Windows ta Harici Hoparlörlerden Ses Gelmiyor

Başlatan Koralp, 26 Ocak 2014 - 23:58:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Koralp

Selam...
Sistemimde Windows 7 64-bit kuruluydu.İkinci işletim sistemi olarak ubuntu 12.04 32-bit kurdum.Ubuntu da ses konusun da bir sorun yaşamadım ama Windows 7 ye dönüş yaptığımda dahili hoparlörden ses alabiliyorum fakat harici hoparlörlerden (Kulaklıktanda) ses alamıyorum.Harici hoparlörler(Kulaklıkta) ubuntu da sorunsuz çalışıyor,Ubuntu kurmadan önce Windows 7 de herhangi bir sorun yaşamamıştım.Bu sorunun çözümü hakkında fikri olan var mı?
Sistemim Asus N53S

heartsmagic

Çözüm hakkında fikrim yok ancak sorunun Ubuntu'dan kaynaklanmadığını söyleyebilirim. Diskin bir başka bölümüne başka bir işletim sistemi kurmak bu türde bir soruna yol açmaz. Sorun diğer türlü olsaydı Windows'un da suçu yoktur derdim kendi adıma.

Gerçi ses donanımı konusunda uzman sayılmam, kulaklık çıkışlarının özel bir yapısı varsa bilemem. Ancak, bir işletim sistemi donanımsal seviyede müdahale etmiyorsa diğer işletim sisteminde o donanımın sorun yapması pek olası değil bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

empax

Bu modelde aynı sorunu başkaları da yaşamış ve ilginç çözümler var. Misal, Windows'u yeniden başlat seçeneğinden değil kapat seçeneğinden kapatıp açmak.
http://askubuntu.com/questions/249439/headphones-not-working-on-windows-after-installing-kubuntu-12-10
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

İlginç bir sorunmuş. Windows son zamanlarda kendisini tam olarak kapatmıyor, uykuya yatırıyor onunla bir ilgisi olabilir mi?

Koralp

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ocak 2014 - 00:30:10
Çözüm hakkında fikrim yok ancak sorunun Ubuntu'dan kaynaklanmadığını söyleyebilirim.
Sorunun  Ubuntu kaynaklandığını düşünüyorum.Olay "Windows vs Linux" değil.Windows kullanırken 1 yıldan uzun süredir sorun çıkartmayan "ses" Ubuntu kurulumuyla birlikte sorun yaşattı.Benim tahminim sürücülerle alakalı bir olay olduğu yönünde.Farklı sürücü demek zaten donanıma müdahale demektir.Ubuntu,Windowsla aynı sürücüleri kullanıyorsa sizin söylediğinize katılırım ama farklı sürücüler kullanılıyorsa ki bildiğim kadarıyla farklı sürücüler kullanılıyor bu yüzden benim düşüncem,sorun Ubuntu kaynaklıdır.
Bu arada sorun çözüldü.Açıkçası bende nasıl çözüldüğünü anlamadım.Alsamixer'den speaker kısmını %100'e yükselttim çare olmadı.Windows ses ayarlarını kurcaladım ama sorun çözülmedi.Recovery denemeyi düşünüyordum ama son bir kez yeniden başlattım ve sorun çözüldü.Gerçi ses ayarlarında da bir şey yapmadım,mevcut ayarları değiştirip sonra tekrar eski haline getirdim.
Yardımlarınız için teşekkürler...

heartsmagic

Alıntı yapılan: Koralp - 27 Ocak 2014 - 02:15:24
Farklı sürücü demek zaten donanıma müdahale demektir.Ubuntu,Windowsla aynı sürücüleri kullanıyorsa sizin söylediğinize katılırım ama farklı sürücüler kullanılıyorsa ki bildiğim kadarıyla farklı sürücüler kullanılıyor bu yüzden benim düşüncem,sorun Ubuntu kaynaklıdır.

Sürücüler kimin meselesidir? İşletim sistemlerinin. Sadece kullanıldıkları işletim sistemlerini bağlarlar. Öteki türlü kullandığımız bütün donanımların sürücüleri zaten farklı, donanım seviyesinde müdahale ediliyor olsa her zaman sorun çıkmaz mı? Sistemler üzerindeki sürücüler bildiğimiz birer yazılımdır, üzerine kurulan işletim sistemine o donanımla nasıl iletişim kuracaklarını, işlem yapacaklarını anlatırlar o kadar. O işletim sistemi üzerinde yaparlar bu işi. Demek istediğim şu, sorunun öz kaynağı Ubuntu değil. Kurulumdan sonra bir şeyler olmuştur bunu bilemem. Zaten yukarıda da örnek vermiş @empax, bu konuda yalnız değilsin. Fakat benim düşüncem yine değişmiyor, öz kaynak Ubuntu değildir.

