Her formatta program kurmaya kota harcamayın

Başlatan penguenmurat, 20 Aralık 2013 - 14:09:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

penguenmurat

Daha önce verildiyse affola.

Sistem şu: apt-get yada sofware center ile kurduğunuz programlar /var/cache/apt/archives/ kısmında saklanıyor (güncellemeler dahil). Program kurduktan sonra kopyalayıp yedekler için olan disk bölümünde bi klasöre yapıştırıyoruz. Yeniden kurmak yada formattan sonra kurmak içinse: sudo dpkg -i /program/yolu*deb yazıyoruz. İşlem bu kadar :)

MoShic

Software Center icin Yazilim Merkezi diyelim

Alıntı Yap
Program kurduktan sonra kopyalayıp yedekler için olan disk bölümünde
kismini anlamadim
Yedekler icin disk bolumu neresi

/var/cache/apt/archives/

bu kisma eklemeyecek miyiz
Eski ID: Mar yJuana

heartsmagic

Alıntı yapılan: Mar yJuana - 20 Aralık 2013 - 18:13:57
/var/cache/apt/archives/

Eğer dpkg ile kurulacaksa nereye taşındığının bir önemi yok, elle istenilen yerden kurulabilir ya da kurulmaya çalışılabilir. Fakat yedekleri taşıyayım, ben apt-get ile kurmak istediğimde kendisi benim yedeğimi kullansın diyorsan söylediğin dizine koymalısın. Böylece apt-get kurulmak istenen pakete bakar, eğer depoda daha yenisi yoksa yedeklediğin yerden kurar.

Ancak, forumdaki başlıkta da söylediğimiz üzere bu yöntemi genelde önermiyoruz. İlk olarak yedekleri silmeden sistemi uzun süre götürmek zor. İkinci sorunsa her zaman yedejten bu şekilde geri dönülememesi. Zira paket sürümleri değişiyor, depolar güncelleniyor vs. Bağımlılık sorunları ortaya çıkabiliyor. Tabi her zaman sorun yaşanacak diye bir şey de söz konusu değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MoShic

Sanıyorum yedeklemekten çok her zamanki gibi yazılım merkezi, ihtiyaç duyuldugunda da Synaptic'ten yüklememiz daha sağlıklı. Teşekkürler cevap için.
Eski ID: Mar yJuana

penguenmurat

Yedek derken windowsu örneğinde yerel disk D, linuxda /dev/sda2 gibi yani işletim sisteminin kurulmadığı harici bölüm demek istemiştim. sonra programı tekrar kurmak isteyince: sudo dpkg -i /media/username/"xxx"/a programı/*deb

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2013 - 22:35:27

Alıntı yapılan: Mar yJuana - 20 Aralık 2013 - 18:13:57
Software Center icin Yazilim Merkezi diyelim

Alıntı Yap
Program kurduktan sonra kopyalayıp yedekler için olan disk bölümünde
kismini anlamadim
Yedekler icin disk bolumu neresi

/var/cache/apt/archives/

/var/cache/apt/archives/ bu bölümü önce temizleyelim sonra programı kurunca paketler bu dizine düşler. burdan kopyalayıp işletim sisteminin kurulu olmadığı diğer partitiona bi klasöre taşı. 

"Yedekler icin disk bolumu neresi" cevabını önceki mesajımda verdim