xp'yi (.iso) usbye yazdırmak

Başlatan lordmacros, 15 Aralık 2013 - 00:19:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lordmacros

ya arkadaşlar biliyorum hakkında çok konu açıldı çok mesaj yazıldı ama:
ben xpyi indirdim (dosyanın eksik yada bozuk olmadığından eminim) bunu usbye yazmaya çalıştım
kullandığım programlar

winusb = denedim baya bir sürdü yazdırması en son başarıyla tamamlandı dedi. boot ettim winusb loading yazıyor sonrası gelmiyor baya bekledim

UNetbootin = dağıtım bölümünden neyi seçeceğimizi bulamadım, microsoft windows yok

birde bir kod vardı sanırım = o koduda denedim. oda baya sürdü. en son usbyi açınca boş gözüküyordu ama özellklerden 2,5 gb kullanılıyor yazıyordu. bundada error verdi

lütfen yardım edin

tlg

Dediğiniz komut şu sanırım

dd if=<dosyayolu> of=<hedef> bs=1M

Aslında bu kod ile olur kanatindeyim, yazdırmak istediğiniz XP dosyası iso mu? Veyahut img mi? Ayrıca komutu uygularken /dev/sdc1 değilde sayıyı atıp /dev/sdc, /dev/sda, /dev/sdb gibi girilir.

Ayrıca disk ismini öğrenmek için,

sudo fdisk -l

çıktısına bakabilirsin.

empax

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

lordmacros

Alıntı yapılan: tlg - 15 Aralık 2013 - 02:15:24
Dediğiniz komut şu sanırım

dd if=<dosyayolu> of=<hedef> bs=1M

Aslında bu kod ile olur kanatindeyim, yazdırmak istediğiniz XP dosyası iso mu? Veyahut img mi? Ayrıca komutu uygularken /dev/sdc1 değilde sayıyı atıp /dev/sdc, /dev/sda, /dev/sdb gibi girilir.

Ayrıca disk ismini öğrenmek için,

sudo fdisk -l

çıktısına bakabilirsin.

başlıktada belirtğim gibi iso dosyası

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Aralık 2013 - 15:23:07

Alıntı yapılan: empax - 15 Aralık 2013 - 04:01:42
Wintoflash programı da işinizi görecektir.

abi bu windostan iso  yazdırmak için
ben ubuntu kullanıyorum, ubuntudan usbye xp isosu yazdırmak istiyorum.

empax

بسم الله الرحمن الرحيم

lordmacros

hala sonuca ulaşamadım yardim...

FireSwords

Windows yüklü bir bilgisayar veya sanal bilgisayarda WinToFlash programını dene

iceboy

Windows yüklemek zorundasın.Sanal veya fiziksel.

Sadece o iso dosyasını usb'ye yazdırmak senin hiçbir işine yaramaz.Windowsta o işi yapan wintousb gibi programlar sadece o .iso dosyasını usb ye yazmıyor.Ayrıca başlangıçta boot olabilmesi için,tıpkı dvd-romdan kurulum yapıyormuş gibi sisteme algılatmak için gerekli işlemleride yapiyor.

Mesela bizdeki unetbootin gibi.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

empax

Alıntı yapılan: lordmacroshala sonuca ulaşamadım yardim...
YUMI yazılımını denediniz mi?
http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
بسم الله الرحمن الرحيم

lordmacros

arkadaşlar bu konu bu siteye açtığım son konudur.

yaklaşık 6 aydır ubuntu kullanıyorum. 3.ayımda xpye dönmeye karar verdim. xp isosu indirdim. bilgisayarımda cd driver olmadığı için usbden boot etmek zorundaydım. foruma konu açmaya karar verdim. ama ondan önce biraz araştırdım. neredeyse hiçbir konuda sonuca varılmamış. bir konu açtım ve o konudada sonuca varamadım.

