OS X Uygulamalarını Linux da Çalıştırmak

Başlatan izbewhp, 05 Ocak 2014 - 12:51:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izbewhp

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi Wine Windows için derlenmiş uygulamaları Linux üzerinde çalıştırmak için kullandığımız ve uygulamanın giriş/çıkış noktalarının Linux a uyarlayan bir yazılımdır.

Darling de Mac OS X uygulamalarını Wine ye benzer şekilde Linux üzerinde çalıştırılmasını sağlamaya yönelik bir projedir.

Yüklemek için gerekli komutlar:

sudo add-apt-repository ppa:thopiekar/darling
sudo apt-get update
sudo apt-get install darling

Kaynak:
Darling OS X Emulator Wiki

Yusuff

Boyle bir bilgisayarimiz olaydi iyiydi aslinda. Mac mi ne, iste ondan. :) Elinize saglik.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

KemalALKIN

www.tckemal.ist

alikemal0162

hiç dmg dosyaları ile denme yapan var mıdır?deneyen varsa haberdar etsin bizi cünkü sanıyorum proje yeni basladı

izbewhp

Alıntı yapılan: Yusuff - 05 Ocak 2014 - 15:52:21
Boyle bir bilgisayarimiz olaydi iyiydi aslinda. Mac mi ne, iste ondan. :) Elinize saglik.

Bakınız:Hackintosh "Kemal ALKIN" arkadaşımız yardım edebilir sana. ;)

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 05 Ocak 2014 - 21:50:43
OS X oyunlarını açabiliyor mu?

Proje Drumu sayfasından bilgi alabilirsiniz. Örnek olarak World of Warcraft için yapılması gerekenler.

• AGL
  • CoreAudio: +AudioToolbox, +AudioUnit
  • QuickTime
  • OpenGL (only update dylib.conf?)
  • CoreVideo
  • very likely some more Carbon stuff

olarak sıralanmış.

Alıntı yapılan: alikemal0162
hiç dmg dosyaları ile denme yapan var mıdır?deneyen varsa haberdar etsin bizi cünkü sanıyorum proje yeni basladı

Yaklaşık olarak proje 3 yıldır var ama daha yeni-yeni belirginleşmeye başladı diyebiliriz.

Mac ve Linux kuzen olduklarından wine ye göre daha uyumlu bir program olacağını düşünüyorum.

Beklediğim başka bir proje de PS4 oyunlarının Linux üzerinde çalıştırılması. PS4 üzerinde çalışan işletim sistemi FreeBSD lisansı üzerine inşa edilmiş Orbis OS.

Bildiğiniz gibi BSD ve/veya Linux için hazırlanmış uygulamalar gayet kolay bir şekilde diğer işletim sistemine port edilebilmektedir.  Bu sayede PS4 üzerinde çalışan uygulamaları da yakında linux üzerinde çalışırsa şaşmayın.

Linux hen Windowsa hem Mac OS X e hem de konsol seviyesinde PS4 e destek verirse ki steamOS ile zaten oyun tarafına yönelik desteği artmakta, Linux geleceğin işletim sistemi durumuna gelecek diye ummaktayım.

Herkese bol paylaşımlı günler...

krwlng

Geçen ay sırf meraktan denemiştim, Gnustep kurmak gerekiyor, tabi onunla birlikte bir çok bağımlılık geliyor, PPA üzerinden denememiştim ama git deposundan indirip derlemem saatlerimi almıştı, sonuç tabi ki hüsran hiçbir dmg dosyasını çalıştırmayı başaramadım, belki bu PPA ile daha kararlı bir sonuç elde edilebilir, deneyenler görüşlerini yazarlarsa güzel olur, World Of Warcraft biraz uç bir örnek olmuş, ben Adium'a bile razıydım fakat olmadı.

Not: PPA içerisinde darling paketi görünmesine rağmen sisteme ekleyince paket görünmüyor, diğer bileşenler görülebiliyor fakat darling paketi kurulum için seçilemiyor. Büyük ihtimal Launchpad üzerinde derleme aşamasında sorun çıkardığı için kaldırılmış olabilir, deneyenler varsa teyit edebilirsek iyi olur.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!