[Çözüldü] Manjaro nasıl bir dağıtım ? İntel+ Nvidia çift ekran kartı var.

Başlatan ramos11, 14 Kasım 2017 - 02:51:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ramos11

Linux Mint yeni kurdum ama cinnamon işlemciye çok yükleniyor gibi sanki. Manjaro nasıldır görüşlerinizi merak ediyorum.

İntel i3 işlemci 2.30 ghz x2

4 gb ram

İntel + Nvidia çift ekran kartı 2 gb

Casper notebook

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Kasım 2017 - 03:12:21

Solus Project de çok beğeniliyor sanırım. Ama depo farkı var sanırım. Arch ı kullanıyormuş kullanımı zor mu ? Kullanan var mı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Kasım 2017 - 08:03:30

Merhaba Arkadaşlar. Şuan Linux mint 18.2 cinnamon yüklü. Elementary Os görünümü yapmaya çalışıyorum.

Cinnamon ağır bir masaüstü mü ? Yani sistemi çok yoruyor mu ? Boşta % 8-12 işlemci kullanıyor. Görüşlerinizi merak ediyorum.

Mint cinnamon her yönden uygun olursa bu dağıtımda devam etmeyi düşünüyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

meda

Elementary OS'da kasma yapıyorsa o  zaman Mint-MATE sürümü daha da olmadı. Lubuntu deneyin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ramos11

Alıntı yapılan: meda - 14 Kasım 2017 - 08:58:34
Elementary OS'da kasma yapıyorsa o  zaman Mint-MATE sürümü daha da olmadı. Lubuntu deneyin.

2 ayrı konuyu meşgul etmiş olmayım. Kusura bakmayın birini kapatsak iyi olacak.

Şuan mint cinnamon kurulu sistemi yorduğunu düşünerek budgie desktop nasıldır diye sormuştum.

Buraya yada diğer konuya yazayım birini kapatalım boşuna meşgul olmasın.

meda

Budgie pek tavsiye etmem hem masaüstü eksikleri var hem de geliştiricisi çok az olduğundan hata düzeltmeleri falan zaman alır. Kaynak tüketimi XFCE gibi. Gnome Shell melezlemesi görünümü var.

Kaynak tüketimi bilgisayardan bilgisayara değişir en iyi sonucu dağıtımları deneyerek elde edersin. Ben genelde jan janlı masaüstü ortamlarını severim ayrıca da taban çok da önemli değil kur kullan olup göze hitap edecek; şu an zaten profilimde görünen Deepin dağıtımını kullanıyorum. Onu da deneyebilirsiniz.  :)  Her dağıtımda sorunlarımı kendi kendime çözerim. Bazen de Google ile arkadaşlığımı pekiştiririm.  ;D
Bu arada X64 sürüm iyi olur 32 Bit yavaş yavaş bırakılıyor MacOS zaten bıraktı Linux'da bazı dağıtımlar Deepin, Ubuntu, Manjaro,Elementary OS  .... gibi yayınlamıyor.

Yeni olduğunuz için bence şu şekilde yol izlemeniz iyi olur.

Manjaro-XFCE           (Kurduktan sonra gülleyince kendisi kurulumunu yapar)                   cat /proc/acpi/bbswitch            0000:02:00.0 OFF       benzeri çıktı varmesi gerek
Mint-MATE           (Nvidia-Prime yükleyip Nvidia ayarlardan İntel seçip yeniden başlatın.)
Elementary OS         (Nvidia-Prime yükleyip Nvidia ayarlardan İntel seçip yeniden başlatın.)
Deepin        (Sürücü yönetici uygulamasından seçerek yükleyebilirsiniz.)                     cat /proc/acpi/bbswitch               0000:02:00.0 OFF    benzeri çıktı varmesi gerek

Performans konusunda kritik nokta ekran kartı ayarlaması. 
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ramos11

Alıntı yapılan: meda - 14 Kasım 2017 - 09:43:31
Budgie pek tavsiye etmem hem masaüstü eksikleri var hem de geliştiricisi çok az olduğundan hata düzeltmeleri falan zaman alır. Kaynak tüketimi XFCE gibi. Gnome Shell melezlemesi görünümü var.

