[Çözüldü] Linux Mint Kurulum Başlangıcında Hata

Başlatan ercnynr, 07 Şubat 2014 - 16:23:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercnynr

Elementary OS güzel ama birde meraktan dolayı Linux Mint Petra'yı denemek istedim ancak Usb'den başlatırken aşağıdaki hatayı aldım;
Failed to start the x server (your graphical interface)

Çözüm yolu olarak yabancı Mint forumundaki önerileri uyguladım;

* Ctrl+Alt+F2 key combination
* sudo killall Xorg
* sudo Xorg -configure
* sudo cp /root/xorg.conf.new /etc/x11/xorg.conf
* sudo reboot

Yinede herhangi bir sonuca ulaşamadım. Çözüm önerileriniz nelerdir?

if

@ercnynr, ekran kartınız nedir? nomodeset çekirdek önyükleme seçeneğini kullanınca masaüstüne düşebiliyor musunuz?

ercnynr

ercan@ercynr:~$ lspci | grep VGA
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Device 9832

Çekirdek önyükleme ile derken ikinci seçenek olan Compability Mod'u diyorsanız onunlada masaüstüne ulaşamadım, siyah ekranda kalıyor.

guopx

@ercnynr
Hayır "Compability Mod" değil.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri
Burayı inceleyin. "nomodeset" parametresini kullanacaksınız.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

speakerXXL

Linux Mint için,  başlangıç menüsüne ulaştığınızda "Start Linux Mint" seçeneği üzerinde TAB tuşuna basınız. Aşağıdaki satırın sonunda değişilik yapmanız gerekecek.

/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash

Satırın sonundaki quiet splash değişkenlerini silip nomodeset değişkinini ekleyiniz.

/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz nomodeset

Değişikliği yaptıktan sonra Giriş (Enter) tuşuna basarak sistemi açmayı deneyiniz.

ercnynr

@guopx Teşekkürler, şimdi deneyip sonucu yazacağım.
@speakerXXL Sizede teşekkür ederim, tam onu soracaktım böyle bir menü gelmiyor diye.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2014 - 00:04:27

Elementary OS kaldirip yerine Linux Mint kurdum ancak ayni hata ile karsilasiyorum ve bu sefer dediginiz yontem ile masaustune ulasamiyorum cunku bilgisayar direkt olarak basliyor. Ayrica kesin cozum var mi bunun icin, bu arada canli cd'den baslattigim icin turkce yazamiyorum, kusura bakmayin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2014 - 00:27:08

Neyse ki açılışta nomodeset ile başlatmayı başardım ve masaüstüne ulaştım. Bunu kalıcı yapmak @guopx'un verdiği bağlantıda yazılı ancak bunun yerine ekran kartını yüklesem sorun düzelir mi? Ya da böyle şimdilik sorun yok ama daha 720p film falan açmadım, hızda bir değişiklik olur mu onu deneyeceğim.

if

@ercnynr, ekran kartınız için sürücü yükledikten sonra masaüstüne düşebilirsiniz diye tahmin ediyorum.

ercnynr

Nomodeset parametresini kalıcı yaparak sorunu çözdüm. Sistem düzgün çalışıyor ve 720p filmlerde de herhangi bir sıkıntı yok. Şimdilik bu kararlılığı bozmamak için ekran kartı yüklemesi yapmayacağım. Eğer ekran kartına bağlı bir sıkıntı olursa o zaman yüklemeyi denerim.
İlgilenen herkese yardımları için teşekkür ederim.