[Çözüldü] Toshiba C55-A-1K6 Kubuntu&Ubuntu x64 Kurulum Sorunu

Başlatan adilalpman, 17 Ocak 2014 - 09:17:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adilalpman

Merhaba;

Geçtiğimiz haftasonu, konu kısmında tam modelini belirttiğim (kısa adı da PSCGAE olarak geçiyor) bir adet laptop satın aldım...

Bilgisayarı ilk aldığımda üzerinde bir adet recovery partition, bir adet başka bir partition bir adet de W****s 8 kurulu idi...

Ardından bu iki adet ek partition u silip bilgisayara yeniden W*****s 7 kurdum...

Bilgisayarda bios da UFI Boot u aktif edersem kurulum grub benzeri bir menü ile, aktif etmezsem bu menüsüz açılıyor...

Ancak bu bilgisayarda kuruluma başladığımda (ubuntu yada kubuntuyu win7 yanına ikincil olarak kurmak istiyorum) ta ki disk bölümleme adımına kadar * her şey normal seyrediyor ancak disk bölümleme aşamasına gelindiğinde ekranda çok kısa bir an "WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'!" yazısı görünüyor ve alt+f2 ile kurulumu kesmeden konsola düşüp root olup fdisk -l yaptığımda disk partitionlarını görebiliyor olmama rağmen kurulumdaki disk bölümleyici diski (üzerinde 3 adet partition olmasına rağmen) 750 gb lik diski tamamen boş olarak görüyor... :(

Yalnız bir başka linux dağıtımının (f****a) cd sini taktığımda ise disk bölümleme kısmına gelince aynı sorun yok ve disk bölümlerim tamamen görüntülenebilmekte...

Konu hakkında biraz internete bakındım ancak pek * bir şey bulamadım...

Sözkonusu sorun hakkında yardımlarınızı rica ediyor, şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum...

if

@adilalpman, yabancı kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanın lütfen.

"GPT", "GUID Partition Table" diye arama yapsanız cevaba ulaşacaksınız.

adilalpman

Sayın if;

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ancak atladığınız bazı noktalar var ki, bazen bilgisayar aleminde ne kadar yabancı dilden kaçmaya çalışsak da başarılı olmamız mümkün olmuyor...

Kubuntu kurulumunda ne kadar Türkçe yi seçsem de aldığım hata GPT için yine ingilizce olarak çıktı karşıma ve derdimi anlatabilip yanlış bir çeviri yapmamak için orjinal ingilizce metinleri (kelimeleri) burada kullanmaya mecbur kaldım...

Bu nedenle burada esas olanın (elbette kimse kimseye yardıma mecbur değil ama) öncelikli olanın yardımlaşma ve bilgi paylaşımı olduğunu düşünüyorum ki siz de zaten buradaki yardımlarınızla bunu fazlasıyla yerine getiriyorsunuz...

Bahsettiğiniz aramayı nerede, nasıl yaparsam çözüme ulaşabilirim acaba? Zira internette kurulumda GPT hatasını hem türkçe hem de ingilizce olarak arattım ama pek bir sonuca ulaşamadım... :(

Tekrar teşekkürler, saygılar...

Adil ALPMAN

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ocak 2014 - 02:28:36

Sağ üst köşedeki pencerede dediğiniz aramayı dediğiniz şekilde yaptım ancak çıkanları pek anlamadım... :(

Birçok kaynakta "kubuntu yada ubuntunun klasik disk bölümleme programı dışında disk bölümlenizi gparted kullanarak yaparsanız bu sorunu aşabilirsiniz" denmiş ancak kurulum ekranında "alternatif gparted i kullanarak disk bölümlemesini yapma" şeklinde bir seçenek yok... :(

Ayrıca findovz 7 yi kurarken uefi kurulumda cd takıldığı için kurulumu uefi değil normal modda yaptım ve bu nedenle de *ubuntu kurulumunu da aynı şekilde bios da uefi i devre dışı bırakarak yapmam gerekiyor sanırım değil mi?

Acaba findovz 7 kurulumundan önce *ubuntu kurulumunu uefi siz yapıp ardından yine uefi siz olarak findovz 7 kurulumunu yapsam olur mu?