Kaynak tüketimi bilgisayardan bilgisyara değişir en iyi sonucu dağıtımları deneyerek elde edersin. Ben genelde jan janlı masaüstü ortamlarını severim ayrıca da taban çok da önemli değil kur kullan olup göze hitap edecek; şu an zaten profilimde görünen Deepin dağıtımını kullanıyorum. Onu da deneyebilirsiniz.  :)  Her dağıtımda sorunlarımı kendi kendime çözerim. Bazen de Google ile arkadaşlığımı pekiştiririm.  ;D
Bu arada X64 sürüm iyi olur 32 Bit yavaş yavaş bırakılıyor MacOS zaten bıraktı Linux'da bazı dağıtımlar Deepin, Ubuntu, Manjaro,Elementary OS  .... gibi yayınlamıyor.

Yeni olduğunuz bence şu şekilde yol izleminiz iyi olur.

Manjaro-XFCE           (Kurduktan sonra gülleyince kendisi kurulumunu yapar)                   cat /proc/acpi/bbswitch            0000:02:00.0 OFF       benzeri çıktı varmesi gerek
Mint-MATE           (Nvidia-Prime yükleyip Nvidia ayarlardan İntel seçip yeniden başlatın.)
Elementary OS         (Nvidia-Prime yükleyip Nvidia ayarlardan İntel seçip yeniden başlatın.)
Deepin        (Sürücü yönetici uygulamasından seçerek yükleyebilirsiniz.)                     cat /proc/acpi/bbswitch               0000:02:00.0 OFF    benzeri çıktı varmesi gerek

Performans konusunda kritik nokta ekran kartı ayarlaması.

Teşekkür ederim ayrıntılı yorumlamışsın. Sürekli sistem değiştirmek istemiyorum. Mint cinnamon var şuan başka masaüstü kurmalı mıyım bu sistemde ?

İntel i3 işlemci 2.30 ghz x2

4 gb ram

İntel + nvidia çift ekran kartı 2 gb

Casper notebook

meda

Zaten zırt pırt sistem değiştirmek hem sana hem de bilgisayarına iyi gelmez.  ;D Onun için Mint, Ubuntu gibi LTS yani uzun dönem destekli yahut Manjaro tarzında yuvarlanan dağıtım en sağlıklısı. Kaynak ve yardım bulman da çok önemli unsur olduğundan topluluğu geniş olması avantaj sağlar.

lnxdev

Alıntı yapılan: ramos11Solus Project de çok beğeniliyor sanırım. Ama depo farkı var sanırım. Arch ı kullanıyormuş kullanımı zor mu ? Kullanan var mı ?
Solus Project umut gösterdiği doğrudur. Evet deposu farklı fakat yanlış bilgilendirilmişsiniz Solus OS herhangi bir dağıtımı taban olarak kullanmamaktadır. Kendisi bağımsız bir yapıda ve paket güncellemesi olarak yuvarlanan sürüm anlayışını benimsemektedir. Ben masaüstü ortamı olarak budgie kullanıyorum gayet memnunum tercihim sade,temiz ve modern masaüstü ortamları olduğu için budgie benim için en uygunu bundan önce XFCE kullanıyordum sistem tüketimi olarak hemen hemen aynılar çok bir farkları yok fakat özelleştirme konusunda aralarında fark var XFCE daha üstün. 
Alıntı yapılan: ramos11Linux Mint yeni kurdum ama cinnamon işlemciye çok yükleniyor gibi sanki. Manjaro nasıldır görüşlerinizi merak ediyorum.
Manjaro tam olarak dört kullandım. Manjaro dağıtımının bilgisayarınıza verdiği sürdürebilirlik gerçekten insanı mest ediyor. Manjaro arch tabanlı bir dağıtım olmasına rağmen son kullanıcılar için gayet hoş tasarlanmış bir dağıtım bence. Yahut, arch linux ile tanıştıktan sonra bir daha kullanmadım. Arch tabanlı bir dağıtım isteyip aynı zamanda arch kadar çok uğraştırmamasını istiyorsanız en uygun dağıtım Manjaro.

ramos11

Alıntı yapılan: meda - 14 Kasım 2017 - 13:18:11
Zaten zırt pırt sistem değiştirmek hem sana hem de bilgisayarına iyi gelmez.  ;D Onun için Mint, Ubuntu gibi LTS yani uzun dönem destekli yahut Manjaro tarzında yuvarlanan dağıtım en sağlıklısı. Kaynak ve yardım bulman da çok önemli unsur olduğundan topluluğu geniş olması avantaj sağlar.

