Ubuntu 13.04 Video Takılma ve Isınma Problemi

Başlatan Kaanx, 23 Ocak 2014 - 02:02:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaanx

Bir kaç hafta önce yapmıs oldugum guncelleme sonrası yasadıgım video sorunu buradaydı http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41785.0

Fakat şimdi daha ciddi bir problem var you tube üzerinden tam ekran video izleyemiyorum ve cok büyük bir kasma ve takılma var. Conky widgetlarından yukleme yaptım ve bunlarda ekran düzgün çalışmadı ekran renkleri birbirine girdi pixel pixel ayrıldı ekran Rgb renklere ve garip garip parçalanlamalar oldu. cıktılar verdiğim linke mevcut yardımcı olursanız sevinirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ocak 2014 - 02:28:38

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ocak 2014 - 02:29:07

Bu olay bilgisayar kapanırken de oluyor o widget gibi oluyor ekran

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ocak 2014 - 11:47:47

kaan@kaan-Satellite-L655:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV710/M92 [Mobility Radeon HD 4530/4570/545v]
kaan@kaan-Satellite-L655:~$ sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +58.0°C  (crit = +110.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +56.0°C  (high = +80.0°C, crit = +90.0°C)
Core 2:       +58.0°C  (high = +80.0°C, crit = +90.0°C)

if

Kaanx

evet 3 gün önce chrome kullanmaya başladım hocam. Deniyorum bu arama yine youtube üzerinden ve ya herhangi bir yerden video actıgımda aşırı ısınma söz konusu 67 C ye kadar ısınıyor pc a normal bir durum değil mi sizcede ?

heartsmagic

Isınma konusu diğer tarafta konuşuluyor, bu başlıktaki diğer sorun çözüldü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kaanx

yok hocam çözülmedi video takılma devam ediyor hocam aynı anda ısınmada oluyor takılma oldugu için

natgho

ısınma sorunu için buraya bakarsanız 2 program önerildi bana ve işe yaradıklarını düşünüyorum, ben HP kullanıcısıyım, daha önce  67 C olabiliyordu bazen ısısı şu an 49 C;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42124.msg494779#msg494779

diğer conky sorununuza dönecek olursak .conky diye ev dizininde bir klasör açın, klasör kaybolacaktır CTRL+H yaparak görünür kılabilirsiniz tekrar (ki conky ile ilgileniyorsanız bunu zaten biliyorsunuzdur ama ben her ihtimale karşı söyliyim dedim) sonra içerisine indirdiğiniz conky temasının içerisinde gelen(gelmiş olması lazım) ip.sh dosyasını aktarın, sorununuz çözülecektir. Conky bunun için klasik bir betik kullanmakta, ama sizin conky bu betiği bulamıyor hatanında anlamı budur.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

Kaanx

Conky tema olayı yırtılmaları kapattıgımda çözüldü teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için Ben toshiba kullanıyorum ve dediğinizi dnicem umarım faydalı olur buradan raporlayacagım 1 2 güne

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Şubat 2014 - 02:29:21

anladıgım kadarıyla @if hocam orada TLP kurulumunu önermiş banada @heartsmagic hocam önermişti ve yapmıstım sonuc ona rağmen böyle.

natgho

Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

Kaanx

dediğiniz programın kurulumunu göremiyorum verdiğiniz linkte emin misiniz orada oldugundan ??? TLP kurulumu ve bazı öneriler içiren site var

if

@Kaanx, donanım ivmelenmesini kapatınca durum nedir?

natgho

Kaanx

Teşekkürler fakat bu nvidia içni sanırım benim ekran kartım

kaan@kaan-Satellite-L655:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV710/M92 [Mobility Radeon HD 4530/4570/545v

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Şubat 2014 - 16:51:12

Alıntı yapılan: if - 05 Şubat 2014 - 10:06:01
@Kaanx, donanım ivmelenmesini kapatınca durum nedir?

Hocam özür dilerim fakat donanım ivmelenmesini nasıl kapatabilirim _?

if

Tercihler > Gelişmiş > Genel altında bulunuyor.

Kaanx

malesef çözüm olmadı hocam

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Şubat 2014 - 20:38:49

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=Legacy2&os=Linux%20x86_64

Burada ekran kartıma uygun driverı buldum hocam nasıl yükleme yapabilirim ?

if

O sürücüyü kullanmak için 12.04 kullanmanız gerek. Aslında linux 3.4 ve Xorg 1.12 kullanmanız gerek. 13.10 için şöyle[1] bir yöntem varmış ama çalışması garanti değil.

[1] http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2181190&p=12823425#post12823425

Kaanx

Hocam 64 bit bende ki şuan 13.04 hatta güncelleme yapmam konusunda başlık da acmıstım http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42059.0

Sorunları kısaca burada konusmustuk ve @heartsmagic hocamla 13.04 kalma kararına varmıştık. Bu ısınma sorunu daha fazla olmaya başladı bu aralar artık çözüm bulmam lazım hocam o yüzden en son çare driverlerı güncellemek oldu fakat o da tutmadı yardımlarınızı bekliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Şubat 2014 - 01:10:31

12.10 için söyle bir çözüm var hocam http://www.unixmen.com/ubuntu-12-10-and-amd-catalyst-problem-solved/ 12.10 a çekemezmiyiz veri kaybı olmadan ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Şubat 2014 - 01:13:00

Yada 13.10 a güncellemek mi mantıklı ? diğer secenek ise 14.04 ü beklemk mi ?

if

Sürüm düşürmek zor iş, bulaşmayın ona. Sürüm yükseltilebilir. Açık kaynak sürücüyle devam edersiniz. 14.04 çıktıpında kurup duruma bakarsınız. İyiyse devam edersiniz. Bilgisayarı temizletebilirsiniz. Isınma sorununun başında bilgisayarın kirlenmesi gelmekte.

Kaanx

Temizleme işini yaptım hocam ben o zaman 13.10 a çekmem de bir sakın yok mu ?

if

13.10 kullanırsanız açık kaynak sürücü kullanmak durumunda kalırsınız. Belki az da olsa bilgisayarın sıcaklığı artabilir. Bunun dışında bir sakıncası yok.

Kaanx

14.04 geçebilmek için 13.10 a güncelleme yapmm gerekiyor mu peki ?

heartsmagic

Evet, LTS olmayan sürümlerde ara sürüm atlanamıyor. Önce 13.10 ardından 14.04 yapmalısın. Başlıklar çatallandı ne yazık ki, iki tarafta da aynı şeyi konuşuyor gibiyiz. Eğer kapalı sürücülere ihtiyacın varsa üst sürümler seni daha çok uğraştırır. Ancak açık sürücülerle devam ederim diyorsan bence bekle ve 14.04 çıkınca temiz kurulum yap.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kaanx

haklısınız hocam en iyisi şuan yapıcak başka bir şey kalmadı sanırım.