[Çözüldü] ubuntu ve xp'yi birlikte kurup kullanmak

Başlatan cafein, 19 Ekim 2008 - 23:17:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cafein

Arkadaşlar, öncelikle bu şekilde bir konu açmış olduğum için çok özür dilerim. Acer aspire 7720 marka bir laptopum var ve bunu kardeşimle ortak kullanıyoruz. Ubuntu'yu yüklerken üzerinde kurulu olan windows XP yi de uçurdum ne yazık ki. Hoş, bu benim için sorun değil hatta kurtuldum XP den de windowstan da ama kardeşim sadece XP kullanmak istediği için aynı anda iki işletim sistemi kurmamız lazım makinaya. Xp kurmayı denediğimde dosyaları yüklüyor ama tam kurum aşamasında kur bilgisayarınıza baglı herhangi bir sabit disk bulamadı uyarısı veriyor ve kurulumdan beni F3 ile atıyor. Ben sizden rica ediyorum, ilk aşamada önce nasıl XP kurup daha sonra 160 GBlık hddnin 80 ine ise tekrar canım Ubuntumu geri yükleyebilirim, biri anlatabilir mi? Gerekirse msn adresimi de yazayım ama ne olur bana yol gösterin :( Cocuğun dersleri için Xp şart, yani durum acil :(

maxspacemax

Öncelikle aramıza hoş geldin. Sana tavsiyem önclikle Ubuntu Cd'si ile sabit diskini istediğin bölünlere ayırman windows kuracagın bölümü FAT32 ile biçimlemen olacaktır. Sonrasında ise XP'yi krurabilirsin. Son olarak Ubuntu'yu istediğin bölüme kurabilirsin. Sana kolay gelsin. :D

cafein

Çok teşekkürler ama bir de benim gibi teknoloji özürlüsü birisine bu işlemleri adım adım nasıl yapacagını anlatacak bir arkadaşımız var mı acaba? :( Mesela Xp kuaracagım kısmı nasıl FAT32 olarak biçimlendirebilirim?

Sypro

FAT ile uğraşmak yerine BIOS ayarlarından Sata/IDE ayarına girin ve Sata ise IDE'ye çevirin. Yeni nesil bilgisayarlarda sata hdd var, ama xp içerisinde sata driverı mevcut değil.

Bunun da daha kolay bir anlatımı yok malesef. Biraz kurcalayacaksınız haliyle.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Çağlar

Aslında google amcada aratırsan resimli anlatım bile bulursun. Benim tavsiyem şu xp cdsi ile başlat bölümlendirme kısmında ikiye böl sonra ubuntuyu tak düğer bölüme kur bu kadar.
We got a badass over here!

ironic

Fat32 ile çeşitli sorunlar oluşabilir. Sistemden yeterli verim alınmaz. Ben de hem xp hem de ubuntu kullanıyorum. Xp ye format atarken 10 GB alanı boş bıraktım. (herhangi bir biçimlendirme yapmadım.) Daha sonra o 10 GB 'a ubuntu kurdum. Bana sorarsan en kolay yol bu.

Çağlar

Alıntı yapılan: ironic - 20 Ekim 2008 - 00:01:47
Fat32 ile çeşitli sorunlar oluşabilir. Sistemden yeterli verim alınmaz. Ben de hem xp hem de ubuntu kullanıyorum. Xp ye format atarken 10 GB alanı boş bıraktım. (herhangi bir biçimlendirme yapmadım.) Daha sonra o 10 GB 'a ubuntu kurdum. Bana sorarsan en kolay yol bu.

Yalnız ufak bir sorun var. Bunu ben yaptığımda grub menüsünden xp yi silmişti hatta ben silince isyan edip sadece ubuntuya dönmüştüm :) Aynı sorunla karşılaşabilirsiniz...
We got a badass over here!

ironic

Alıntı yapılan: Çağlar - 20 Ekim 2008 - 00:04:18
Alıntı yapılan: ironic - 20 Ekim 2008 - 00:01:47

yalnız ufak bir sorun var bunu ben yaptığımda grub menüsünden xp yi silmişti hatta ben silince isyan edip sadece ubuntuya dönmüştüm :) aynı sorunla karşılaşabilirsiniz...

