[Çözüldü] harici harddiskten bir bölüm ayırıp şifreleme

Başlatan imarah, 19 Ocak 2014 - 21:25:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

imarah

Merhaba
Elimde harici harddisk var, bundan 200 gblık bir bölüm ayırıp şifrelemek istiyorum.
Yalnız windowsta da kullanacağım için ntfs olmalı ve windowsta da şifre sormalı.
Biraz baktım ama dökümanlar ingilizce olduğu için az buçuk ingilizcemle verileri riske atmak istemedim açıkçası. :)
Yardımlarınızı bekliyorum.

gauss1777

Hard disk le alakalı bir şey değil mi bu. Mesela bende sandisk flash disk var onda kendi uygulaması formatlanması halinde bile silinmiyor ayrıca şifreleye biliyor ve her platformda şifre girmeden verileri göremiyorsun. Hani telefonlarda ki rom mantığı gibi. Rom içerisinde ki veriyi değiştirmeden sıfırlasanızda ön tanımlı neyse o yükleniyor geri.
jfm

imarah

Alıntı yapılan: gauss1777 - 19 Ocak 2014 - 21:49:46
Hard disk le alakalı bir şey değil mi bu. Mesela bende sandisk flash disk var onda kendi uygulaması formatlanması halinde bile silinmiyor ayrıca şifreleye biliyor ve her platformda şifre girmeden verileri göremiyorsun. Hani telefonlarda ki rom mantığı gibi. Rom içerisinde ki veriyi değiştirmeden sıfırlasanızda ön tanımlı neyse o yükleniyor geri.
,

hiçbir fikrim yok.
samsungun yazılımı var ama exe uzantılı. wine ile deneyeyim bi bakalım. deneyip yazarım buraya

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ocak 2014 - 22:07:13

wine ile açmadı yazılımı. linux üzerinden nasıl yapacağımı söyleyen olmazsa gparted ile ayırırım bölümü, windowslu bi bilgisayar bulup bağlar şifrelerim artık.

gauss1777

Peki Ubuntu'da kullanmak istediğinde sorun çıkarmaz mı? Bence bölümlemeden önce deneme yapmanızda fayda var.
jfm

heartsmagic

Her iki tarafta da bu iş olsun diyorsan iki tarafta da desteği olan bir şeye bakmalısın. Örneğin Truecrypt. Pratikte iki taraf için de kullanmışlığım yok. Ancak hem NTFS olsun, hem iki tarafta birden şifreleme yapayım, çözeyim istiyorsan dediğim gibi iki tarafta da desteklenen bir şeye bakman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

gauss1777

Alıntı yapılan: if - 20 Ocak 2014 - 00:45:36
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_disk_encryption_software

İşletim sistemleri tablosundan seçebilirsiniz.

Seçtiğimiz programı diskimize mi kuruyoruz? Seçilen program desteklemediği bir işletim sisteminde dosyalara erişimi mümkün kılacaksa aslında pek bir anlamı kalmıyor sanki. Yanlışta düşünüyor olabilirim, yazı ingilizce tam anlayamadım.

Ayrıca böyle bir imkan olduğunu da ilk kez duyuyorum. Sürekli kullanamasam da sürekli forumda olmak gerekliymiş anlaşılan :)
jfm

imarah

Alıntı yapılan: gauss1777 - 19 Ocak 2014 - 22:43:32
Peki Ubuntu'da kullanmak istediğinde sorun çıkarmaz mı? Bence bölümlemeden önce deneme yapmanızda fayda var.

Haklısınız. Windows olan bi bilgisayarda şifreleyip deneyeyim yazarım buraya.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ocak 2014 - 00:43:06
Her iki tarafta da bu iş olsun diyorsan iki tarafta da desteği olan bir şeye bakmalısın. Örneğin Truecrypt. Pratikte iki taraf için de kullanmışlığım yok. Ancak hem NTFS olsun, hem iki tarafta birden şifreleme yapayım, çözeyim istiyorsan dediğim gibi iki tarafta da desteklenen bir şeye bakman lazım.

@if'in gönderdiği linkte iki tarafta da çalışan yazılımlar var onları bi denerim.

Linux home dizinini şifreliyor ya. o şekilde diski şifreleyemez miyim ki? ntfs problem yaratıcaksa ext4 yapabilirim sorun değil o. ext4 yapınca windows görmez zaten.

Tamamdır ben bunu arıyordum.

Alıntı yapılan: gauss1777 - 20 Ocak 2014 - 01:06:31

Seçtiğimiz programı diskimize mi kuruyoruz? Seçilen program desteklemediği bir işletim sisteminde dosyalara erişimi mümkün kılacaksa aslında pek bir anlamı kalmıyor sanki. Yanlışta düşünüyor olabilirim, yazı ingilizce tam anlayamadım.

Ayrıca böyle bir imkan olduğunu da ilk kez duyuyorum. Sürekli kullanamasam da sürekli forumda olmak gerekliymiş anlaşılan :)

Sanırım öyle de NT, Mac ve linux yeterli olur.

if

@gauss1777, verdiğim bağlantıda disk/dosya şifrelemek için kullanılan uygulamaların hangi işletim sistemlerinde çalıştığını gösteren bir tablo var. O tabloda yeşil renk içeren hücreye denk gelen işletim sistemlerinde o satırdaki uygulama çalışıyor demek. TrueCrypt bu işi yapıyormuş. Bu uygulamayı Firefox'u kurduğunuz gibi hem Windows'a hem de Ubuntu'ya kurmalısınız.

imarah

Alıntı yapılan: if - 20 Ocak 2014 - 23:10:12
@gauss1777, verdiğim bağlantıda disk/dosya şifrelemek için kullanılan uygulamaların hangi işletim sistemlerinde çalıştığını gösteren bir tablo var. O tabloda yeşil renk içeren hücreye denk gelen işletim sistemlerinde o satırdaki uygulama çalışıyor demek. TrueCrypt bu işi yapıyormuş. Bu uygulamayı Firefox'u kurduğunuz gibi hem Windows'a hem de Ubuntu'ya kurmalısınız.

@if hocam şuanda biraz yoğunum, cuma günü deneyebilirim ancak. denediğimde de buraya yazarım.