[Çözüldü] Ubuntu 14.04 ve Lubuntu 12.04 Kurulumunda donma

Başlatan hcebi, 18 Ekim 2014 - 23:09:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hcebi

Merhaba, Toshiba dizüstü bilgisayarıma konuda bahsettiğim iki programı da md5 kontrolünü yaparak, kalıp yazdırma ve düşük hızda oluşturduğum cd den yüklemeye çalıştım. İki ayrı kurulumda da "Kimsiniz?" sayfasından öteye gidemedim. Bilgisayarımı kullanamıyorum, ne yapmam gerektiğini izah edecek bir dosta ihtiyacım var.

if

@hcebi, bu bilgisayarın ne kadar RAM'i var? Burada[1] anlatıldığı gibi "Çalışan DVD/USB kurulum medyasını çekirdek seçenekleriyle başlatmak" başlığındaki seçenekleri deneyince açılıyor mu?

[1] http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri

hcebi

if, İlgine teşekkürler. Sorumu sormadan önce önerilerinize uyup etraflıca okuyup araştırmaya çalıştım ancak çözüm üretecek cevabı bulamadım. İkinci sorunuzun cevabı: Ubuntuy'u çekirdek seçeneği ile (F6 dan sonra esc ile çıkıp cümlenin sonuna "forcepae" yazarak) yüklemeyi başlata bildim, "Kimsiniz?" bilgilerini doldurdum onaylandığını belirten işaretler yeşil oldu devam et dedim ama edemedi. Sizin önerdiğiniz sayfayı okudum ve bu sefer cümlenin sonuna önerilen "vga=791" yazdım, kurulum devam ededursun...,  birinci sorunuzun cevabı: kurulumu yaparken windows'u kaldırdığım için bu durumda RAM'e nasıl bakacağımı da bilemediğimden veremiyorum, ama forumda RAM'in bir kısmının ekran kartı tarafından kullanıldığı için yetersiz kalabileceğinden bahsedildiğini okumuştum. Ve Lubuntu 12.04 te de kurulum "Kimsiniz?" barajını geçemedi, epey de bekledim. RAM'i bios içeriğinde de göremedim, başkaca bir yöntemini de bilmiyorum, bu durumda bilgisayarcı yolu gözükmüyorsa hangi yolu izlemeliyim?

if

Hmm. forcepae kullanıp devam edebildiyseniz bilgisayar eski ve RAM düşük olmalı.

Şöyle yapalım; bu sefer "Diğer parametreler" başığından faydalanarak text seçeneğini kullanın ama quiet ve splash kelimelerini silin. Eğer açılırsa siyah bir ekranla karşılaşacaksınız. Orada awk '/MemTotal/ { print $2 }' /proc/meminfo komutu ile RAM miktarını görebiliriz. grep "model name" /proc/cpuinfo ile işlemci türünü öğrenebiliriz.

hcebi

quiet ve splash kelimelerini sildim ve / '/MemTotal/ { print $2 }' /proc/meminfo yazdım, hızlı bir yazı demeti geçtikten (256 mb gördüm ama neyin nesiydi anlayamadım) sonra sanırım lubuntu'yu yüklemeye devam ediyor iken internet bağlantısının kesildiği mesajını verdi ve ekran mavileşti. CD den deneme kurulumu gerçekleşti. Tekrar kurulumu denedim bu sefer biraz daha ileri giderek "Kimsiniz?"i tamamladı "Bağlan"ı tıklayamadım (Dün de bilgisayarın RAM'ini öğrenebilmek için bilgisayarı sökmüştüm, ama anlayamadım). Akşam tekrar deneyip sizi bilgilendireceğim.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

if

@hcebi, iletimi yanlış anlamışsınız sanırım. Önce kurulum hakkında ipuçu vereyim. Kurulum sırasında internete bağlanmak zorunda değilsiniz, güncelleştirmeleri yüklemeye çalışmayın.

text seçeneğini nasıl uygulayacağınıza gelirsek:
Alıntı Yap
F6'ya basın.
'ESC' tuşuna basıp F6 açılır penceresini kapatın
Bunu yaptığınızda ekranda F1, F2, F3... F6 seçeneklerinin şeçeneklerin hemen üstünde önyükleme komut satırı belirecektir. Satırın sonunda "--" (iki kesik çizgi) göreceksiniz.
Girmek istediğiniz parametreyi "--" den sonra bir boşluk bırakıp yazınız. Alttaki resimde bunun bir örneğini görebilirsiniz.

