Ubuntu kurulumunda Windows bölümü görünmüyor

Başlatan portal, 22 Ocak 2014 - 02:30:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

portal

Merhaba

Ubuntu kurarken karşılaştığım sorunları burada geri-bildirim olarak paylaşmak istiyorum.

Sistemimde win7 vardı ve ubuntuyu dvd ye yazdım, sistemi *önyükleme yaptım ubuntu kurulumuna başladım. Ubuntu kurulum rehberinde der ki; Eğer bilgisayarınızda halihazırda Windows yüklü ise bu aşamada alttaki gibi bir ekran karşınıza gelir.

resim 1

İlk sorunum buydu ve aşağıdaki gibi bir ekran menü geldi. Sebebini anlamış değilim.

resim 2

Bu aşamada en üstteki seçeneği devam ederek ubuntu yu  kurdum.

Wiki de"Disklerin açılışta otomatik bağlanması" altında: Ubuntu'da, bilgisayarı açtıktan sonra dosya yöneticisi üzerinden bir disk bölümüne tıklandığınız anda o disk bölümü sisteme otomatik olarak bağlanır. Bu açıdan baktığımızda kullanıcıların bu konuda yapması gereken herhangi bir işlem yoktur. yazıyor. Fakat benim diğer hdd hiç bir şekilde görünmüyordu.

128gb olan ssd sürücümü ikiye bölüp yarısına windows, diğer yarısına ubuntu kurmaya karar verdim. Fakat windows dvd sini taktığımda sistem boot etmedi. (bios açılış cd den ayarlı olduğu halde) Ubuntu açılana kadar klavye üzerindeki tuşlarımın çalışmadığını fark ettim, ışıkları yanmıyordu. Belki sebebi buydu bilmiyorum. Usb olmayan başka bir klavyede denedim sonuç olumsuz. Esc, shift, del, hiç biri çalışmıyor. Bir kaç kere *yeniden başlattım herşeyi denedim  en sonunda aşağıdaki gibi bir ekran geldi:

bu ekranda hiç bir şey yapamıyorum, ne ok tuşları nede enter çalışmıyor.

Sonra Ubuntu cd sini taktım F12 ile boot menüsüne geldim, o sırada ubuntu yu çıkarıp windows cd si taktım ve boota cd den devam ederek ssd yi ikiye böldüm. birinci kısıma windowsu kurdum. Yükleme tamamlanınca peşine ubuntu cd si ile *önyükleme yaptım ve tekrar aynı sorunla karşılaştım (resim 2). ubuntu ssd bölümlerini görmüyor. Tek parça 128mb olarak görüyordu.

Şu an tekrar windows kurdum ama ubuntu dan vaz geçmiş değilim :D bu sorunların nedenini  bulabilirsem tekrar yüklemeyi düşünüyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2014 - 15:27:56

Bu gün bir deneme daha yaptım. Sonuç olumsuz.
Windows yüklü olduğu halde "Bu bilgisayarda belirlenen bir işletim sistemi yok" diyor. resim 2

krwlng

Kısa vadede bir öneride bulunabilirim size, önce ubuntu kurun ardından boş alan seçerek windows kurun, windows açılış yöneticisi Ubuntu'yu görmeyeceği için yeniden grub2 kurulumu konusunu forumdan aratıp yeniden grub2 kurulumu yapmayı deneyin.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Konu başlığını daha açıklayıcı bir şekle soktum, gerçi mesele başka yere kaymış ancak başlangıcı böyle.

Şu diskleri bir görsek? Kuruluma başlamadan sistemi açıp şu çıktıyı geçersin buraya:
sudo fdisk -l
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

portal

Diskler bolumunde diger hdd goruluyor fakat yerel diske tikladigimda asagidaki hata mesajini aliyorum

Error mounting /dev/sda3 at /media/ubuntu/Yerel Disk: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=999,gid=999,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda3" "/media/ubuntu/Yerel Disk"' exited with non-zero exit status 12: Failed to read last sector (976541695): Invalid argument
HINTS: Either the volume is a RAID/LDM but it wasn't setup yet,
   or it was not setup correctly (e.g. by not using mdadm --build ...),
   or a wrong device is tried to be mounted,
   or the partition table is corrupt (partition is smaller than NTFS),
   or the NTFS boot sector is corrupt (NTFS size is not valid).
Failed to mount '/dev/sda3': Invalid argument
The device '/dev/sda3' doesn't seem to have a valid NTFS.
Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?

sudo fdisk -l  komutu calistiramiyorum'

heartsmagic

fdisk'i neden çalıştıramadın? 

Hatadan anladığım NTFS bölümünün bozulmuş olduğu. Windows tarafında disk düzeltmesi deneyebilirsin.

portal

Olmuyor... Sanırım pes edeceğim. Denemediğim şey kalmadı, neredeyse tüm konulara baktım. Benzer sorunlara verilen cevapları okudum. Sizin önerilerinizi uyguladım. Sonuç olumsuz.

Şu an en son kök dizin hatasına takıldım kaldım. Kur başlıyor ve ardından hemen; yükleme yaparken, bana bu hatayı veriyor. Menüye dönmemi ve kök dizin oluşturmamı istiyor. Öncesinde bir menü yok ki?

Başka bir denemede; windows kuruluyken ssd ye 40gb etx4 olarak biçimlendirdim sonra ubuntu kurmaya başladım fakat yine aynı hatayı aldım.

Yanlışın nerede olduğunu tam olarak bulamadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2014 - 01:27:23

Mac os x kurdum bu sisteme ubuntu kuramıyorum :S

krwlng

Ubuntu 12.10'dan sonra alternate kurulum kalıpları kaldırıldı, aslında sizin durumunuz için denenebilecek en iyi yöntemdi bence. Ne kadar boş vaktiniz var bilmiyorum ama bir tavsiyem de Ubuntu Server kurmayı denemeniz, server kurulumu normal kurulumdan biraz farklı, sorunsuz kurulum yapabilirseniz daha sonra masaüstü yükleyebilirsiniz, deneyip denememek size kalmış tabi.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Alıntı yapılan: portal - 31 Ocak 2014 - 01:19:15
Şu an en son kök dizin hatasına takıldım kaldım. Kur başlıyor ve ardından hemen; yükleme yaparken, bana bu hatayı veriyor. Menüye dönmemi ve kök dizin oluşturmamı istiyor. Öncesinde bir menü yok ki?

Bu bir "hata" değil. Sana kök bölüm ayırmadığını söylüyor sistem. Kök bölüm olmadan kurulum olmaz. Wiki'deki ya da forumdaki kurulum başlıklarına bakarsan ne demek istediğimi anlarsın. Linux dağıtımlarının kurulabilmesi için bir adet boş bölüm olmalı (ext3, ext4, xfs, vs) ve bu bölüm kök olarak (/ ile gösterilir) bağlanmalıdır.