HOME diski kendi kendine salt okunur oluyor

Başlatan grayloop, 10 Ocak 2014 - 17:38:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

grayloop

Merhaba,
Bilemediğim bir nedenden dolayı HOME diski açılıştan bir süre sonra salt okunur hale geliyor. Bir kaç gündür uygulama da yüklemedim, sadece bugün bir güncelleme geldi. HOME kısmındaki verilere ulaşabiliyorum ancak silemiyorum, Sil sekmesi de kapalı oluyor. Bir şey silmek istediğimde "Dosya silinirken hata: Salt-okunur dosya sistemi" uuyarısı alıyorum. sudo nautilus dahi silmede iş görmüyor.
Nautilus bu şekilde dönüyor:
(nautilus:7278): dconf-CRITICAL **: unable to create file '/home/tractatus/.cache/dconf/user': Salt-okunur dosya sistemi.  dconf will not work properly.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36776.msg442076#msg442076 iletisindekileri denedim yine sonuç değişmedi.

Ek: Bilgisayarı yeniden başlattığımda ise HOME kısmında disk hatası veriyor. F'ye basıp disk incelemesi yapıyorum, ardından yine aynı duruma dönüyoruz.

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

#Entry for /dev/sda6 :
UUID=afe55a96-ac4d-4203-b731-2ec6f1416fb7 / ext4 errors=remount-ro 0 1
#Entry for /dev/sdb1 :
UUID=ce4bd87e-8114-4760-9f69-6f58d9dc5775 /home ext4 defaults 0 2
#Entry for /dev/sda5 :
UUID=56C8C747C8C72459 /media/DATA ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
#Entry for /dev/sdd1 :
UUID=B89059089058CF0E /media/MEDYAM ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
#Entry for /dev/sda2 :
UUID=01CC8AC3E343A9E0 /media/PC ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
#Entry for /dev/sda1 :
UUID=9644288E442872E3 /media/Sistem_AyrM_DM_1ldM_DM_1 ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
#Entry for /dev/sda7 :
UUID=8049f6d3-7b95-48bb-8d5e-3bf45e04d597 none swap sw 0 0

Az önce bir şey farkettim, Nautilus'u açana kadar sorun olmadı. Sorun Nautilus'la da ilgili olabilir mi? Ya da, sorun her ne ise Nautilus'u mu etkiliyor?

Pek çok kez başlattım, her seferinde disk hata taraması yapıyor, kullanıma başladıktan bir süre sonra da salt okunur duruma geliyor. Salt okunur durumdayken de Firefox açamıyorum mesela. Öncenen açtıysam kullanabiliyorum. Forumdaki salt okunur problemlerine baktım, hepsi harici  Fat32 veya NTFS disklerle ilgili. Ben Home kısmını ayrı bir diske kurmuştum ve uzun süredir kullanıyordum. Diğer disklere erişip silme işlemi gerçekleştirebiliyorum.

Diskler den baktım "Disk sağlıklı ama 3431 kötü sektör var" diyor. Bununla ilgili olabilir mi?
Ek: Az önce de "Disk sağlıklı ama 3447 kötü sektör var" yazdı.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

heartsmagic

Diskle alakalı bir sorun var muhtemelen, bozuk sektör uyarısı vermesi çok iç açıcı değil yani. Bölüm için salt-okunur diyorsa yetkili kullanıcı veya sudo da işe yaramaz. Muhtemelen bağlanma aşamasında "read only" bağlanıyordur.
mount
komutunu yürütürsen bunu görebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

grayloop

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ocak 2014 - 15:47:43
Diskle alakalı bir sorun var muhtemelen, bozuk sektör uyarısı vermesi çok iç açıcı değil yani. Bölüm için salt-okunur diyorsa yetkili kullanıcı veya sudo da işe yaramaz. Muhtemelen bağlanma aşamasında "read only" bağlanıyordur.
mount
komutunu yürütürsen bunu görebilirsin.

mount da ne görmem gerekiyor?

Şu anda Canlı DVD den kullanıyorum. Başka bir diske verileri yedeklemeye uğraşıyorum. Buradan Disklerle bakınca SMART denemesi yaptım, bir yerden sonra durdu. Daha önce yazdığım gibi bozuk sektör sayısı arttı. Bu durum diskin kurtarılamaz olduğunu düşündürüyor bana.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

heartsmagic

mount komutunun çıktısında ro ibaresini göreceksin muhtemelen. Şuna benzer bir şey olur:

/dev/sda1 on / type ext4 (ro,errors=remount-ro)

Disk sorunlu olduğu için sistem sadece yazılabilir olarak bağlayabiliyor diye tahmin yürütmüştüm. Çözüm adına bir şey değil ne yazık ki. En güzelini yapmışsın, verileri yedekleyip diski elden geçirebilirsin belki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.