lütfen bana elimde olan xp isosunu boot edeceğim şekilde usbye yazdırmam için program önerin. ama lütfen önereceğiniz bu programın çalıştığından emin olun. hani win 7 de oldu xpdede olur diye atmayın lütfen. 3 aydır böyle yorumlardaki linkleri deniyorum. yok abi. hapsoldum ubuntuda

kesin emin olduğunuz bir program varsa lütfen atın. bu hafta bu işi bitiremezsem mecburen formatçıya gideceğim

guopx

http://superuser.com/questions/99478/make-a-bootable-usb-to-install-windows-xp-from-linux
Bir bu var. Bilgisayarı canlı ubuntu usb'si ile başlattıktan sonra virtualbox kurmanız gerek canlı sisteme. Kuracağınız bölümü virtualbox'a gösteriyorsunuz ve kurulumu virtualbox üzerinden yapıp bilgisayarı yeniden başlatıyorsunuz. Fakat denemedim emin değilim.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

imarah

Alıntı yapılan: lordmacros - 14 Şubat 2014 - 17:35:26
arkadaşlar bu konu bu siteye açtığım son konudur.

yaklaşık 6 aydır ubuntu kullanıyorum. 3.ayımda xpye dönmeye karar verdim. xp isosu indirdim. bilgisayarımda cd driver olmadığı için usbden boot etmek zorundaydım. foruma konu açmaya karar verdim. ama ondan önce biraz araştırdım. neredeyse hiçbir konuda sonuca varılmamış. bir konu açtım ve o konudada sonuca varamadım.

lütfen bana elimde olan xp isosunu boot edeceğim şekilde usbye yazdırmam için program önerin. ama lütfen önereceğiniz bu programın çalıştığından emin olun. hani win 7 de oldu xpdede olur diye atmayın lütfen. 3 aydır böyle yorumlardaki linkleri deniyorum. yok abi. hapsoldum ubuntuda

kesin emin olduğunuz bir program varsa lütfen atın. bu hafta bu işi bitiremezsem mecburen formatçıya gideceğim

elinde xp isosu varsa sanal bilgisayar kurup -mesela virtualbox- ona xpyi kurup onun üzerinden usbye yazdırabilirsin.
dd komutu ile yazdırınca çalışmıyor mu? ilginç

lordmacros

Alıntı yapılan: guopxhttp://superuser.com/questions/99478/make-a-bootable-usb-to-install-windows-xp-from-linux
Bir bu var. Bilgisayarı canlı ubuntu usb'si ile başlattıktan sonra virtualbox kurmanız gerek canlı sisteme. Kuracağınız bölümü virtualbox'a gösteriyorsunuz ve kurulumu virtualbox üzerinden yapıp bilgisayarı yeniden başlatıyorsunuz. Fakat denemedim emin değilim.
anlamadım. yani şimdi ubuntu usbsi üzerinden başlattıktan sonra virtual box kuracağım. ve o virtual boxada xp kuracağım. sonra reset atacağım. ve kendiliğinden xp açılacak. bana saçma geldi.
Alıntı yapılan: imarahAlıntı yapılan: lordmacros - 14 Şubat 2014 - 17:35:26arkadaşlar bu konu bu siteye açtığım son konudur.

elinde xp isosu varsa sanal bilgisayar kurup -mesela virtualbox- ona xpyi kurup onun üzerinden usbye yazdırabilirsin.
o son çarem olsun. uğraşmak istemiyorum o kadar. bilgisayar yavaş zaten. bir ara kurdum virtualboxa xp. 6 saat sürdü :D
dd komutunuda denedim ama sanırım yanlış birşey yaptım. ondan biraz umutluyum. anlatacak olursa sevinirim

guopx

@lordmacros
Veriğim bağlantıyı incelerseniz Virtualbox sadece sanal disk üzerine kurulum yapmaz, ona gerçek bir disk bölümü gösterip de kurulum yaptırabilirsiniz. Eğer virtualbox'a usb'yi gösterebilirseniz @imarah'ın bahsettiği yöntemi de uygulayabilirsiniz. Size mantıklı geleni yapmak konusunda özgürsünüz.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

gecegezen

Daha öncede ki konulardan birinde daha söylemiştim galiba XP usb ile kurulumunun desteklemiyor eski bir isletim sistemi bende biraz araştırdım herkes windows 7 için olan yöntemin Xp ile de çalışacağını düşünüyor.
Alıntı yapılan: lordmacros - 15 Şubat 2014 - 17:30:24
Alıntı yapılan: guopxhttp://superuser.com/questions/99478/make-a-bootable-usb-to-install-windows-xp-from-linux
anlamadım. yani şimdi ubuntu usbsi üzerinden başlattıktan sonra virtual box kuracağım. ve o virtual boxada xp kuracağım. sonra reset atacağım. ve kendiliğinden xp açılacak. bana saçma geldi.
Alıntı yapılan: imarahAlıntı yapılan: lordmacros - 14 Şubat 2014 - 17:35:26arkadaşlar bu konu bu siteye açtığım son konudur.

