[Çözüldü] NVidia GeForce Go 6100 ve Kubuntu 13.10

Başlatan adilalpman, 20 Aralık 2013 - 18:40:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adilalpman

Arkadaşlar Merhaba;

Onboard Nvidia GeForce Go 6100 chipsetli bir ekran kartı içeren, MSI VR330 bir laptopum var...

Bilirsiniz ki bu laptopun en bela kısmı ek kartıdır...

Ekran kartım bir özel serviste üç kez onarıldı. En son dün servisten geldikten sonra yeniden Kubuntu 13.10 kurdum ancak üzerinde multiboot ile kurulu windowsta hiçbir sorun olmamasına rağmen, Kubuntu da ekran tazeleme sorununa benzer bir durum var...

Ekran normal açılıyor login olabiliyorum ancak en alttaki taskbar görünmüyor, dah önceki deneyimlerime dayanarak sol altta olduğunu bildiğim KDE Menüsüne tıklıyorum ancak orada tıkladığımda noktalı yamuk yumuk bir ekran görüntüsü beliriyor ancak sonra ekranda kalıyor vs. böyle bir gariplikler deryası içindeyim... :)

İnternette biraz dolaştım ve  konsol tabanlı x86cfg ya da x86config adında iki script lduğunu gördüm ancak bunları konsolda çalıştırmadım... :(

kubuntu 13.10 sanırım XCFE adında bir desktop ortamı kullanıyor ama bunun config dosyası nerede onu da bulamadım...

Ctrl + / Ctrl - / Ctrl Alt + / Ctrl Alt - alternatiflrini de denedim ama hiçbirşey değişmedi... (Gerçi bunlar sanırım çözünürlüğü değiştiriyor ki benim sorunum tazeleme oranı ile ilgili... Ayrıca daha önce bu laptop a Kubuntu yada Ubuntu kurduğumda Additional Drivers altında (Non GPL Drivers) nvida ekran kartım için sürücüler buluyor ve kuruyordum ancak bu kez orada da sürücü bulunamıyor... (Aslında kurulumda bunu da aktif ettim ama anlamadım...)

Yardım edecek herkese şimdiden teşekkürler...

Adil ALPMAN

heartsmagic

Kubuntu XFCE değil KDE kullanır, ancak sorun masaüstü değildir. Biz her ihtimale karşı şu çıktıyı görebilir miyiz:

lspci | grep VGA
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

adilalpman

lspci çıktısı aşağıdaki gibi değerli heartsmagic, çok teşekkürler...

00:05.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation C51 [GeForce Go 6100] (rev a2)

Ayrıca dün gece Nvidianın sitesinden .run uzantılı ekran kartım için bir sürücü indirdim ama, ./ ile onu kurmaya çalıştığımda "zaten kurulu" gibi *bir şeyler söyledi...

İnşallah bu sorunu da birlikte aşabiliriz... :(

Tekrar teşekkürler...

heartsmagic

Önce kurulu olan sürücüyü kaldırsak:

sudo apt-get purge nvidia*

Ardından indirdiğin sürücüyü elle kurmayı denersin. Forumda sabit bir konuda anlatımı da var.

adilalpman

Biryerlerde bir hata var ama nerededir, nedir anlamadım... :(

apt-get -f remove --purge nvidia* ile eskileri kaldırdım ardından NVidia nın kendi sitesinden indirdiğim x64 driverlarini;

./NVIDIA-Linux-x86_64-325.15.run

komutu ile yeni sürücüyü kurmaya başladım ama yine başarısız oldum...

işlemin error.log unu aşağıda uzmanlığınıza sunuyorum...

nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'
creation time: Thu Dec 26 06:39:56 2013
installer version: 325.15

PATH: /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin

nvidia-installer command line:
    ./nvidia-installer

Using: nvidia-installer ncurses user interface
WARNING: The NVIDIA GeForce Go 6100 GPU installed in this system is supported through the NVIDIA 304.xx legacy Linux graphics drivers.  Please visit http://www.nvidia.com/object/unix.html for more information.  The 325.15 NVIDIA Linux graphics driver will ignore this GPU.
WARNING: You do not appear to have an NVIDIA GPU supported by the 325.15 NVIDIA Linux graphics driver installed in this system.  For further details, please see the appendix SUPPORTED NVIDIA GRAPHICS CHIPS in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.
-> The file '/tmp/.X0-lock' exists and appears to contain the process ID '954' of a runnning X server.
ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing.  For further details, please see the section INSTALLING THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.
ERROR: Installation has failed.  Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions on fixing installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

Başta heartsmagic olmak üzere, yaptığı ve yapacağı tüm yardımlar için herkese şimdiden teşekkür ederim...

Adil ALPMAN

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Aralık 2013 - 03:26:01

Az önceki logu kendi kendime birkez daha okudum ve anladım ki, indirdiğim sürücü sürümü yanlışmış... :)

Şimdi doğrusunu indirdim ama bu seferde kurarken "xserver halen çalıştığından kurulum yapılamıyor" gibi bir hata mesajı almaktayım...

pid sinden kill -9 ile process i kill ediyorum ama otomatikman yeniden başlıyor, ben öldürüyorum o yine başlıyor... :)

Teşekkürler...

adilalpman

İnternetten araştırma yapıp kubuntuyu x siz yalnızca komut istemi ile başlatmak için gerekli ayarı grub.conf da yaptım bu defa da açılırken sata ile ilgili bir hata aldım, ardından kurtarma kipi ile grub i onardim sonra sürücünün doğru versiyonu ile sürücüyü tekrar kurmaaya kalktım ama elle kurlum halen başarılı olmuyor ve hata ile kesiliyor...  :( :'(

Kuruluma ait son hata kaydı aşağıda...

Yardım lütfen... :(

nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'
creation time: Thu Dec 26 18:44:26 2013
installer version: 304.117

PATH: /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin

nvidia-installer command line:
    ./nvidia-installer

Using: nvidia-installer ncurses user interface
-> License accepted.
-> Installing NVIDIA driver version 304.117.
-> Running distribution scripts
   executing: '/usr/lib/nvidia/pre-install'...
-> done.
-> The distribution-provided pre-install script failed!  Continue installation anyway? (Answer: Yes)
ERROR: The Nouveau kernel driver is currently in use by your system.  This driver is incompatible with the NVIDIA driver, and must be disabled before proceeding.  Please consult the NVIDIA driver README and your Linux distribution's documentation for details on how to correctly disable the Nouveau kernel driver.
-> For some distributions, Nouveau can be disabled by adding a file in the modprobe configuration directory.  Would you like nvidia-installer to attempt to create this modprobe file for you? (Answer: Yes)
-> One or more modprobe configuration files to disable Nouveau, have been written.  For some distributions, this may be sufficient to disable Nouveau; other distributions may require modification of the initial ramdisk.  Please reboot your system and attempt NVIDIA driver installation again.  Note if you later wish to reenable Nouveau, you will need to delete these files: /etc/modprobe.d/nvidia-installer-disable-nouveau.conf
ERROR: Installation has failed.  Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions on fixing installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Aralık 2013 - 13:16:19

Merhaba;

Sonunda Kubuntu 13.10 X64 ile MSI VR330 laptop um üzerinde http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.0 adresindeki anlatımla ekran kartı sürücülerimi başarıyla kurdum ve şu an herşey güzel görünüyor, üstelik Panasonic Viera E5 televizyonumdan bile ek VGA kablosuyla ikincil monitör olarak görüntü alabiliyorum...

Teşekkürler... :)

heartsmagic

Ben de forumda sabit bir başlık var diyecektim :)
Etiket için teşekkürler.