[Çözüldü] Windows üzerindeki uygulamalar Wine ile açılabilir mi?

Başlatan Kaanx, 08 Şubat 2014 - 06:27:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaanx

Merhabalar ben wine kullanıcı değilim fakat forumlarda gezerken garip * bir şey okudum eğer pc nizde windows varsa ve bir program kurulu ise windows üzerinde o uygulamayı exe calıstırmadan yani direk kurulu olan windowstan çalıstırabilirsiniz diyor. yani proteusu ubuntuya kurmıcam windowsta kurulu ya onu direk ubuntu üzerindn çalıstırabilir mişim sence mümkün mü mümkünse nasıl  ? bu işlem wine sayesinde mi oluyor ?

ekremsenturk

Çocuk fantazileri bunlar. Bir yerlerde okuyupta anlayamadıklarına kendileri bir şeyler yorumluyorlar.

Windows'ta kurulu programlar Windows'ta çalışır. Wine'da kurulu programlar Winw da çalışırlar. Ama Wine'da bütün programlar çalışmaz, bazende kurulamazlar bile.

16 bit'lik Windows (Dos) programları ise Linux'ta Dosbox ile çalıştırılabilir.

İstisna olarak, sadece tek bir çalıştırılabilir dosyadan oluşan, veya diğer bağımlılık gerktiren doyalar, çalıştırılabilir dosya ile aynı klasör içinde bulunan programlar, Wine kuruluysa, dosya tıklandığında, Wine ile çalıştırılabilirler. Genelde açıkkaynaklı Windows programları Wine'I destekler. Microsoft'un yazılımları ise hep sorun çıkartırlar. Çalışsalar bile eksik veya bozuk görüntüler verirler.

Kaanx

anladım hocam teşekkür ederim proteus gibi simülasyon yapabileceğiö bir programa ihtiyacım vr su adreste örnekler verilmiş fakat benim işime yaramıyor malesef

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21938.0

krwlng

Ek bilgi olarak yazma gereği hissettim, win tarafında kurulu uygulamalar wine ile kurulduğunda çalışıyorsa çoğunlukla win tarafındaki ikili dosya wine ile açılınca da çalışıyorlar, yani hazır kurulu bir uygulama veya oyunu win tarafından çalıştırabilirsiniz, bunların bir çok örneği mevcut, world of warcraft, Guild Wars, Commandos, PES gibi oyunları, ve bir çok uygulamayı win tarafından çalıştırmışlığım var. Burada tek sorun, yaptığınız ayar değişiklikleri win tarafını da etkileyecektir, bunu göz önünde bulundurursanız dosyaların bizim tarafta olması ile win tarafında olması arasında pek bir fark yok açıkçası.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Kaanx

Hklısınız suan wine kurup windows dosyalarına ulasıp progra files içerisinden ISIS calıstırdım. yani wine ile tekrardan kurulum yapmaya gerek yokmus bunu gördüm. sizinde dedğiniz gibi dosyaların ne tarafta olması önenmli değişmiş :)

heartsmagic

Başlığı daha açıklayıcı hâle getirdim. Eğer sorun da çözüldüyse: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.