Haklısın. Linux mint'te kalmaya karar verdim. Cinnamon un yanına Mate kurdum mate masaüstü daha iyi işlemci sürekli çalışmıyor daha rahat kullanımı.

Cinnamon u kaldırmaya gerek yok sanırım sorun çıkabilir diye düşünüyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Kasım 2017 - 20:57:36

Alıntı yapılan: lnxdev - 14 Kasım 2017 - 15:00:46
Alıntı yapılan: ramos11Solus Project de çok beğeniliyor sanırım. Ama depo farkı var sanırım. Arch ı kullanıyormuş kullanımı zor mu ? Kullanan var mı ?
Solus Project umut gösterdiği doğrudur. Evet deposu farklı fakat yanlış bilgilendirilmişsiniz Solus OS herhangi bir dağıtımı taban olarak kullanmamaktadır. Kendisi bağımsız bir yapıda ve paket güncellemesi olarak yuvarlanan sürüm anlayışını benimsemektedir. Ben masaüstü ortamı olarak budgie kullanıyorum gayet memnunum tercihim sade,temiz ve modern masaüstü ortamları olduğu için budgie benim için en uygunu bundan önce XFCE kullanıyordum sistem tüketimi olarak hemen hemen aynılar çok bir farkları yok fakat özelleştirme konusunda aralarında fark var XFCE daha üstün.
Alıntı yapılan: ramos11Linux Mint yeni kurdum ama cinnamon işlemciye çok yükleniyor gibi sanki. Manjaro nasıldır görüşlerinizi merak ediyorum.
Manjaro tam olarak dört kullandım. Manjaro dağıtımının bilgisayarınıza verdiği sürdürebilirlik gerçekten insanı mest ediyor. Manjaro arch tabanlı bir dağıtım olmasına rağmen son kullanıcılar için gayet hoş tasarlanmış bir dağıtım bence. Yahut, arch linux ile tanıştıktan sonra bir daha kullanmadım. Arch tabanlı bir dağıtım isteyip aynı zamanda arch kadar çok uğraştırmamasını istiyorsanız en uygun dağıtım Manjaro.

Teşekkürler ayrıntılı yorumun için. Linux mint te devam etmeye karar verdim. Cinnamon un yanına mate masaüstü kurdum. Kullanımı daha rahat işlemci sürekli çalışmıyor kullanışlı bir masaüstü.

Budgie masaüstü Linux mint te hiç görmedim kuruluyor mu bilmiyorum. Mate den daha az kaynak tüketir mi ? Birde masaüstünde uygulama simgelerine izin veriyor mu ?

lnxdev

[mention=633181]@ramos11[/mention], evet masaüstü simgelerine izin veriyor fakat ben kullanmıyorum. Paylaştığım resim ile budgie masaüstü hakkında bir fikre sahip olabilirsin kullandığı boyut 400MB civarı boşta iken.

ramos11

Alıntı yapılan: lnxdev - 14 Kasım 2017 - 22:33:54
[mention=633181]@ramos11[/mention], evet masaüstü simgelerine izin veriyor fakat ben kullanmıyorum. Paylaştığım resim ile budgie masaüstü hakkında bir fikre sahip olabilirsin kullandığı boyut 400MB civarı boşta iken.

Cinnamon yanına Mate kurmuştum. Uygulamalar bazıları çift oldu. Budgie masaüstünü de kurarsam çok karışacak simgeler. Mate ile bellek kullanımı nasıl ? yakınsa mate ile devam edeyim.

Ne düşünüyorsun bu konuda ?