[Çözüldü] 12.04 LTS için Sis Video Çözünürlük Problemi

Başlatan wapidius, 19 Aralık 2013 - 01:42:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wapidius

Merhaba yaklaşık bir hafta önce atıl bir Laptopu işe yarar hale getirmek için Ubuntu kurdum. Packard Bell MH35 model bilgisayarda bulunan bütün donanımlar tanınmasına rağmen SiS VGA bildiğiniz üzere tanınmadı. Forumlarda yaptığım araştırmalar sonucu çeşitli yöntemler ve sürümler denememe rağmen 11.04 sürümü dışında 1280x800 çözünürlüğünü sağlayamadım. 11.04 sürümündeki destek problemi nedeni ile (chromium,skype ve güncellemeleri kuramadım) kararlı 12.04 sürümünde bilgisayarı işler halde tutuyorum.
Son yaptığım çalışmalarda "xrandr" komutları ile mod ekleyebildim fakat bu modları arayüzle seçmek istediğimde tekrar hata verdi.
Şu an için 12.04 LTS ve SiS ekran kartı için güncel bir çözüm var mıdır? Teşekkür ederim şimdiden.

Bu arada ubuntuyu daha önce keşfetmediğime pişman oldum driver sorunu dışında.

heartsmagic

Şurada bir başlık var:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2060174

Gördüğüm kadarıyla PCI ID eklemesi falan da yapmayı denemişler. Sen denedin mi?

Bir de şurada bir cevap var:
http://askubuntu.com/a/179401

Orada şu siteye yönlendirme de yapılmış:
http://www.winischhofer.net/linuxsisvga.shtml

Öncelikle denemediysen PCI ID meselesine bak, olmadı son bağlantı bayağı ayrıntılı, belki biraz gezinebilirsin orada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wapidius

İlk verdiğiniz linkteki anlatım biraz karışık geldi. Bi kaç kere okuyup uygulamak lazım sanırım. Diğer linklerdeki adımları uyguladım ancak sanırım çok güncel çözümler değil. En güncel driver olarak o.10.7.tar.gz görünüyor şu sitede http://cgit.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video-sis/ ancak bu tar dosyasının da kurulumunda hatalar aldım. Bu driverın kurulum adımlarında yardımcı olabilir misiniz?

heartsmagic

Sürücüyü incelemedim, ancak sistemine yani 12.04'e uygunsa derleme aşamalarını buraya aktarabilirsin hatalarla beraber. Ben olurum veya bir başka arkadaş olur yardımcı olmaya çalışırız vakit buldukça.

wapidius

wapidius@wapidius-EasyNote-MH35:~$ cd Masaüstü
wapidius@wapidius-EasyNote-MH35:~/Masaüstü$ cd xf86-video-sis-0.10.7
wapidius@wapidius-EasyNote-MH35:~/Masaüstü/xf86-video-sis-0.10.7$ ./configure
bash: ./configure: Böyle bir dosya ya da dizin yok

hatasını alıyorum.
klasörün içinde configure.ac isminde bir dosya bulunmakta.

heartsmagic

Zahmetli bir süreci var bu paketi derlemenin. Öncelikle sen doğrudan ./configure adımına cevap alamazsın zira önce bir autogen yürütmek gerekiyor orada. İlgili dosyayı o oluşturuyor. Fakat ben bir yere kadar gelip tıkandım. Açıkçası bu sürücüler çok eski olduğu için birçok şeyi artık desteklemiyorlar ve elle müdahale ede ede gidiliyor muhtemelen. Şimdi, diyeceğim ki Ubuntu tarafındaki yamayı alıp asıl pakete uygulayayım falan ama sende bu sürümün derlenip derlenmeyeceği de kesin değil. Zira derlemek istediğin sürücü üst bir sürüm, senin dağıtımın altlarda bir yerde. Haliyle X sürümü falan da geride. Denemeye kalksan bile olacağını sanmıyorum. İnan 15-20 dk.'dır sürücüyü derleyeceğim diye uğraşıyorum :) Bir sorunu çözüyorum, bir başkası çıkıyor karşıma.

Bu nedenle mümkünse bence ilk verdiğim bağlantıya bak, oradaki anlaman gereken cevap şu:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2060174&p=12275970#post12275970

Eğer dil sorun olursa yine yardımcı olmaya çalışırız. Sis'e ait güncel sürücü 13.10 üzerinde var ama inan çözünürlük sorunu yaşar mısın yaşamaz mısın bilemiyorum. Bence önce şu yukarıdaki yolu bir dene.