Böyle yaparsam iki işletim sistemini de kurduktan sonra grub u elle, sonradan kurup çoklu boot için ayarlayabilir miyim?

Teşekkürler...

if

heartsmagic

@adilalpman, @if'in Türkçe karşılık önerileri İngilizce olarak aktardığın hata metni değil de, sanırım "partition", "laptop" gibi ifadeler içindir :) Güzel karşılıkları olan sözcükler için gönül rahatlığıyla bunları kullanabiliriz bence de. Ayrıca, forumumuzda Windows sözcüğü yasak olmadığı gibi, herhangi bir tepki de verilmez bu kelimeye :) Diğer dağıtımları ise hiç konuşmuyorum bile. Ne reklam olarak algılanır ne de kötü bir durum teşkil eder :)

Esasında Ubuntu'nun GPT disklere kurulabiliyor olması lazım. Her ne kadar ben de eski alışkanlık diyerek diskimi GPT'den MBR'ye çevirmiş olsam da kurulamaması ilginç geliyor bana. O uyarı ekranı sorun değil aslında, "Gelişmiş" veya "Bir başka şey" dediğinde bölümleme ekranında yine görünmüyor mu ilgili bölümlerin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

adilalpman

Alıntı yapılan: if - 19 Ocak 2014 - 00:27:44
Ubuntu'yu kurmadan dene seçeneğinden sonra masaüstüne düşünce sudo parted -l komutunun çıktısını buraya aktarın.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak
http://www.firewing1.com/node/610#gpttombr

Merhaba;

Istediginiz ciktilar asagidadir;

kubuntu@kubuntu:~$ sudo parted -l
Warning: /dev/sda contains GPT signatures, indicating that it has a GPT table.
However, it does not have a valid fake msdos partition table, as it should.
Perhaps it was corrupted -- possibly by a program that doesn't understand GPT
partition tables.  Or perhaps you deleted the GPT table, and are now using an
msdos partition table.  Is this a GPT partition table?
Yes/No? Yes                                                               
Model: ATA TOSHIBA MQ01ABD0 (scsi)
Disk /dev/sda: 750GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt

Number  Start  End  Size  File system  Name  Flags

Warning: Unable to open /dev/sr0 read-write (Read-only file system).  /dev/sr0 has been opened read-only.
Error: Can't have a partition outside the disk!                           

kubuntu@kubuntu:~$

kubuntu@kubuntu:~$ sudo parted -l
Warning: /dev/sda contains GPT signatures, indicating that it has a GPT table.
However, it does not have a valid fake msdos partition table, as it should.
Perhaps it was corrupted -- possibly by a program that doesn't understand GPT
partition tables.  Or perhaps you deleted the GPT table, and are now using an
msdos partition table.  Is this a GPT partition table?
Yes/No? No                                                               

Warning: Unable to open /dev/sr0 read-write (Read-only file system).  /dev/sr0 has been opened read-only.
Error: Can't have a partition outside the disk!                           

kubuntu@kubuntu:~$ fdisk -l
kubuntu@kubuntu:~$ sudo fdisk -l

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 750.2 GB, 750156374016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders, total 1465149168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x76fea162

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   209717247   104755200    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       209717248   746588159   268435456    7  HPFS/NTFS/exFAT

Bunlara ek olarak ilginc bir ayrinti var ki; eger bu disk gpt ise windows 7 nin disk yoneticisinde diske sag tikladigimda ``diski mbr a donustur gibi bir secenek gormem gerekmez mi diye dusunuyorum ama orada boyle bir secenek gormuyorum...

Not : Kubuntu 13.10 cd si acilista turkce yi secmis olmama ragmen ingilizce klavye ile acildi. Bu nedenle olusan imla hatalari icin pesinen ozur dilerim...  :(

heartsmagic

Başka bir dağıtımda sorun olmuyorsa bizim tarafa özel bir şey var demektir. parted uygulaması disk bölümleri için mızmızlanıyor. Diğer dağıtımlarda nasıl görünüyordu merak ettim doğrusu. Şimdi diski temiz temiz tekrar biçimle öyle deneyelim diyeceğim ancak başka dağıtımlarda sorun yoksa bu öneri de çok sıcak gelmiyor bana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Bir de şunu[1] deneyelim bakalım. Canlı cd/usb üzerinden gdisk paketini kurun ve sudo gdisk -l /dev/sda
komutunu yürütün.

