Ubuntu'dan Windos 7'ye nasıl geçebilirim ?

Başlatan techno.o, 09 Şubat 2014 - 11:23:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

techno.o

Ben Ubuntu 13.10 kullanıyorum ama windows 7'ye geçmek istiyorum. Bende Windows 7 Cd'si var fakat kuramıyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

guopx

Kurulu windows 7 var mı diskinizde?
sudo fdisk -l çıktısını verin.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

techno.o

guopx

O zaman bilgisayarı windows cd'sinden başlatıp normal bir şekilde kurun. Windows kurulunca da gparted ya da windows'un içinden ubuntu'nun kurulu olduğu bölümü silmeniz yeterlidir.

techno.o

Bilgisayar başlarken boot menüsünden kurmaya çalıştım direk root şifresine attı bilgisayar açıkken cd'yi taktım o zaman da .exe hatası aldım

guopx

Bilgisayar açıldıktan sonra cd'den yükleyemezsiniz ubuntu üzerinde.
Bilgisayarı windows cd'sinden başlatmanın bir yolunu bulmanız gerek.
Normalde esc, delete ya da f1-f12 tuşlarından biri boot sırasını diğeri bios'u açar. Boot sırasından cd/dvd okuyucuyu seçmelisiniz ya da bios'tan boot önceliğini d/dvd okuyucuya vermelisiniz.
Farklı marka bilgisayarlarda farklı olduğu için bu tuşlar bilemiyorum sizde hangisi. Kendiniz bulmalısınız.

techno.o

Dediğiniz her şeyi yaptım boot ayarlarını yeniden yapılandırdım fakat bilgisayarı cd'den boot ederken cd'den veya dvd'den önyükleme için bir tuşa basın çıktı Enter tuşuna bastım fakat olmadı  Num lock Caps lock çalışıyor onlar dışında diğer bütün tuşlar çalışmıyor.

mthan

Enter tuşunu bastınız fakat ne olmadı???Önyükleme için bir tuşa basınız diyorsa boot ayarları tamamdır enter yaptığınız anda ön yüklemeye başlar.Daha önce hiç format atmadınız sanırım öyle pat diye bitecek bir işlem değildir.Sisteminize göre 40 45 dk sürer windowsun yüklenmesi.Ardından driverları yüklemeniz gerekir.ki buda baya sürecektir.İlle de yükleyeceğim diyorsanız bir bilenden yardım almanızı tavsiye ederim.Format sırasında internete giremeyeceğiniz için burdan yardımcı olmamız pek mümkün olmaz.Pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın derim ben.Bir bilene format attırın
Özgür yazılım....
http://getgnu.org/

techno.o

Enter tuşuna bastım yüklemeye geçmedi öylece o yazıyla kala kaldım.

mthan

Alıntı yapılan: techno.o - 09 Şubat 2014 - 13:10:41
Enter tuşuna bastım yüklemeye geçmedi öylece o yazıyla kala kaldım
ekranda beyaz bir barın yavaş yavaş dolmaya başlamış olması gerekir.Ne kadar beklediniz?
Özgür yazılım....

techno.o

5 ila 10 dakika bekledim ama bir şey olmadı muhtemelen boot sırasında klavye çalışmıyor ubuntudan öncede böyle bir kurulum yapmıştım enter'e basınca bir takım yazılar kayıp windows'un o asıl kurulum ekranına geçmişti.

mthan

Alıntı yapılan: techno.o - 09 Şubat 2014 - 13:15:11
5 ila 10 dakika bekledim ama bir şey olmadı muhtemelen boot sırasında klavye çalışmıyor ubuntudan öncede böyle bir kurulum yapmıştım enter'e basınca bir takım yazılar kayıp windows'un o asıl kurulum ekranına geçmişti.
Önyükleme başlamazsa sistemde kurulu işletim sitemi ne  ise onu açar.Şayet başlayıp donuyorsa ve uyarı vermiyorsa benim en iyi tahminim kurulum cd nizin veya cd rom un bozulmuş olduğudur.Cd yi temzleyip yeniden deneyin
Özgür yazılım....

techno.o

Önyüklemeyi başlatmıyor Cd'den daha önce kurulum yapmıştım

guopx

@techno.o
Lütfen iletilerinizi kalın yazmayın.
Ubuntu herhangi bir sistemin önyüklemeli olarak başlatılmasını engellemez.
@mthan'ın dediği gibi kurulum cd'sinde bir sorun vardır.