O iki kesik çizgiden önce gelen quiet ve splash kelimelerini silin, yerine text yazın. Enter tuşuna bastıktan sonra Ubuntu açılacaktır ama siyah bir ekranla karşılaşacaksınız. O ekranda bir imleç olacak. O imlecin olduğu satıra yukarıdaki iki komutu sırasıyla yazıp enter tuşuna basın. İşlem bittikten sonra sudo reboot ile yeniden başlatabilir; sudo shutdown -h now ile kapatabilirsiniz.

hcebi

Yüzeysel bir kullanıcı olarak sanırım anlattığınız uygulamalardaki küçük hatalarım başarılı olamama engel oldu. Bu hafta sonu RAM'i yükseltip tekrar deneyeceğim.

if

@hcebi, ben de elimden geldiğince kolay anlatmaya çalışıyorum. Şu durumda pek de bir şey gelmiyor. Ubuntu olmazda Hiren's Boot CD gibi bir şeyle de bakılabiliniyorsa bakabilirsiniz. ya da sizin yabancılık çekmeyeceğiniz bir şeyle.

Benim tahminim RAM'in çok az olması, md5 bütünlemesinden geçen Lubuntu'yu bile yükelemkte zorlanıyorsanız. Arada 256 MB'dan bahsettiniz. 256 MB Lubuntu için bile az bence. Kurmasına bir şekilde kurdururuz da kullanmaya başlayınca Firefox'u açacaksınız, müzük oynatıcı açacaksınız derken RAM yetmeyecek.

hcebi

Değerli if, çabanızı gerçekten takdir ettim, cahille uğraşmak zordur, ben de bu konunun cahiliyim, ama gümrük mevzuatı konusunda bilgiliyim. Sizi daha fazla uğraştırıp üzmemek için RAM'i ilk fırsatta yükseltmeyi ve kurulumu başardığımın haberini paylaşmak istiyorum. Benim de mesleğimdeki bilgi paylaşımımı görmek isterseniz gumruk.com.tr sayfasına bakabilirsiniz. Kolaylıklar Dilerim

hcebi

Merhaba if ve meda, RAM'i 1 GB'a yükselttim, yaptığınız önerileri uyguladım, ancak Ubuntu'da da Lubuntu'da da "Kimsiniz?" bilgilerini doldurduktan sonra "Otomatik giriş yap"ı işaretlediğim halde "Devam et" butonu aktifleşmediği için kurulum ilerlemedi. 40 GB HDD boş. CD üzerinden Ubuntu'yu kullanarak foruma ulaşıyorum. Bilgisayara mümkün ise Ubuntu 14.04 sürümünü yüklemek istiyorum, nasıl yapmalıyım?

heartsmagic

Otomatik girişi işaretlemezsen devam edebiliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hcebi

Evet heartsmagic, demek ki şifresiz yüklemede hata veriyor, şifre zorunlu. Kısaca özetlemek gerekirse RAM'i 256 dan 1 GB'a yükselttim, kurulum başlangıç sayfasında F6 ve Esc tuşlarına basıp kurulum seçeneklerinin altında oluşan ve "--" ile biten cümlenin sonuna "forcepae" yazıp devam ettim, "Kimsiniz?" sayfasında tek karakterli de olsa bir şifre girdim ve yüklemeyi başarılı bir şekilde tamamladım. Herkese teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

if

hcebi

Yeni kullanıcılar için bir tavsiye; Ubuntu çok güzel ancak bilgisayarımda yavaş çalıştı, bu forumda tavsiye edildiğini okuduğum Lubuntu'yu kurdum program olarak da hız olarak da bu bilgisayar için çok iyi. Tüm paylaşımcılara sonsuz teşekkürler.

heartsmagic

Doğrudur, Ubuntu (güncel sürümleri) daha modern makinelere hitap ediyorlar, diğer işletim sistemleri gibi yani. Eski makinelerde eğer grafik kartı da çok yeterli değilse Unity gibi arayüzler yavaş kalabilir. Lubuntu doğru bir tercih olmuş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.