Yeniden başlatma sorunu

Başlatan baracuda81, 17 Ocak 2014 - 20:25:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baracuda81

Bilgisayarımda 8.1 ve wubi ile lubuntu kuruluydu. Başlangıçta grub ekranında ubuntu seçildikten sonra linux yeniden başlatmaya başladı. 4-5 defa yeniden başlatınca açılıyordu. Sorun wubi ya da win 8 kaynaklı olabilir diye bilgisayara windows 7 yükledim. Linux içinde hdd' den yer ayırıp normal linux kurulumu yaptım. Kurulum yaparken aynı sorun (grub ekranından sonra yeniden başlatma) devam etti. Şuan lubuntu açmak için 4-5 defa yeniden başlamasını bekliyorum.
Bu sorun neden kaynaklanabilir ve nasıl çözülür ? Yardımlar için şimdiden teşekkürler

heartsmagic

WUBI konusunu incelemek ne yazık ki mümkün değil, başlangıç seviyesinde çok esnek değil kendisi. Kaldı ki yeni sürümlerde de desteklenmiyor artık. Fakat benim anlamadığım esas kurulumdan sonraki başlatma meselesi. Gerçek kurulum yaptın, Ubuntu'yu aç dedin, tam olarak ne oluyor? Bir yere kadar gidip sonra tekrar mı başlıyor, yoksa Grub'dan sonra başa mı dönüyor? Ayrıntı lazım bizlere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

baracuda81

Grub ekranında ubuntu seçip enter' a basınca ekran kararıyor  ve yeniden başlatıyor. Saniye geri sayımda farketmiyor saniye 0 olunca ekran kararıyor yeniden başlıyor.

İşin ilginç yanı usb den live linuxlarda da aynını yapıyor. Lubuntu kur ya da live çalıştır değince de aynısını yapıyor.
4-5 defa yaptıktan sonra açıyor.

heartsmagic

Bu bir dizüstü mü? Eğer öyleyse markası ve modeli nedir?

baracuda81

Evet hocam dizüstü. Lenovo n500
4 gb ram
centrino core 2 duo
intelchipset 256 mb ekran kartı

heartsmagic

Konuyu favorilere ekleyip çıkmak durumundayım.

baracuda81

Biraz araştırdım. Bios kaynaklı olabilir yazmışlar. Bios 'tan "quiet boot" u kapattım ve tekrar denedim. Ubuntu seçip enter a basınca yeniden başlıyor yine fakat biosta uyarı çıkıyor "!!!unknown project id!!! Bios version". Bios driverını downgrade yaptım yine denedim aynı uyarı yine çıkıyor.

heartsmagic

Eskiden sorunsuz çalışan bir makineymiş bu. BIOS sürücülerini geri değil de, güncel sürüme taşıdın mı hiç?

baracuda81

En güncel olandan downgrade yaptım.  Sorun farketmedi yine aynı şekilde devam ediyor.

if

@baracuda81, güncel BIOS sürümüne güncelleme yapılır değil mi? Sürüm düşürme (downgrade) değil sanırım.

SATA için AHCI seçili mi? 64 mi kurdunuz hep_ 32 bit deneyince ne oluyor?

baracuda81

Bios ayarlarında sata ahci seçili.
Bios  son sürüme güncellemiştim zaten bu hatayı alınca sürüm düşürdüm. 32 bit sürüm lubuntuyu denedim şimdi, sorunsuz çalışıyor. Aynı şekilde 32 bit slax denedim o da sorunsuz çalışıyor. 64 bit slax ta aynı sorun var. 64 bit deneyince bu yeniden başlatma sorunu ortaya çıkıyor. 

Lubuntu 13.04 64 bit denedim sorunsuz çalışıyor. Olmazsa onu kuracağım.

if

sudo lshw -c cpu çıktısına bakayım.

baracuda81

*-cpu                   
       açıklama: CPU
       ürün: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T5800  @ 2.00GHz
       üretici: Intel Corp.
       physical id: 4
       bus info: cpu@0
       sürüm: CPU Version
       slot: U2E1
       boyut: 2GHz
       kapasite: 4096MHz
       genişlik: 64 bits
       kapasiteler: x86-64 fpu fpu_exception wp vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dtherm cpufreq
       yapılandırma: cores=2 enabledcores=2 threads=2

if

İşlemci 64 bit desteklemiyor, lm bayrağı yok. Fakat pae var. linux-generic-pae ve linux-headers-generic-pae paketlerini kurun ve bu çekirdekle başlatın bakalım sonuç ne olacak.

baracuda81

grep flags /proc/cpuinfo
komutu verince lm  gözüküyor.
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dtherm

Verdiğiniz paketleri yüklemeye kalktığımda aldığım hata
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
bazı paketlerin henüz oluşturulamamış  ya da oluşturulmakta
olduğunu gösterir.
Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
linux-headers-generic-pae:i386 : Bağımlılıklar: linux-headers-generic:i386 (= 3.11.0.15.16) ama kurulmayacak
E: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.

if

Önce  linux-headers-generic:i386 paketini kurun.