[1] http://askubuntu.com/questions/376607/problems-installing-ubuntu-13-10-alongside-windows-7-gpart-shows-unallocated-s

adilalpman

Merhaba;

Bu defa da birkac defa ust uste kubuntu 13.10 64bit surumu ile dizustu bilgisayarimi baslatirken initramfs adli bir komut satirina dusme sorununu yasadim...

Bunun uzerine bilgisayari linux mint cd si ile calisan cd durumunda acip gdisk i kurdum ve asagidaki bilgileri elde ettim...

mint@mint ~ $ gdisk
The program 'gdisk' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install gdisk
mint@mint ~ $ sudo su -
mint ~ # apt-get install gdisk
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following NEW packages will be installed:
  gdisk
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 336 kB of archives.
After this operation, 760 kB of additional disk space will be used.
Get:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ saucy/main gdisk amd64 0.8.7-1 [336 kB]
Fetched 336 kB in 0s (453 kB/s)
Selecting previously unselected package gdisk.
(Reading database ... 146797 files and directories currently installed.)
Unpacking gdisk (from .../gdisk_0.8.7-1_amd64.deb) ...
Processing triggers for doc-base ...
Processing 34 changed doc-base files, 1 added doc-base file...
Registering documents with scrollkeeper...
Processing triggers for man-db ...
Setting up gdisk (0.8.7-1) ...
mint ~ # gdisk -l /dev/sda
GPT fdisk (gdisk) version 0.8.7

Partition table scan:
  MBR: MBR only
  BSD: not present
  APM: not present
  GPT: present

Found valid MBR and GPT. Which do you want to use?
1 - MBR
2 - GPT
3 - Create blank GPT

Your answer: 1
Disk /dev/sda: 1465149168 sectors, 698.6 GiB
Logical sector size: 512 bytes
Disk identifier (GUID): 3340E119-5CCB-4DE2-8FF4-36D2D02F2959
Partition table holds up to 128 entries
First usable sector is 34, last usable sector is 1465149134
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 718562989 sectors (342.6 GiB)

Number  Start (sector)    End (sector)  Size       Code  Name
   1            2048          206847   100.0 MiB   0700  Microsoft basic data
   2          206848       209717247   99.9 GiB    0700  Microsoft basic data
   3       209717248       746588159   256.0 GiB   0700  Microsoft basic data
mint ~ # gdisk -l /dev/sda
GPT fdisk (gdisk) version 0.8.7

Partition table scan:
  MBR: MBR only
  BSD: not present
  APM: not present
  GPT: present

Found valid MBR and GPT. Which do you want to use?
1 - MBR
2 - GPT
3 - Create blank GPT

Your answer: 2
Using GPT and creating fresh protective MBR.
Disk /dev/sda: 1465149168 sectors, 698.6 GiB
Logical sector size: 512 bytes
Disk identifier (GUID): 06CBD1B4-293F-11E3-BEC5-F6944A0E5AA1
Partition table holds up to 128 entries
First usable sector is 34, last usable sector is 1465149134
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 1465149101 sectors (698.6 GiB)

Number  Start (sector)    End (sector)  Size       Code  Name
mint ~ #

Icinde bulundugumuz noktada onemli olan bilgisayarrin derdini anlamak oldugundan su an icin dagitim farketmez ve zaten mint de ayni babadan olma debian tabanli bir isletim sistemi diye dusundum ama umarim yanlis degilimdir...  :-[

if

GPT seçince bir şey göstermiyor. MBR devam edelim. sudo fixparts /dev/sda ardından w tuşuna basın.

adilalpman

Değerli if ve heartsmagic;

Sizler için ne söylesem, ne kadar teşekkür etsem azdır...

Sayenizde öğrendim ki derdimin dermanı fixparts imiş... (Gerçi onu da depolarda bulamadım ama kendi sitesinden indirip .deb paketi ile kurdum...)

Siz hep buralarda olun e mi? :)

Varlığınızı hissetmek bile güzel... ;)