gt 650m ikinci monitör sorunu (13.10)

Başlatan Cladius, 13 Ocak 2014 - 12:11:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cladius

Merhaba arkadaşlar,

yeni bir ubuntu kullanıcısıyım. Dolayısıyla bazı sorunlar yaşıyorum. Ancak ilk karşılaştığım problemde bu işletim sistemine sırtımı dönmek istemiyorum. Özetle yardımlarınız benim için bir sorunun aşılmasından daha büyük anlam ifade edecek.

Konuyu açmadan önce forumu taradım. Bazı konu başlıkları altında dile getirilen çözüm önerilerini elimden geldiğince tatbik etmeye çalıştım: Bumblebee yükledim.

Sorun:
Bilgisayar: Asus N56-vz. 
Ekran kartı: Nvidia gt 650m.
Bilgisayarıma bağlı 23" bir monitörüm var. 13.10'u kurduktan sonra harici monitörde mouse imlecinin arkasında izler bırakarak ilerlemesi (doğru ifade bu mudur; bilmiyorum) ve ekranda takılmalar yaşamaya başladım. Bununla birlikte dizüstübilgisayarın ekranıda gayet sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam ediyordu. Bunun üzerine ekran kartının sürücüsünü yüklemenin fayda sağlayacağını düşünerek bumblebee'yi kurdum. Yine de sistem ayrıntılarında "grafik" seçeneğinde hala "gt 650m" gözükmüyor. Galiba beceremedim.
Şu anda dizüstübilgisayarımın ekranı sağlıklı bir şekilde çalışıyorken, HDMI üzerinden bağladığım monitörüm çalışmıyor. Yani yukarıda bahsettiğim problemin de ötesinde hiç görüntü vermiyor.

Son olarak, şayet vakit ayırır da yardımcı olursanız, önerilerinizi bu işin cahiline yazdığınız bilinciyle dile getirmenizi rica ediyorum.

Problemimi okuyacak ve cevaplayacak tüm ubuntu kullanıcılarına şimdiden teşekkür ediyorum.

matrax_41

Bumblebee'nin amacı zaten harici ekran kartını devre dışı bırakıp pil kullanımını azaltmak. Bumblebee'de istediğin uygulamayı harici ekran kartı üzerinden çalıştırabiliyorsun. Harici ekran kartıyla çalıştırmak istediğin uygulamayı optirun program_adi şeklinde çalıştırman gerekiyor.

Cladius

matrax_41 çok teşekkür ederim cevabın için.
belli ki Bumblebee'yi çok yanlış anlamışım.

Peki ya monitörümü faaliyete geçirebilmem için önerebileceğin bir çözüm yolu var mı?

matrax_41

Bumblebee ile bir tecrübem yok o yüzden bir önerim yok.

heartsmagic

Şimdi, önce sürücü karmaşasını ortadan kaldıralım bence. Her ne kadar harici ekranla pek tecrübem olmasa da, en azından sürücü olayına el atalım derim. Bu makinede Optimus var mı? Eğer yoksa Bumblebee zaten doğru tercih değil.

lspci | grep VGA

çıktısını bir görebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Cladius

Heartsmagic öncelikle ilgin için teşekkür ederim.
Çıktılar:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GK107M [GeForce GT 650M] (rev ff)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ocak 2014, 22:37:17

Bu arada nvidia'nın web sayfasından gt 650m ekran kartının optimus teknolojisi barındırdığı anlaşılıyor.

http://www.nvidia.in/object/geforce-gt-650m-in.html

heartsmagic

Evet, zaten çift kart var sistemde. Optimus illa ki gerekiyor sana. Önce o düzgün çalışıyor mu bir bak bence.

optirun firefox

dediğinde sıkıntı olmadan açılması lazım. Firefox yerine başka bir uygulama da deneyebilirsin. Eğer cidden Optimus'ta sorun yoksa meseleyi harici ekran ve HDMI üzerine yoğunlaştırmamız lazım.

Eğer illa ki Bumblebee ile yapayım bu işi diyorsan şu kaynaklar var gibi:
http://askubuntu.com/questions/278624/nvidia-optimus-hdmi-out-tutorial-not-working-correctly

Ancak sen illa ki Nvidia gerekmiyor bana, neden Intel ile yapamıyorum bu işi diyorsan ona ayrıca bakmak lazım galiba.

Cladius

Heartsmagic
ilgili kodu girdiğimde şöyle bir çıktı ile karşılaştım:

[ 7501.740439] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) NVIDIA(0): Failed to initialize the NVIDIA GPU at PCI:1:0:0.  Please

[ 7501.740477] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

ancak senin de ifade ettiğin gibi esas meselem HDMI ve harici ekran  :(

if

@Cladius, "Cannot access secondary GPU" hatasının çözümü forumda mevcut.

heartsmagic

Mesele HDMI ve harici kart ise önce Bumblebee sorununu hallet, sonra benim verdiğim başlıklara bak. Yaşadığın sorun için @if'in söylediği üzere forumda bir arama yapabilirsin. Çözemezsen yine buradan yardımcı olmaya çalışırız.