Koralp

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ocak 2014 - 02:23:18
Alıntı yapılan: Koralp - 27 Ocak 2014 - 02:15:24
Farklı sürücü demek zaten donanıma müdahale demektir.Ubuntu,Windowsla aynı sürücüleri kullanıyorsa sizin söylediğinize katılırım ama farklı sürücüler kullanılıyorsa ki bildiğim kadarıyla farklı sürücüler kullanılıyor bu yüzden benim düşüncem,sorun Ubuntu kaynaklıdır.

Sürücüler kimin meselesidir? İşletim sistemlerinin. Sadece kullanıldıkları işletim sistemlerini bağlarlar. Öteki türlü kullandığımız bütün donanımların sürücüleri zaten farklı, donanım seviyesinde müdahale ediliyor olsa her zaman sorun çıkmaz mı? Sistemler üzerindeki sürücüler bildiğimiz birer yazılımdır, üzerine kurulan işletim sistemine o donanımla nasıl iletişim kuracaklarını, işlem yapacaklarını anlatırlar o kadar. O işletim sistemi üzerinde yaparlar bu işi. Demek istediğim şu, sorunun öz kaynağı Ubuntu değil. Kurulumdan sonra bir şeyler olmuştur bunu bilemem. Zaten yukarıda da örnek vermiş @empax, bu konuda yalnız değilsin. Fakat benim düşüncem yine değişmiyor, öz kaynak Ubuntu değildir.
Sürücüler Ubuntu üzerinde çalıştığına ve istemsiz de olsa kurulduğuna göre bence Ubuntu'nun hatasıdır.Sürücüler donanımsal müdahale demektir.Örneğin bir beta sürücü alakalı olduğu donanımın yanmasına sebep olabilir.Beta sürücü indirmek/kurmak istendiğinde verilen en basit uyarıda bu değil mi?Herneyse sonuçta bu model laptop kullananlar için pekte uygun bir dağıtım değil.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Koralp - 27 Ocak 2014 - 03:08:24
Sürücüler Ubuntu üzerinde çalıştığına ve istemsiz de olsa kurulduğuna göre bence Ubuntu'nun hatasıdır.Sürücüler donanımsal müdahale demektir.Örneğin bir beta sürücü alakalı olduğu donanımın yanmasına sebep olabilir.Beta sürücü indirmek/kurmak istendiğinde verilen en basit uyarıda bu değil mi?Herneyse sonuçta bu model laptop kullananlar için pekte uygun bir dağıtım değil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Device_driver

Alıntı YapIn computing, a device driver is a computer program that operates or controls a particular type of device that is attached to a computer.[1] A driver typically communicates with the device through the computer bus or communications subsystem to which the hardware connects. When a calling program invokes a routine in the driver, the driver issues commands to the device. Once the device sends data back to the driver, the driver may invoke routines in the original calling program. Drivers are hardware-dependent and operating-system-specific. They usually provide the interrupt handling required for any necessary asynchronous time-dependent hardware interface.[2]

Daha ne desem bilemiyorum ki. Ben henüz donanım yakan beta sürücü görmedim ancak sence bu savın bile senin durumunda biraz garip olmuyor mu? Eğer sürücü sorunlu olsa, yakıp atsa donanımı, Ubuntu tarafında nasıl çalışıyor o donanım.

Okuduklarımı yanlış yorumluyorsun. Ben diyorum ki "Bizler zaten farklı sürücüler kullanıyoruz, her sürücü böyle sorun yapacak olsa bir dünya insanın Windows tarafında sıkıntı yaşaması lazım". Ha, olur ya cidden donanımı gerçek anlamda bozan bir sürücü oldu, bu sürücünün donanımı her iki tarafta birden bozması gerekmez mi?

Son cümleni de anlayamadım neden uygundur neden değildir, ancak konu senin adına çözüldüyse lütfen: cozuldukonusu

gokhan2309

@koralp, ben de aynı sorunla karşılaştım. Geçen zamanda "yeniden başlatmak yerine bilgisayarı tamamen kapatıp diğer işletim sistemine geçmek" ten başka bir çözüm bulduysan, paylaşırsan sevinirim.

Leon7

N53SN kullacısıyım. Ben de Ubuntu kurduktan sonra aynı sorunla karşılaştım. Ubuntu'da hiçbir sorun yok. Win7 üzerinde bilgisayarın dahili hoparlörünü kullanırken sorun yok, ama harici hoparlör takınca ses gelmiyor.

Bu forumu okuduktan sonra yeniden başlatmak yerine kapat-aç yaptım, çözüldü. Ama geçici bir çözüm sanırım.

plazma

Bios üzerinden ac97 mi hd audio mu seçili olmadı onu değişitirip deneyin bakalım birde, bazı bioslarda da bu hem arka yuva hem öndeki kulaklık yuvası ayrı ayrı ayarlanabiliyor riskli bir işlemdir olmadı bios güncellemesi yapın eğer genede çözüm olmuyorsa.