[Çözüldü] Acer E1-531 Ekran Parlaklığı Farklı Bir Sorun

Başlatan andydufy, 18 Ocak 2014 - 23:19:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

andydufy

Forum içinde pek çok çözümü denedim. 13.10'u kurmadan önce 12.04 için bu sorunu yaşadığımda şu konu çözüm olmuştu : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24399.0

Fakat bu sefer çözümü uyguladığımda
*sudo update-grub && sudo reboot bu kodu uyguladıktan sonra uçbirim "Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin" şeklinde kalıyor ve ilerlemiyor.

* FN+Ekran Parlaklığı tuş kombinasyonu ile ekrana gelen parlaklık aracı ekrana gelmemeye başladı. (diğer FN fonksiyonları çalışıyor.) Fakat Sistem Ayarlarından Ekran parlaklığı ayarlanabiliyor.

Acaba klavye kısa yolları ile bunu aşabilir miyim?

Şimdiden teşekkürler...
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

heartsmagic

Öncelikle, o komutun ilerlememesi çok garip ve esasında soruna işaret ediyor. Ne kadar bekledin?

Şu an parlaklık ayarlanıyor ancak sadece klavye kısayolu mu çalışmıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

andydufy

Evet uzunca sürdü ve uçbirimdeki işlem bitti ardından yeniden başlatıldı. Ayarlardan parlaklık ayarlanıyor fakat klavye kısayolu ile işlem gerçekleşmiyor , hatta sağ üstte çıkması gereken parlaklık aracı çıkmıyor fakat ses kısma için çıkıyor.
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

heartsmagic

Uzun sürdü, yani çekirdeğe işlendi ilgili parametre öyle mi? Merakım şu, doğru düzgün bitti mi o aşama.

andydufy

Evet tam olarak doğru düzgün bitti.

Hatta size çok enteresan birşey yazacağım tam emin olmamakla beraber garip şeyler oldu:

*İlk mesajımda verdiğim adresteki çözümü tersine çevirdim ve eski haline getirdim.
*Eski haline gelince parlaklık ayarını hiç yapmamaya başladı ama FN+Parlaklık kombinasyonunun aracı ortaya çıktı.
*Eski haline gelince çok çok enteresan olanı ise hardiskimin bir bölümünde win 7 yüklü ve o disk bölümüne bağlanamıyordum ve win 7 grub ekranından kaybolmuştu fakat şimdi baktım geri gelmiş. :))
Şaka gibi..

heartsmagic

Eski hali dediğin için tekrar Grub güncellemesi yaptıysan son değişikliğin olması normal olabilir. Yani, eğer cidden o işletim sistemleri varsa orada Grub'un zaten bulması lazım normalde. Önceden neden sorun oldu bilemiyorum tabi.

Parlaklık içinse, açıkçası şu an çıkmak zorunda olduğum için daha fazla bakamayacağım ancak PPA ekliyorsan o PPA'nın yeni sürümlerde desteği yok zaten. Diğer çözümlere bakmak lazım. Çekirdek parametrelerini denediysen farklı öneriler de olacaktı sağda solda. Samsung'lar için olan öneriler belki denenebilir.

andydufy

Samsung için olanları deneyeyim. Tekrar yazarım. Teşekkür ederim.

Çözümü samsung üzerinden yapamadım ama galiba tüm intel ekran kartı sahiplerine ilaç olacak bir çözüm buldum. Kaynağında İngilizce idi, ben kıt İngilizcem ile çevirmeye çalışacağım ve alt tarafa orjinalini de vereceğim. Saygılar, sevgiler..

1- İntel grafik kartları için 13.10 üzerinde parlaklık ayarını FN tuş kombinasyonu ile gerçekleştirmek için öncelikle
sudo -H nautilus üzerinden /usr/share/X11/xorg.conf.d/ klasörünün içerisine girdim ve o klasörde 20-intel.conf ismiyle boş metin belgesi oluşturup içerisine
Section "Device"
        Identifier  "card0"
        Driver      "intel"
        Option      "Backlight"  "intel_backlight"
        BusID       "PCI:0:2:0"

EndSection
yapıştırıp kaydettim ve kapattım. Buradaki işimiz bitti.

2- Bu işlemin devamında terminale,
cat /sys/class/backlight/intel_backlight/max_brightness
kodunu girdim. Çıktı olarak 976 sayısını gördüm. Galiba bu değer parlaklığın maksimum değeri olarak geçiyor.

Ardından terminal şu kodu girdim: sudo gedit /etc/rc.local

Açılan dosyanın EXIT öncesindeki son satırına
# echo [value] > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
ifadesini yapıştırdım ve kaydedip kapattım.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda parlaklık ayarı FN tuş kombinasyonu beraber çalışıyordu.

Alıntı Yap1) Solution for brightness control for intel graphics in Ubuntu 13.10: One other thing to try would be to create the file /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf with the following content:

Section "Device"
        Identifier  "card0"
        Driver      "intel"
        Option      "Backlight"  "intel_backlight"
        BusID       "PCI:0:2:0"

EndSection

2) Solution for brightness saving for intel graphics in Ubuntu 13.10: In terminal run command:

cat /sys/class/backlight/intel_backlight/max_brightness

My max brightness is 976, minimum 0. Run next command in terminal:

sudo gedit /etc/rc.local

Add following before the last line:

echo [value] > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

where value is between 0 and max. Remember, never set 0 because 0 is black screen!

Kaynak: http://askubuntu.com/questions/363152/brightness-issue-in-a-lenovo-thinkpad-edge-lr236w5

heartsmagic

Bir iki şey sorayım. echo ile parlaklık belirlemeden Fn tuşu iş görmüyor muydu? rc.local adımından bahsediyorum. Zira o adım parlaklığı sistem başlangıcında belirli bir değer olarak atıyor.

if

Ubuntu vikiden[1]:
Alıntı YapBacklight control works through the brightness applet but not via hotkeys.

This is most likely a hotkey issue which might be further debugged looking at debugging hotkeys.

Backlight control does not work, but there are entries in /sys/class/backlight.

This may require the ACPI backlight driver to not take control so that a vendor specific driver will have a chance to register (see below).

acpi_backlight=vendor çekirdek önyükleme seçeneği denenebilir ki burda[2] da önerilmiş.

[1] https://wiki.ubuntu.com/Kernel/Debugging/Backlight
[2] http://www.linlap.com/acer_aspire_e1-531

andydufy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ocak 2014 - 01:00:57
Bir iki şey sorayım. echo ile parlaklık belirlemeden Fn tuşu iş görmüyor muydu? rc.local adımından bahsediyorum. Zira o adım parlaklığı sistem başlangıcında belirli bir değer olarak atıyor.

Cevap için geciktim özür dilerim.FN tuşu da iş görür duruma geldi.