Lubuntu 13.10 kablosuz ağ kapanınca açılmıyor (wifi hardware block)

Başlatan 000avci, 15 Ocak 2014 - 22:25:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

000avci

Hp dv4000 laptop'a  Lubuntu 13.10 yükledim. İyi çalışıyor yalnız kablosuz ağ(wireless)da sorun yaşıyoruz.

İlk zamanlar sorun yoktu. Fakat sonradan sağ alt köşede (üçgenimsi) ağ simgesine tıklayıp Wifi Etkinleştir e tıkladığımızda haliyle Kablosuz(Wifi) kapandı. Ve Kablosuz(Wifi) altında Donanım düğmesinden kapalı yazıyor.

Laptop üzerinden bulunan Kablosuz(Wifi) tuşuna bastığımızda maalesef Kablosuz(Wifi) ışığı yanmıyor ve Kablosuz(Wifi) aktif olmuyor.

Araştırmalar sonucu ancak rfkill unblock all yaparak tekrar açabiliyorum.

Olur ki yanlışlıkla Kablosuz(Wifi) tuşuna basılırsa yada ağ menüsünden Kablosuz(Wifi) etkin dışı bırakılırsa,
komut satırı kullanamayacak olan düz kullanıcı nasıl tekrar açabilir??

Bu bir hata(bug) ise çözümü var mıdır?

Ubuntu ailesine teşekkür ediyorum...

if

@000avci, yabancı kelimeler yerine Türkçe karşılıklarını kullanın lütfen.

Sorunu anlamadım. Nasıl olur da kablosuz ağ etkinleştir deyince donanımsal olarak kablosuz aygıt kapanır? rfkill unblock komutu ile açıyorsanız yazılımsal olarak kapatılmıştır kart. Hangi ağ yöneticisini kullanıyorsunuz?

000avci

Alıntı yapılan: if - 16 Ocak 2014 - 00:02:01
@000avci, yabancı kelimeler yerine Türkçe karşılıklarını kullanın lütfen.

Sorunu anlamadım. Nasıl olur da kablosuz ağ etkinleştir deyince donanımsal olarak kablosuz aygıt kapanır? rfkill unblock komutu ile açıyorsanız yazılımsal olarak kapatılmıştır kart. Hangi ağ yöneticisini kullanıyorsunuz?

Türkçeleştirmeye çalıştım.

Lubuntu masaüstünde sağ altta bulunan üçgenimsi ağ simgesine tıklayınca orada Kablosuz Ağ Etkinleştir (Enable Wireless)  yazısı görülüyor. Ve yanında çentik atılı şekilde. Buna tıklayınca Kablosuz kapanıyor.

Sonrasında açmak ise çile halini alıyor. Komut ekranı dışında bir yöntem bulamadım.

if

000avci

heartsmagic

Eğer aynı sorunsa yamaya gerek yok, yeni sürüm yayımlanmış. LXDE de Ağ Yöneticisi isimli uygulamayı mı kullanıyor?

Sorun oluştuğunda:

rfkill list

çıktısı ne diyor?

Belki Wicd denenebilir ağ yöneticisi olarak bu arada. Ancak esas sorun nerededir bulabilirsek ona göre şu anki uygulama için de bir şeyler bakabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

000avci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ocak 2014 - 23:08:42
Eğer aynı sorunsa yamaya gerek yok, yeni sürüm yayımlanmış. LXDE de Ağ Yöneticisi isimli uygulamayı mı kullanıyor?

Sorun oluştuğunda:

rfkill list

çıktısı ne diyor?

Belki Wicd denenebilir ağ yöneticisi olarak bu arada. Ancak esas sorun nerededir bulabilirsek ona göre şu anki uygulama için de bir şeyler bakabiliriz.

benim kullandığım lubuntu 13.10. Sistemi güncellediğimde yama yükleniyor mu yani?

Lxde'nin neyi kullandığını bilmiyorum, acemiyim. Fakat yukarıdaki resimde arayüzü görülüyor.

Sorun oluştuğunda yani Wifi kapandığında rfkill list yapınca

hp-wifi: Wireless LAN
Soft blocked: yes
Hard blocked: yes
1: hp-bluetooth: Bluetooth
3: phy0: Wireless LAN

veriyor..

Sorun: wifi devre dışı bırakılınca tekrar açılmıyor. Uçbirimden kod yazmadan olmuyor!

wicd sorun çıkarmıyorsa onu yüklerim

heartsmagic

Açıkça bütün arayüzleri hem donanımsal hem de yazılımsal olarak kapatıyor uygulama. İlginç bir sorunmuş.
Wicd kesin çözer diyemiyorum ancak denemeye değer. Eğer o çözerse şimdilik onunla idare edersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.