[Çözüldü] 8.4.1 kurulumunda hdd sorunu ??

Başlatan platonix, 18 Ekim 2008 - 23:09:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

selam
arkadaslar makinamda 3 tane hdd var ve bunlardan biri 250 gb ve ikiye bolunmus, biri c win yuklu 89 gb, diyeri bos (ubuntu icin) 159 gb.

8.4.1 kurulum cd ile basladiktan sonra hdd bolumlendirme asamasinda ilk secenek olan, yani onerilen en buyuk bos alan olarak geciyo.
Oradan sonra biyer cikiyo 79 gb yaziyo ve devam et diyor. Ayrica tipsler veriyo yukarida %30  ya da en cok alani almak icin max kisaltmasi verin felan diye..

neyse iste orada herangi biseyle ograsmadan devam diyorum sonrada bana olmadi yapilmadi diyo ????

niyekine :)

bu sorun nedir anlamadim ayrica onceki versiyondaki gibi gorsel bi kurulum yok yani gorsdelden kastimi anladiniz

sorunu nasil cozucem fikriniz varmi

heartsmagic

Görsel kurulum yok diyorsa aklıma senin Alternate ISO'yu çekmiş olabileceğin geliyor. Hoş onunla da kurabilmen lazım ancak disk bölümleme aşamasında elle kendin bölümleyemiyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

platonix

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ekim 2008 - 04:43:47
Görsel kurulum yok diyorsa aklıma senin Alternate ISO'yu çekmiş olabileceğin geliyor. Hoş onunla da kurabilmen lazım ancak disk bölümleme aşamasında elle kendin bölümleyemiyor musun?

ok dir basardim bolumlendirdim, onceleri diger bolumlere dalacak diye korkmustum ama oldu

simdi bi sorun daha var oda asagidaki resimlerde gorunen hata. her sey yuklendi sorunsuz olarak ama sistem acilista kullanici adi ve sifreyi girdikten sonra resimlerdeki hatayi veriyor

http://www.tr-load.com/img/image20/DSC00759.jpg

http://www.tr-load.com/img/image20/DSC00758.jpg

#Lütfen foruma grafik eklerken ufak (thumb) olarak ekleyin.

heartsmagic

İlginç bir sorun. Bunu ilginç yapan sıfır kurulumdan sonra almış olman. Diskte yer kalmaması gibi bir durumu pek imkan dahilinde görmüyorum. Tabi sen bölümleme yaparken yanlışlıkla küçük bir alan ayırıp kurmadıysan. Bu durumdayken Ctrl+Alt+f1 ile terminale düşüp şu komutun çıktısına bir göz atabilirsin:

df -h

Böylece disk dolu mu değil mi anlarsın.

Diğer bakılacak yer ise sana söylediği dosya:

less ~/.xsession-errors

platonix

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ekim 2008 - 13:16:18
İlginç bir sorun. Bunu ilginç yapan sıfır kurulumdan sonra almış olman. Diskte yer kalmaması gibi bir durumu pek imkan dahilinde görmüyorum. Tabi sen bölümleme yaparken yanlışlıkla küçük bir alan ayırıp kurmadıysan. Bu durumdayken Ctrl+Alt+f1 ile terminale düşüp şu komutun çıktısına bir göz atabilirsin:

df -h

Böylece disk dolu mu değil mi anlarsın.

Diğer bakılacak yer ise sana söylediği dosya:

less ~/.xsession-errors

simdi acronisle winden baktim dedigin gibi... cok komik bi durum var

simdi ben buna 156 gb nin hepsini linuxa kullan dedim ama o 2 gb yer bolumlendirim almis ve ona kurmus bu ne nane ne limon :)

simdi ne yapicam ya bunlari silip yeniden kurucam ama hdd de bi ton ograsip eski haline getirmem lazim ondan sonrada yuklemede 150 gb ye nasil yukletecem anlamis degilim bayagi bi deneme yaptim cunki ?????

heartsmagic

Ne yazık ki doğru şekilde bölümleme yapman lazım. Daha sonra istediğin gibi kurabilirsin. Eğer büyük ve boş bir bölüm bırakırsan aslında orayı kullanabilmen lazım.

platonix

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2008 - 14:47:59
Ne yazık ki doğru şekilde bölümleme yapman lazım. Daha sonra istediğin gibi kurabilirsin. Eğer büyük ve boş bir bölüm bırakırsan aslında orayı kullanabilmen lazım.
tekrar kurdum bu sefer sorunsuz oldu galiba hatanin nedeni benim kac gb olarak yazin yerine biraz fazla yazmam  :)

heartsmagic

Kısacası sorun çözüldü? Eğer öyleyse sen etiketle, bizden birisi de konuyu kapatsın.
Geçmiş olsun.

platonix

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2008 - 17:22:22
Kısacası sorun çözüldü? Eğer öyleyse sen etiketle, bizden birisi de konuyu kapatsın.
Geçmiş olsun.

sorun cozuldu !
hata nedeni bolunecek hdd nin buyukluk sayisinin yanlis yazilmasi...