Kulaklıktan ses problemi

Başlatan arpia, 08 Şubat 2014 - 16:17:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arpia

Merhaba,

Ubuntu 13.10 masaüstü bilgisayara (Lenovo ThinkCentre Edge) kurdum.

Kulaklıktan ses geliyor fakat konuşma sesleri çok çok az geliyor, duyulmayacak kadar. Konuşma dışında ki sesler bangır bangır :)
Kulaklığı giriş yerinden yarım çıkarınca ses düzeliyor ama hem haporlör hem kulaklıktan geliyor, kulaklık modundan çıktığı için sanırım.

lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Realtek ALC662 rev1

lsmod | grep snd
snd_hda_codec_realtek    55704  1
snd_hda_intel          48171  3
snd_hda_codec         188738  2 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel
snd_hwdep              13602  1 snd_hda_codec
snd_pcm               102033  2 snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_page_alloc         18710  2 snd_pcm,snd_hda_intel
snd_seq_midi           13324  0
snd_seq_midi_event     14899  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            30095  1 snd_seq_midi
snd_seq                61560  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         14497  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              29433  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    69141  16 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device,snd_seq_midi
soundcore              12680  1 snd

aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 0: ALC662 rev1 Analog [ALC662 rev1 Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0

sudo lshw -c multimedia
  *-multimedia           
       açıklama: Audio device
       ürün: 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller
       üretici: Intel Corporation
       physical id: 1b
       bus info: pci@0000:00:1b.0
       sürüm: 04
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm msi pciexpress bus_master cap_list
       yapılandırma: driver=snd_hda_intel latency=0
       kaynaklar: irq:46 bellek:f7d00000-f7d03fff

krwlng

Kulaklıkta bir kopukluk olmadığından emin misiniz? En son bu tip bir durum yaşadığımda sağ taraf kablonun kopmak üzere olduğunu öğrenmiştim, aynen sizdeki gibi yarım çekince sesler geliyordu fakat tam takınca sadece bazı sesler geliyordu, lehimle hallettim, bir kontrol edin derim. Ayrıca o tarz bir sorun olmadığını düşünüyorsanız, ses ayarlarından kulaklık için olan kısmın ayarlarını bir kontrol edin, bazen denge değişiyor bir taraftan ses gelmiyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

arpia

Teşekkür ederim fakat kulaklık sağlam, aynı donanım üzerinde başka işletim sistemi de mevcut, sorunsuz çalışıyor.

guopx

Ayarları sıfırlamayı deneyelim:
killall pulseaudio; rm -r ~/.config/pulse/* ; rm -r ~/.pulse*Sonra yeniden başlatın.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

arpia

Ne yazık ki bir düzelme olmadı.

if

@arpia, http://blog.droidzone.in/2012/12/14/fix-for-low-sound-volume-on-realtek/

Ses kartlarıyla ilgili sorunlarda çözücüye göre arama yapmak doğru sonuçlara götürüyor.

arpia

Yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim.

Ne yazık ki düzelmedi ve şirket bilgisayarı olduğu için çözüme ayıracak zaman ne yazık ki kısıtlı o yüzden tekrar Windows'a dönüyorum, Sizin için uygunsa başlığı kapatabiliriz.

Şirket içi yazışma için Ubuntu Server üzerine OpenFire kurdum, o bu kadar uğraştırmadı :) Bir şeyi yapamadım ama neyi bilmiyorum. Neyse, tekrar teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.

kuzgun_

Aynı problem bende de var, kardeşime kızdım kulaklığı içine etti diye günahını almışız. çözüm varsa bekliyorum.. teşekkürler şimdiden
BSD >> Bilmediğin Sulara Dalmıcan!!

if

@kuzgun_, aynı ses kartı ve çözücüyü mü kullanıyorsunuz? Kullanmıyorsanız yeni bir konu açın gerekli çıktıları barındıran.

arpia

Ses ayarlarından Dengeyi değiştirip sadece sağa yada sola verirsem kulaklıktan normal şekilde ses gelmeye başlıyor.

if

@arpia, kulaklığın ikisinden de mi ses geliyor?

arpia

Haklı bir soru, dengeyi bozduktan sonra aslında belirtmem gerekirdi :) Evet @if ikisinden de ses geliyor, saçma ama...

if

Saçma ve anlam veremediğim bir davranış. Aramalarımda da pek fazla sonuca ulaşamıyorum. Joker önerim olan daha güncel bir çekirdek ya da alsa kurulumu yapmaktan başka sunabileceğim bir şey yok şuan @arpia.

arpia

@if teşekkür ederim. Dediğim gibi ses dengesini değiştirip sağa yada sola verdiğim zaman çalışıyor. Yani şuan sorunsuz kullanıyorum.