3 dk'lik bile olmayan bir işlemle tekrar yükleyebilirsiniz. ;) Bu konuda yeniden grub kurulumu diye konu var. Orda ayrıntılı anlatılıyor.

cafein

Arkadaşlar ubuntu cdsini takıp sistemi tekrar kuracagım, o esnada partition oluştururken elle seçimini yapıp sonrasında 3 bölüm oluşturmak istiyorum. fat32 olarak olusturdugum bölüm nereye baglı olacak /Dos mu /windows mu bunu bulamadım. Bilgisi olan var mı? Nefret ediyorum windowstan ama mecbur kurmalıyım :(

Sypro

freespace olarak bırakın onu. Windows kurulumu sırasında windowsun partition manager'ı yardımı ile ntfs olarak biçimlendirmeniz daha iyi olacaktır. Siz ubuntu için bölümünüzü ayırın, kurulumu yapın. Windows için sadece freespace olarak kalsın. biçim vermeyin.

Ubuntu'nun üzerine windows kurunca grub menüsü gidecektir. Onun için de arama bölümüne "yeniden grub kurulumu" yazın, çıkan konudaki komutları 'dikkatlice' takip ederseniz bir sorun kalmaz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

maxspacemax

Tabiki kurulumda istenilen dosya sistemi ile biçimlenebilir. Hatta Ubuntu ile FAT32 veya NTFS olarak biçimlendirilen bölümler Windows XP tarafından otomatik tanınır. Bölüm tablosu değişse bile. Benim önerim HDD'yi görmeme ile ilgili sorunun çözümü ile ilgiliydi. Aynı sorunu bende yaşamıştım.

btermeli

bende windows kurtarma dvdsi oldugu icin hep ilk olarak XP(tum HD'ye format atip kendini yukluyor) sonra ubuntuyu takip, istedigim kesitleri ayarlayip ubuntu yukluyorum. Ubuntu, xp kismina dokunmadan, bos kisima guzel guzel kesitleri olusturup, kendisini yukluyor, boylece tekrar grub kurma derdi de olmuyor :) :)
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

cafein

halen becerebilmiş değilim :(:( pcyi aldığımda orjinalınde vista vardı acaba xp buna göre uyumlu değil diye mi hdd görmüyor :(:(

zoyaist

Diğer Forum Sitelerinde "XP ye Sata driver nasıl" diye aratırsanız cevabını bulabilirsiniz. Hatta -link vermek problem olmayacaksa- http://www.notebook.gen.tr adresinde bu konuyla ilgili bir sabit başlık mevcut.
iyi çalışmalar.
Linux For All

cafein

Yardımlarınız için çok teşekkürler, sorun çözülmüştür. 160 gb hddyi bir güzel formatladım. 60 gb zavallı vistacığın geri kalan kısım ise bitanem, ilk görüşte aşık olduğum Ubuntumun :):):) Çok teşekkürler yorumda bulunan tüm arkadaşlara. Ahh birde ubuntuda wireless kartım çalışsa, tadından yenmeyecek. Bir türlü beceremedim tanıtmayı :(

zoyaist

Önümüzdeki 1-2 hafta içinde duyurulacak olan, Ubuntu 8.10 intrepid dağıtımı ile wireless bağlantıya da kavuşursunuz sanırım. Biraz daha beklemek gerekecek. Aslında burada "Wireless Bağlantı Sorunları" adı altında bir çok bilgi var. Bu arada beklemek yerine bunları da deneyebilirsiniz. Gerçi ben becerememiştim ama belki siz yapabilirsiniz.
Saygılar...
Linux For All

heartsmagic

Başlığa konu olan problem çözüldüğünden artık kapatalım.

Not: Lütfen başlık isimlerini doğru seçelim ve acil gibi ibareler kullanmayalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.