[Çözüldü] Uçbirimde Yazılan Komutlar Nasıl Program Haline Getirilir?

Başlatan DeliKurt, 26 Aralık 2013 - 19:43:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeliKurt

Selamlar.

Herkese kolaylıklar dilerim. Benim sorunum başlıkta da belirttiğim üzere; uçbirimde yazdığım bir komutu kaydedip, çift tıklamayla açılabilecek bir programcık haline getirmek.

Daha fazla ayrıntı vermek gerekirse: ben Avea Jet kullanmaktayım. Modem olarak tanıtmak için birkaç işlem yaptım, forumda bulunan konular vasıtasıyla. Lakin Jet'i bilgisayara her taktığımda otomatik olarak "modem" olarak görünmüyor, CD sürücüsü olarak görünüyor. Bunu çözmenin yolu "eject sr1" komutu vermek. Bilgisayarı tek kullanan ben olsam, sorun olmaz. Ama başkaları da kullandığı için daha kolay bir çözüm bulmak istedim. Çift tıklanabilir bir program yapabilir miyiz?

Teşekkürler.

apocuk

Basit bir bash scripti yazabilirsiniz.
Masaüstünde boş bir belge oluşturup calistir.sh ismi verererek aşagıdaki kodu giriniz

#!/bin/bash
eject sr1

yazıp kaydedin ardından belgeyi sağ tıklayarak özelliklerden bir program gibi çalıştırılmasına izin ver seçeneğini işaretleyip
kapatın ondan sonra bu işlemi çift tıklayarak yapabilirsiniz sanırım. Bir deneyin yine forumdaki arkadaşlarımızda yol gösterirler.
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

DeliKurt

okkangal

#!/bin/bash  satırı ile başlayan bir metin dosyasının ikinci satırına istediğiniz komutu yazın ve sh uzantılı kaydedin . Dosyayı kaydettiğiniz dizinde chmod +x dosyaadi.sh komutunu verin ve çalıştırma yetk,s, vermiş olun dosyaya . Bu dosyayı çalıştırdığınızda komutunuz çalışacaktır . 

Daha detaylı işlemleri bu şekilde gerçekleştirmek için ise kabuk programlama ile ilgilenebilirsiniz . Sudo dergisinin son sayılarında konu ile ilgili çok güzel bir yazı dizisi ele alındı incelemenizi de tavsiye ederim .

krwlng

Komut sorunu çözer fakat 13.04 ile birlikte ikili çalışma dosyası olmayan dosyaların tıklama yolu ile çalışması olayı kalktı, belki bunu açmak için bir yol vardır ama ben şuan bilmiyorum. Farklı bir şekilde, bu komut açılışa eklenebilir, bu şekilde bilgisayar her açıldığında otomatik olarak istediğiniz işlem yapılır.

Not: Nautilus seçeneklerinden "Davranış" kısmına girip "Açıldığında çalıştırılabilir metin dosyalarını çalıştır" seçeneğini seçmeniz gerekiyor 13.04 ve 13.10 için.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!