[Çözüldü] USB ile Ubuntu kurulumu için BIOS ayarları

Başlatan cehsc, 20 Ocak 2014 - 16:03:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cehsc

S.A Herkese
Benim bir sorunm vardı; benim bilgisayar win8 işletim sistemi ben ubuntuyu kurmak istedim win8 ' e Bıos ayarlarını yapamadım çok karmaşık
bıostakı herşeyi yazdım ne yapmam gerekiyor  usb den ubuntu kurabilmem için usb ye ubuntu önyükleme yaptım krdum usb den
bilgisayara kuracam bi yardım etseniz.Bıosta hangi ayarları yapmam lazım ki açılışta usbden  ubuntu yüklesin..

bıos sekmeleri
Information sekmesi full pasif olmuş cpu tipi hdd modeli vs bilgiler mevcut.

-------------------------------------------------------------------------

main sekmesi var bu sekmeninaltında aşağıdaki gibi kategoriler var bide hocam bu kotegoriler etkin değiştirilebiliniyor.
system time
system date
Quiet boot

network boot
f12 boot menü
wake on lan bu üç kategori disabled durumda
bide sata mode var bunun karşısındaki değer  AHCI MODE

----------------------------------------------------------------------

security sekmesi var

set supervisor password
set user password
set hdd password   bu üç kategoriye girdiğimde şifre gir diye bişiler diyor fakt "password on boot" ise disabled durumunda değiştiebiliyoruz.
password on boot:  disabled yazıyor

secure boot mode:custom   bu katogori pasif durumda

erase all secure boot setting [enter]
select an uefı file as trusted for executing [enter]
restore secure boot to fcdory default [enter] bunlar ise enter dedğimde değiştirilebiliniyor.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

boot sekmesi var(en önemli olan) bu sekmede
secure boot: enabled
boot mode:uefı   burda enter yaptığımda hocam leage bıos seçeneğine çıkıyor.
boot priorit order:
1.hdd
2.usb fdd
3.windows boot manager
4.usbhdd
5.usb cdrom
6.atap cdrom   bide hocam ben flasım usb bellekğim hangisi?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

exit sekmesi var.

exit saving changes
exit discarding changes
load setup default
discard changes
save changes

yardım ederseniz çok sevinirim..

krwlng

Boot sekmesinde "Secure boot:Enabled" kısmını "Disabled" yapamıyor musunuz?
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

cehsc

Hocam  disabled yaptım lakin olmadı.Uzman hocalardan yardım istiyorum.

heartsmagic

"Boot menu" denilen yerde önyükleme donanımı olarak usb'lerden birini seçtin mi hiç? USB üzerinden yükleyeceksen seçeceğin şey de onlardan biridir. Ayrıca, illa ki BIOS ayarlarına girmeden f12 gibi bir kısa yolla da aygıt seçilebilir. Fakat makinede Windows 8 varsa forumdaki UEFI konularını bol bol kurcalamanı öneririm. Wiki'mizdeki Kurulum maddesinde de UEFI bölümüne bakmalısın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cehsc

Hocam usb hdd,usb fdd vs denemdim malsf..
Bıosa giriyorum f9 ile varsayılan ayara geitiroyrm ,ordan boot sekmesine geliyorm boot mode,secure boot bide öncelik ayarları karşıma çıkıyor boot mode varsayılan ayarı UEFL onu legacy bıos yapıyorum secure boot'u dısable yapıyorm önceliği usb hdd yapıyorum kaydedip kapatıyorum tekrar bıosa giriyorum boot menüsünde önceliği yine usb hdd yapıyorum kaydedip çıkıyorum bilgisayarı açtığımda siyah bi ekran geliyor ve şöyle bi yazı yazıyor.

Syslinux 4.07 EDD 2013-07-25 Copyright(c) 1994-2013 H.Peter Anvin et al 

altında imleç yanıp sönüyor bu ne hatasıdır.Bi türlü kuramadım yardımcı olursanız sevinirim.

krwlng

Ubuntu kurulumu için kullandığınız usb diskinizi biçimlendirip, Ubuntu üzerindeyseniz Ubuntu'nun kendi disk oluşturma aracı ile Win üzerindeyseniz Lili (Linux Live Usb Creator) ile tekrar kurulum medyasını diske yazdırın, bir de öyle deneyin.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

cehsc

Syslinux 4.07 EDD 2013-07-25 Copyright(c) 1994-2013 H.Peter Anvin et al   

Hocam dediğinizi yaptım lakin yine Bu hatayı aldım.Lütfen yardım edin.

heartsmagic

USB'yi oluşturmak için hangi araç kullanılıyorsa sıkıntı çıkartıyor demek ki. Denilenlerden hangisini yaptın? Sonuç olarak USB üzerinden başlıyor sistem ancak belli ki sıkıntılı hazırlanmış kendisi.

cehsc

Universal usb ınstal ile denedim Lakin varsa önereceğiniz Onunla deneyeyim + Ubuntunun son sürümünü Kurayım?

heartsmagic

Ben hep Ubuntu'nun kendi oluşturucusunu kullandım lakin elimin altında çalışan bir Ubuntu hep vardı. Windows üzerinde o işi hiç yapmadığım için net bir şey söyleyemem ancak forumda birçok tavsiye görebilirsin bu konuda.

