matlab yükleme hatası

Başlatan 66furk06, 30 Aralık 2013 - 01:21:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

66furk06

yeni linux kullanıcısıyım. torrentten linux ve mac tanımlı matlab indirdim. dosyayı isodan çıkarttım. install dosyasını ve install_linux dosyasını özelliklerden "program olarak çalıştır"ı aktifleştirdim. yükleme yapmadı.
uçbirimden sudo /home/afbakan/matlab/install komutu verdiğimde şifreyi girdikten sonra
Error: Cannot locate Java Runtime Environment (JRE).
The directory /home/afbakan/matlab/sys/java/jre/glnx86/jre does not exist.

uyarısını veriyor. ancak jre klasörü mevcut ve içerisi dosya ve klasörlerle dolu. aynı şeyi install_linux için yahut install_auto_linux için uyguladığımdada aynı hatayı vermektedir. problem nerede? ne yapmam gerekiyo??
Matlabı bu linkten indirdim:...

66furk06

@if indirdiğim sürüm linux ve mac ile uyumlu 2013a versionu. bende ubuntu 12.4 kurulu sürümlermi uyuşmuyo yoksa benmi eksik birşey yapıyorum.
başka konulardan bakarak :
ls -l /home/afbakan/matlab/install
komutu girdim çıktısı:
-rwxr-xr-x 1 afbakan afbakan 24293 Oca 17  2013 /home/afbakan/matlab/install
şeklinde oldu. ne yapmalıyım. uyumlu sürüm varsa link atarmısınız.

heartsmagic

İndirme bağlantısını kaldırıyorum, Matlab ücretsiz bir uygulama değil ve lisansa tabi. Nereden edindiğin bizim sorunumuz değil elbette, fakat forumda paylaşılmasına izin veremeyiz. 
Sisteminde JRE kurulu mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

66furk06

mevzuyu 9 ay sonra tekrar hortlatacağım ama problemim hala devam ediyo.  Pcde openjdk java 7.0 yüklü. şu anda matlab 2012a'yıda yükeleme çalıştığımda aynı şeyler oldu.
ne yapmam gerekir??

heartsmagic

http://at.unh.edu/acs/services/software/matlab_unix.html

Alıntı YapCannot locate Java Runtime Environment (JRE)

If, when beginning the installation, you receive an error similar to the following:

---------------------------------------------------------------------------
Error: Cannot locate Java Runtime Environment (JRE).
The directory /usr/local/src/mathworks/r2012b/sys/java/jre/glnx86/jre does not exist.
---------------------------------------------------------------------------
It indicates that you are running a 32 bit version of Linux. This version of Matlab is only compatible with 64 bit Linux. You can either upgrade to a 64 bit version of Linux, or install (or continue to run) the previous version.

Sistemin 32bit mi? Eğer öyleyse ya 64bit'lik bir sisteme geçeceksin ya da eski bir sürüm kuracaksın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alorak

Çözüm aşağıdaki kütüphane ile çözülmekte:
apt-get install ia32-libsyazarak 32 bit kütüphaneleri yükdikten sonra çalıştırmaya başlayınca problem kalmıyor. Başka problemler de çıkabilir java ile ilgili ama onlar da izin ayarları ve java sürümü seçimi işlemleriyle çözülüyor. bu adımı geçtikten sonra tekrar ilgilenebiliriz.

https://help.ubuntu.com/community/MATLAB
özgürlük için

if

@alorak, 14.04'de o paket bulunmuyor. Hem güncel Matlab sadece 64 bit sistemlere kurulabiliniyormuş. Bu da 32 bit kütüphanelere gerek yok demek.