TheGodEmperor

Önyükletmeyi başlatıyor. Aksi takdirde ubuntuyu açardı.
Kurulum medyanızda sıkıntı var. Ya da dvd okuyucunuz okuyamıyor onda da sıkıntı olabilir.
Cogito Ergo Sum
Özgür Dünya, Özgür Bilgi
http://www.erhankilic.pro

if

Konunun Ubuntu'yla alakası yok anladığım kadarıyla. Windows kurulumu için Windows forumlarından destek alsanız daha iyi olur.

mthan

Alıntı yapılan: if - 09 Şubat 2014 - 18:40:39
Konunun Ubuntu'yla alakası yok anladığım kadarıyla. Windows kurulumu için Windows forumlarından destek alsanız daha iyi olur.
Ubuntu bırakılıp Windows kurulur mu ya....  :o
Özgür yazılım....

sipazilla

@techno.o eğer yasal windows sahibiyseniz cihazınızın veya kurulum kalıbınızın üzerinde ürün türü ve anahtarı bulunuyor. Buradan orjinal ürününüzün kalıbını indirin ve virtualboxa kurulum yapın. Bu programı virtualboxa kurduğunuz windowsa kurun ve win kurulum kalıbını 8gb veya daha üstü bir taşınabilir belleğe yazdırın. Bigisayarınızı taşınabilir bellekten başlatın

natgho

Genelde tersi yazılır :) İlk kez linux kullanmayı bilip linux kuramayan bir vakayla karşılaşıyorum, gülsem mi ağlasam mı bilemedim :)
Anlattığınız kadarıyla, kullandığınız DVD sıkıntılı, o yüzden kurulum sürmüyor.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

if

@mthan, neden olmasın? Eğer Windows işletim sistemi ile işini daha iyi görecekse kurabilir.

@natgho, ne gül ne ağla. Linux kullanmayı bilmek ne demek? Nasıl ölçtün kullanmayı bilip bilmediğini? İkinci cümlende sorunun kaynağını kendine göre tespit etmişsin. Linux kullanmayı bilmek donanım arızalarından anlamayı da mı kapsıyor?

İnsanlarla dalga geçeye çalışmayı bırak. Bir süreliğine ileti atamayacaksın.

mthan

Alıntı yapılan: if - 10 Şubat 2014 - 10:37:13
@mthan, neden olmasın? Eğer Windows işletim sistemi ile işini daha iyi görecekse kurabilir.

@natgho, ne gül ne ağla. Linux kullanmayı bilmek ne demek? Nasıl ölçtün kullanmayı bilip bilmediğini? İkinci cümlende sorunun kaynağını kendine göre tespit etmişsin. Linux kullanmayı bilmek donanım arızalarından anlamayı da mı kapsıyor?

İnsanlarla dalga geçeye çalışmayı bırak. Bir süreliğine ileti atamayacaksın.
Hocam haklısınız,ben kendi düşüncemi söyledim  :) Herkesin kendi tercihi aksini düşünsem yardımcı olmaya çalışmazdım  ;)
Ama genellikle insanların Linux tabanlı sistemleri bırakıp Windows kullanmaları ya alışkanlıklardan ya da tembellikten oluyor aslında windows ile yapılabilecek hemen her uygulama Linux tabanlı sistemlerle de yapılabiliyor.
Özgür yazılım....

laz61

Yapiliyor ancak donanim uyumsuzlugundan kaynaklanan sorunlar can sıkıyor malesef...

HTC Desire X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU