Android ve iOS'e Rakip Geliyor: COS

Başlatan okan_668, 17 Ocak 2014 - 17:38:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_668

Android ve iOS'e Rakip Geliyor: COS

Çin Hükümeti, Shanghai Liantong firması ve Çin Bilim Akademisi tarafından ortaklaşa yürütülen yeni mobil işletim sistemi COS'in duyurusu gerçekleştirildi.

Çin'de yeni bir mobil işletim sistemi doğuyor. Çin Hükümeti, Shanghai Liantong firması ve Çin Bilim Akademisi tarafından ortaklaşa yürütülen yeni mobil işletim sistemi COS'in duyurusu gerçekleştirildi. COS; China Operating System'in kısaltması ve gerçekleşen bu teknoloji adımı global teknoloji çevrelerince oldukça sansasyonel bir gelişme olarak adfedildi.

Dünyanın en önemli akıllı telefon üreticilerinin üretimlerinin büyük bölümünü gerçekleştirdiği ülkede, yazılımsal açıdan gerçekleştirilen bu adım dünyanın en kalabalık ülkesindeki dengeleri değiştireceği gibi olası global etkileriyle önümüzdeki süreçte farklı sonuçlar sunabilir.

Çinli akıllı telefon üreticilerinin Google'ın Android işletim sistemine çok yüksek seviyedeki yönelimini azaltması muhtemel COS'in detaylarında neler gizli?

Linux platformu üzerine kurulu

Bağımsız olan, Linux platformu üzerine kurulmakta olan COS; akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve set üstü TV kutularında kullanılabilecek. Bu işletim sisteminin Android OS izleri barındırdığı da gözlerden kaçmıyor.

HTC sıcak bakıyor

iOS'in kapalı bir işletim sistemi oluşu, Android'in güvenlik seviyelerindeki zayıflık ve Windows Phone'un akıllı telefon üreticileri için zorunlu tuttuğu lisanslama ücretleri karşılığında satılması nedeniyle maaliyeti artıran bir yapı sunması nedenleri ile birlikte yeni bir alternatif olarak günyüzüne çıkan COS'in yüksek seviyede güvenlik algoritmaları ile donatılacağı belirtilirken detaylar tam olarak paylaşılmış değil. Buna karşın HTC'nin, COS'e en sıcak bakan akıllı telefon devlerinden biri olduğu belirtiliyor.

COS Tanıtım Videosu:

http://video.sina.com.cn/p/tech/t/v/2014-01-16/193363394925.html

kaynak: http://www.engadget.com/2014/01/16/cos-china-operating-system/

Linux , özgürlük,barış ve kardeşliğin simgesidir.Özgürce ekledikleriniz sizi topluma ve insanlığa bir adım daha yaklaştırmış olur.Böylece şişirilmiş olan maliyetler bir anda sıfırlar...Matematiğe gerek yok, Sıfır olan herşey ucuz, bedava ve adi anlamına gelmez,bazen başlangıcın bir adımıdır sadece...

yakusha

Çakma Diktatörlüğünden Özgür Dünyaya Salvolar desek yeridir aşağıdaki saçma habere...

http://tc.people.com.cn/n/2014/0116/c183206-24133631.html

Alıntı YapPeople January 16 (by Zhang Song) January 15, Institute of Software, Chinese Academy of Sciences and Shanghai Alliance Tong Network Communications Technology Co., Ltd. (referred to as joint-tung) Diaoyutai State Guesthouse in Beijing jointly released an operating system with independent intellectual property rights COS (China Operating System, referred to as COS). Conference, Institute of Software, Chinese Academy Li explained to the participants the tree COS launch of significance. The release of COS, intended to break the foreign monopoly in the field of infrastructure software, the operating system has to lead and develop China's own intellectual property rights and Chinese characteristics.

Currently open source operating system has many problems in security, either Ubuntu or Android-based, have a lot of public security flaws, there are lots of hidden security vulnerabilities, you can always control personal devices, causing a large area of ​​security problems. Moreover, in the era of intelligent human-computer interaction stressed, or based on open source operating system dominated by foreign companies acclimatized common situations, such as user interface, input method, speech recognition, cloud service stability, anti-harassment, application downloads, and support , etc., issues are emerging.

COS emergence of trying to solve the problem while the security and ease of use in two ways. COS can be widely used in personal computers, smart handheld terminals, set-top boxes, smart appliances and other fields, has a friendly interface, support for multiple terminals can run many types of applications, security and other advantages quickly.

In the user interface, COS device has a high-performance native apps and HTML5 applications, but also can be loaded JAVA virtual machine running the application; devices support can be achieved in mobile phones, tablets and other handheld devices and appliances, set-top boxes, personal computers and other household, commercial seamlessly expand the plant to help manufacturers gain an edge in an increasingly competitive environment.

Currently, the global operating system market is a monopoly of Microsoft, Apple and Google, the domestic enterprise development efforts smartphone operating system has made some success, but has not yet reached full autonomy and independence, ability to support a complete industrial chain. Unlike COS part grafted on top of other operating system products, although also learned the essence of open source software, but the underlying code to build the user interface is completely independent of evolution; despite a late start, but the starting point higher, strategic layout broader, but also more suitable for China's national conditions, support for domestic manufacturers more perfect.

Ming Tree director also spoke: Friends of the upstream and downstream work together to build the future of complete, open, active COS industrial environment, improve COS application of the ecosystem, and promote product diversification, meet or exceed the current mainstream operating system level.

2013 only domestic 3G users has reached 380 million of the public, against the background of a country with terminal manufacturers hundreds of millions of smart terminals all use Android operating system, which does not include the much larger tablet PCs, set-top boxes and appliances . Faced with this market, COS choose to face challenges with strong scientific research strength CAS software is backed with reliable products and perfect ecosystem built as a weapon, and the international mainstream operating system to compete on the same stage, to achieve the operating system in the field of Chinese dream.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ocak 2014 - 22:44:34

Bir diğer yoruma göre COS yok, makyajlanmış Android var!
Artık bu forumu kullanmıyor.

krwlng

Alıntı yapılan: yakusha - 17 Ocak 2014 - 22:41:15

Vidyoyu izleyince bu görüşe ben de katıldım şahsen.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

gauss1777

Alıntı yapılan: krwlng - 18 Ocak 2014 - 02:01:18
Alıntı yapılan: yakusha - 17 Ocak 2014 - 22:41:15

Vidyoyu izleyince bu görüşe ben de katıldım şahsen.

çin hükümeti kısmından sonrasına bakmaya gerek yok aslında. her şeyleri kopya.
jfm

KemalALKIN

Bu sistemi Uygur Türk'leride kullanabilecek mi? Anladınız dediğimi. Beş para etmez Çin hükümeti ve dar ideolojisinden çıkmış çakma sistemi.

Bizim ülkemizin üretmesi lazım bir mobil sistem ve yerli telefon/tablet (çok satabilen).
www.tckemal.ist

krwlng

Konu ile alakası yok ama söylemeden geçemeyeceğim, çinliler titanik'in kopyasını yapıp yolcularla birlikte batırıp, yolcuların o anı yaşamasını sağlamak için bir kurgu hazırlamaya başlamışlar, yani kopya denince çinlilerin sınırı yok.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Eleştirilere haberin içeriği üzerinden mi devam etsek :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sipazilla

İsabetli bir karar olmuş. Tekerleği yeniden icat etmek yerine zaten dünyanın dört bir yanından geliştiricisi mevcut olan bir projeyi kendi yerelliklerine göre derliyorlar. Gerçekçi olarak bakarsak bu sayede hem daha az enerji harcayacaklar, projeleri genel android ile eş zamanlı gelişecek hemde bir çok firmanın daha önceki projeleri gibi ölü doğmayacak.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: sipazilla - 19 Ocak 2014 - 12:34:29
İsabetli bir karar olmuş. Tekerleği yeniden icat etmek yerine zaten dünyanın dört bir yanından geliştiricisi mevcut olan bir projeyi kendi yerelliklerine göre derliyorlar. Gerçekçi olarak bakarsak bu sayede hem daha az enerji harcayacaklar, projeleri genel android ile eş zamanlı gelişecek hemde bir çok firmanın daha önceki projeleri gibi ölü doğmayacak.

Güncel resmi Pardus'u gördüm sanki :D. Gitti pisi geldi debian/deb. Bence en azından yazılımlar yerli olmalı her ülkenin güvenlik ve kârı açısından. Çin'i tabiki eleştireceğiz ancak eleştirdik diye ABD ve batı masum kedi değil zaten. Mobilde ilerde ubuntu mobile ve firefox os yarışa tepeden devam edecektir. En azından umarım.
www.tckemal.ist

sipazilla

nesnel üretimde tabiki bağımlılığı ortadan kaldırmak için yerel üretim savunulmalı fakat iş üretim tekniğine gelince bunu yerelleştiremeyiz. Teknik gelişim bilimle, bilim ise birikimle olur. Yazılım özgürlüğünün manasıda budur. Çindeki bir geliştiricinin başlattığı projeye amerikadaki bir geliştirici katkı koyar bundan yararlanan bir türk kullanıcı kendi ihtiyacına göre özelleştirip paylaşır ve proje mükemmelleşir. İşte bu birikimdir ve uluslardan sınırlardan bağımsız insanlığın gelişimine katkı sunar. Devletlerin geüvenliğini yerelde sınırlı yazılımlar sağlayamaz kaynak kodu açık yazılımlar sağlayabilir.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: sipazilla - 22 Ocak 2014 - 01:48:05
nesnel üretimde * tabi ki bağımlılığı ortadan kaldırmak için yerel üretim savunulmalı fakat iş üretim tekniğine gelince bunu yerelleştiremeyiz. Teknik gelişim bilimle, bilim ise birikimle olur. Yazılım özgürlüğünün manasıda budur. Çindeki bir geliştiricinin başlattığı projeye amerikadaki bir geliştirici katkı koyar bundan yararlanan bir türk kullanıcı kendi ihtiyacına göre özelleştirip paylaşır ve proje mükemmelleşir. İşte bu birikimdir ve uluslardan sınırlardan bağımsız insanlığın gelişimine katkı sunar. Devletlerin geüvenliğini yerelde sınırlı yazılımlar sağlayamaz kaynak kodu açık yazılımlar sağlayabilir.

Bak bu konuda hem fikiriz zaten :).
www.tckemal.ist