cehsc

Hocam Komut istemiyle önyüklenebilir usb oluşturma vardı

"Yönetici haklarıyla bir komut istemcisi açın: Windows Vista - Windows  7 - Windows 8
Komut istemcisine diskpart yazın ve Enter'a basın.
List disk yazın ve Enter'a basın. Bu sistemdeki diskleri listeleyecek. Yapmamız gereken USB flash sürücümüzün numarasını bulmak. Bunun en kolay yolu disklerin boyutuna bakmak.. Sizde kendi USB flash sürücünüzü bulun ve numarasını aklınızın bir köşesine not alın. 6. adımda bu numarayı kullanacağız.
6- select disk 2 yazın ve Enter'a basın. (2 yerine siz 5. adımda bulduğunuz numarayı yazacaksınız. Dikkatli olun yanlış bir numara yazmanız sisteminizdeki bir diski silmeniz ile sonuçlanabilir!)
7- clean yazın ve Enter'a basın.
8- create partition primary yazın ve Enter'a basın.
9- format quick fs=fat32 yazın ve Enter'a basın.
10- active ve Enter'a basın.
11- assign yazın ve Enter'a basın.
12- exit yazın yazın ve Enter'a basarak Diskpart'tan çıkın ve Komut İstemcisini kapatın. Altta bütün bu adımları görüyorsunuz;

13- Windows 8 64 Bit kurulum dosyalarını oluşturduğunuz USB flash sürücüye kopyalayın. Eğer elinizdeki Windows 8 kurulum medyası ISO formatında ise ve Windows 7 ve/veya daha düşük bir sürüm Windows kullanıyorsanız bu ISO formatındaki dosyayı DAEMON Tools, 7zip gibi 3. parti araçlarla açabilirsiniz. Windows 8 kullanıyorsanız direkt çift tıklayarak sanal sürücüye takmanız mümkün.
"alıntı

komut istemiyle Nekadar verimli olur?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ocak 2014 - 19:25:56

Sorun ÇÖzüldü Ubuntuya kavuştum yardımı dokunan herkese Teşekkürler

heartsmagic

Alıntıladığın yolla mı çözdün? 
Ayrıca, çözülen başlıklarımız için: cozuldukonusu

cehsc

S.A İlk öncelikle.

1.)Netten  ubuntunun sayfasına girip kendinize uygun ubuntu sürümününü indirin.
2.) Minimum 4GB usb(flas bellek)Tavsiye edilir.Bu usb(flaş bellek)'mizi bilgisayara takıp güzel biçimlendiriyoruz.
3.)Biçimlendirdiğimiz flaşımız bilgisayara takılı kalsın.Burada komut isteminizi Win8'ler için faremizi masaüstünün sol alt köşesine getiriyoruz.Windows logosu çıkar o logoya sağ tıklayın birtakım seçenekler çıkar disk yönetimi,komut istemi ..vs orada komut istemi(yönetici ) yazan seçeneği tıklıyoruz bunu yaparken bilgisayarda yönetici olmamız gerekiyor.

4.)Komut istemimizi yönetici olarak açtık burada disk işlemleri yapacağız.
      4.1)  Komut istemcisine diskpart yazın ve Enter'a basın.
      4.2) List disk yazın ve Enter'a basın. Bu sistemdeki diskleri listeleyecek. Yapmamız gereken USB flash sürücümüzün numarasını bulmak.
      Bunun en kolay yolu disklerin boyutuna bakmak.. Sizde kendi USB flash sürücünüzü bulun ve numarasını aklınızın bir köşesine not alın.   
      4.3)Select disk 2 yazın ve Enter'a basın. (2 yerine siz 4.2 adımda bulduğunuz numarayı yazacaksınız. Dikkatli olun yanlış bir numara yazmanız 
      sisteminizdeki bir diski silmeniz ile sonuçlanabilir!)
      4.4) Clean yazın ve Enter'a basın.
      4.5)Create partition primary yazın ve Enter'a basın.
      4.6)Format quick fs=fat32 yazın ve Enter'a basın.
      4.7)Active yazıp ve Enter'a basın.
      4.8) assign yazın ve Enter'a basın.
      4.8Exit yazın yazın ve Enter'a basarak Diskpart'tan çıkın ve Komut İstemcisini kapatın.

5.)İndirdiğiniz ISO dosyasına çift tıklayarak içindeki herşeyi  USB flash sürücüye kopyalayın. Eğer elinizdeki Windows 8 kurulum medyası ISO formatında ise ve Windows 7 ve/veya daha düşük bir sürüm Windows kullanıyorsanız bu ISO formatındaki dosyayı DAEMON Tools, 7zip gibi 3. parti araçlarla açabilirsiniz.  ve/veya  indirdiğiniz İSO Dosyasına sağtıklayın bağla deyin.

6.)Bilgisayarı yeniden başlatın.Bilgisayarınız açılmadan hemen F2,DEL .vs hangi markayı kullanıyorsanız o markanın bıos girme gibi bir tuş kombinasyonu vardır.Bunu google amcadan veya kullanım klavuzundan temin edebilirsiniz.

7.)Bıos'a girdik burda F9 ile bıosta ki tüm ayarları varsayılan ayara getirin.
8.)Ardından  BOOT sekmesine gelin BOOT MODE denilen alana gelin büyük ihtimal UEFL modunda "BOOT MODE:UEFL" o alanı  enterlayarak LEGACY BIOS yapın.Uefl modundan çıkarın.
9.)Aynı sekme içinde secure boot alanı var onuda dısable yapın.F10 Kaydedip yeniden başlatın. tekrar bıosa gelin.
10.)Aynı sekme içerisinde öncelik ayarlarını USB verin büyük ihtimal USB hdd dir olmassa usb fdd vs denersiniz.Burada bir ayrıntıya dikkat çekmek isterim biz baştaki bölümlerde ISO dosyasını sabit diske bağlamıştık.Boot ayarlarında Usb alanı Olmassa normal sabit diskinizi başa getirin ve kaydedip çıkın.yeniden başladığında usb den başlatılacak ve Kurulum yapılacak.

[/b]