Gönderen Konu: UbuntuWiki 2013 yılı çalışmaları ve yenilikleri  (Okunma sayısı 1973 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Geçtiğimiz yıl UbuntuWiki’de önemli adımlar attık. Ubuntu kurulumu ve kullanımı kapsamında ihtiyacı hissedilen pek çok konuda yeni belgeler ürettik ya da mevcut belgeleri geliştirerek kalitesini arttırdık. Yapısal anlamda da pek çok konuda ilerleme kaydettik. Örneğin bakım ve güncelleme gerektiren maddelerin yönetilebilmesi için çeşitli etiketler (şablonlar) üreterek İnşaat ve bakım kategorisini oluşturduk, temel politikalarımızı belirledik. Ayrıca, zaruri olmadığı müddetçe UbuntuWiki bünyesinde herhangi bir yazılım hakkında tanıtım sayfası açılmaması ve bunun yerine kullanıcıların ve katkıcıların ilgili Vikipedi sayfasına yönlendirilmesi yönünde bir karar aldık ve aldığımız bu kararı hazırladığımız bir yönerge ile yazılı bir politika hale getirdik. Katkıcıların kişisel sayfalarının daha renkli ve dolu hale gelebilmesi için Vikipedi'dekine benzer şekilde Babil şablonları oluşturduk.

Kullanıcıların temel ve orta düzeyde bilgi ihtiyacını karşılamak üzere 2012 yılında Windows'tan Ubuntu'ya geçiş ve Sıkça Sorulan Sorular kılavuzlarını baştan sona yeniden yazarak iki temel rehber haline geliştirmiştik. 2013 yılında ise özellikle kurulum ile ilgili belgelere ağırlık vererek bu konuda neredeyse eksiksiz bir düzeye ulaştık. Bir diğer ağırlık verdiğimiz konu da Uygulamalar bölümünün tepeden tırnağa yenilenmesi işi oldu.  2013'te yeni yazılan ya da içeriği baştan yazılarak geliştirilen başlıca maddelerimiz şöyle:


Tüm bu çalışmaları oldukça kısıtlı bir katkıcı gücüyle yürüttük. UbuntuWiki'nin sağlıklı bir şekilde hizmet verebilmesi için sürekli olarak bakıma ve güncellemeye ihtiyacı var. UbuntuWiki, madde sayısı bakımından oldukça olgun bir düzeydedir, bu nedenle Viki'mizde öncelikli ihtiyaç, yeni maddeler hazırlamaktan çok bakım ve güncelleme işlerinin yürütülmesi işleridir.

Elinizi taşın altına koymak isterseniz öncelikle katkıda bulunma rehberimizi okumanızı tavsiye ederiz. Bakım yapılması için  {{Güncelle}} , {{Kalite}} , {{Taslak}} gibi şablonlarla etiketlenen maddeler otomatik olarak Kategori:İnşaat ve bakım sayfasında listelenmektedir. Ancak Viki'mizde, bakım gerektirdiği halde etiketlenmemiş olan başka maddelerle karşılaşmanız mümkündür (özellikle Nasıl belgeleri bölümünde ve Nasıl belgeleri kategori sayfasında etiketlenmesi gereken pek çok maddeyle karşılaşabilirsiniz). Bu türden bir madde ile karşılaştığınızda sayfanın başına ilgili bakım etiketini eklemeyi unutmayınız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.