wapidius

Teşekkür ederim uğraştığınız için... İngilizce konusunda sorun yok ancak ubuntu diliyle ilgili daha yeniyim o nedenle bazen kast edilen noktaları bulmak bir kaç denemeden sonra gerçekleşiyor. Boş bir zamanda o konudaki adımları uygulayıp sonuçları da buraya yazarım...
Sıkıntı sanırım daha çok Xorg sürümünden kaynaklanıyor. Çünkü 11.04 te gerekli dosyalarla optimum 1280x800 çözünürlüğünü sağlamıştım. Xorg sürümü yenilendikten sonra maalesef geçerliliğini kaybetmiş eski sürücüler.
Zamanınızı ayırdığınız için tekrar teşekkürler.

heartsmagic

Sürücülerde sorun olmayabilir, belki bilgileri doğru okuyamıyordur sadece. Güncel sürümlerde zaten xorg.conf dosyası yok, eğer sorun olmazsa sistem kendi hallediyor her şeyi. Senin burada o dosyayı elle oluşturup içini işlemen gerekiyor işte. Bir daha baktımda da xorg.conf dosyası oluşturulup bir şey işlenmemiş.

/etc/X11/xorg.conf.d dizini oluşturulmuş ve içine aygıt bilgilerini tutan 50-device.conf dosyası, ekran bilgilerini tutan 50-Monitor.conf ve 50-Screen.conf dosyaları işlenmiş. Örnekleri orada.

Dizin oluşturmak için:
sudo mkdir /etc/X11/xorg.conf.d
Bu dizinde (örneğin ilk) dosyayı oluşturmak için:
sudo -H gedit /etc/X11/xorg.conf.d/50-device.conf

Takıldığın veya aklına yatmayan bir şey olursa rahatlıkla sorabilirsin. Belki aynı gün cevap alamayabilirsin (ne yazık ki büyük bir çoğunluğumuzun yoğun bir dönemi) ancak illa ki vakti olan bakmaya çalışır.

Not: Oradaki kullanıcı mesa-utils paketini kurmayın demiş. Normalde kurulu değildir, kurduysan da kaldırırsın.

wapidius

Oradaki çözümde 50-Monitor.conf dosyasını oluştururken
VendorName   "Dell"
ModelName    "1703FP through KVM"
DisplaySize 337 270 # In millimeters
HorizSync 31-80
VertRefresh 56-76
kısımlarında takıldım ve ile lspci komutu ile arama yaptım bu bilgileri almak için yalnız monitor ile ilgili bir şey bulamadım. xrandr yaptığımda da output u "default" olarak seçiyor. asıl sıkıntı ekran kartı değil de monitör olabilir mi acaba? bu arada ek bilgi vga ile başka bir monitöre bağlanmayı denedim ve o monitöre de görüntü gönderemedim.

heartsmagic

Oradaki Vendor veya Model isminin önemli olduğunu sanmıyorum. DisplaySize de önemli değildir muhtemelen. Dikey ve yatay tazeleme hızları önemlidir ama. Eğer hiçbir fikrin yoksa ortalama olduğunu düşündüğün değerleri de kullanabilirsin sanırım.

xdpyinfo

aracını önermiş birileri bunun için ama ben göremedim orada bu değerleri.

wapidius

çeşitli cvt denemeleri ile bir fikir elde edebilirim sanırım tazeleme hızları için

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Aralık 2013 - 03:23:59

oluşturduğum 50-Device.conf:
Section "Device"
Identifier  "Card0"
Driver      "sis"
EndSection

50-Screen.conf :
Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device     "Card0"
Monitor    "Monitor0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
Modes "1280x800_60.00" "1024x768_60.00"
EndSubSection
EndSection

50-Monitor.conf:
Section "Monitor"
Identifier   "Monitor0"
VendorName   "PackardBell"
DisplaySize 332 208 # In millimeters
HorizSync 25-55
VertRefresh 56-76
Modeline "1280x800_60.00"   83.50  1280 1352 1480 1680  800 803 809 831 -hsync +vsync
Modeline "1024x768_60.00"   63.50  1024 1072 1176 1328  768 771 775 798 -hsync +vsync
EndSection

dosyaları şu an /etc/X11/xorg.conf.d dizininde mevcut

Tekrar başlattım ve Sistem Ayarları>Ekran seçeneğinde 16:10 olarak 1280x768 seçeneğini uyguladım ve çözünürlük değişti.

Yardımlarınız için teşekkür ederim ve sabitlenen konulardan daha geçerli bir çözüm olduğunu belirteyim.

Not: Modeline satırı için cvt 1280 800 60 ve cvt 1024 768 60 komutlarının çıktılarını kopyaladım.
İyi forumlar.

heartsmagic

Geçmiş olsun, çözülmesine sevindim. Bu konuyu etiketleyelim bence: cozuldukonusu
Sonra da kapatırız. 

Diğer sabit konuların sabitliğini düşürebiliriz, ancak rica etsem sen yeni bir başlık açıp uyguladıklarını (ekleyeceklerin varsa cvt gibi) anlatabilir misin başına [Nasıl] etiketi koyarak? Böylece o konuyu sabitleriz.