, Arduino IDE Programming menüsü altında gözüküyor ama tıklayınca hiçbir eylem yapmıyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba?

if

Bir şey değil @coruh. arduino komutu ile başlıyor mu uygulama?

coruh

Ben programı çift tıklayıp açmayı deniyordum olmadı. Adminler konu için çözüldü diyebilir. Tekrar teşekkürler @if

cd /home/ubuntu/Arduino
ls -l
sudo chmod +x arduino
ls -l
./arduino

Bu arada bu komutları araştırırken buldum. Ama ne anlama geldiğini bilmiyorum. Biri aydınlatırsa her şey tam olarak çözülmüş olacak.  :)

heartsmagic

Kabaca, önce cd komutu ile Arduino'nun kurulu olduğu dizine gitmiş, ls komutu ile dosyaları listelemiş, chmod +x ile arduino dosyasına çalıştırma izni vermiş ve sonrasında çalıştırmışsın.

Bu adımların bir çoğu artık gereksiz senin için. chmod bir kere uygulanır, ls ile illa listeleme yapmak zorunda değilsin. Tek hamlede şu şekilde çalıştırabilirsin:

/home/ubuntu/Arduino/arduino

Bunun için bir masaüstü kısayolu da oluşturabilirsin, forumda vardır ilgili konular. Bu arada, çözüldü etiketini sen de koyabilirsin: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi
Daha sonra biz konuyu kapatırız, tabi aklına başka soru yoksa.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.