o son çarem olsun. uğraşmak istemiyorum o kadar. bilgisayar yavaş zaten. bir ara kurdum virtualboxa xp. 6 saat sürdü :D
dd komutunuda denedim ama sanırım yanlış * bir şey yaptım. ondan biraz umutluyum. anlatacak olursa sevinirim

Hayır aslında olayı eksik anlamışınınz diyelim Virtual box @guopx dediği gibi gerçek harddiski de kullanabilir aynı diğer bir kaç şey gibi.
Siz harddiskin bir bölümünü virtualbox bağlayacaksınız ve virtualbox içinden bu harddiske kurulum yapacaksınız harddisk gercek olduğu için bilgisayarı yeniden başlatığın da Xp gerçek sistemi görecek ve gerekli sürücüleri yükleyecektir.
Bu bir bilgisayarda Xp'yı kurduktan sonra sabit diski başka bir bilgisayara bağlamak gibi bir şey olacaktır.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

lordmacros

abi valla bişey anlamadım verdiğiniz linkten. ingilizcem yeterli değil. türkçe bir kaynak yokmu. nasıl yapaacğımı anlatabilecek bişey ?

FireSwords

Sırayla anlatayım:
1-Vmware ve Virtualbox ile sanal Windows kurulur.
2-iso dosyası USB'ye atılır.
3-USB bellek misafir işletim sistemine bağlanır.
4-USB bellekteki iso dosyası sanal işletim sistemine atılır.
5-USB bellek sanal Windows üzerinde fat32 olarak biçimlendirilir.
6-Wintoflash yazılımı kurulur.
7-Program gelişmiş moda getirilir
8-iso dosyası USB bellek işletim sistemi seçilir.
9- Biçimlendirmedeki  işaret kaldırılır. Ve işlem başlatılır.

Bu kadar.

heartsmagic

Alıntı yapılan: lordmacros - 14 Şubat 2014 - 17:35:26
bir konu açtım ve o konudada sonuca varamadım.

Sonuca varamayıp yeni konu açınca sonuca varacağını neden düşündün? Konuları birleştiriyorum, ikinci bir konuya gerek yok.

Alıntı Yap
ama lütfen önereceğiniz bu programın çalıştığından emin olun. hani win 7 de oldu xpdede olur diye atmayın lütfen. 3 aydır böyle yorumlardaki linkleri deniyorum. yok abi. hapsoldum ubuntuda

Nasıl emin olabilir ki insanlar? Tutup bir Windows ISO'su bulup, yazıp, sonra kurmaya mı çalışsınlar? Sana burada öneriler sunuluyor, lütfen bu önerileri "atmayın tutmayın" bağlamında değerlendirme.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lordmacros

Alıntı yapılan: heartsmagicAlıntı yapılan: lordmacros - 14 Şubat 2014 - 17:35:26bir konu açtım ve o konudada sonuca varamadım.
Sonuca varamayıp yeni konu açınca sonuca varacağını neden düşündün? Konuları birleştiriyorum, ikinci bir konuya gerek yok.

Alıntıama lütfen önereceğiniz bu programın çalıştığından emin olun. hani win 7 de oldu xpdede olur diye atmayın lütfen. 3 aydır böyle yorumlardaki linkleri deniyorum. yok abi. hapsoldum ubuntuda

Nasıl emin olabilir ki insanlar? Tutup bir Windows ISO'su bulup, yazıp, sonra kurmaya mı çalışsınlar? Sana burada öneriler sunuluyor, lütfen bu önerileri "atmayın tutmayın" bağlamında değerlendirme.
bilader diğer konularada bakıyorum adam bir yöntem söylüyor. yarım saat araştırıyorsun. indiriyorsun programları, olmayınca deli oluyorum. herkes birşey söyleyince bir türlü sonuca ulaşamıyorum. en azından denemiş birisi kesin bişey söyleseydi diye şeyettim yanlış anlamayın

heartsmagic

Elbette bunu da isteyebilirsin, benim takıldığım yer üslup biraz. "Arkadaşlar çok fazla uğraşacak vaktim yok, araştıranlara teşekkürler ancak deneyip sonuç almış birisi varsa onun önerisini denemek istiyorum" demek çok zor değil bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

exordll

Gerek Linux'da gerekse Windows ortamında iso'larla uğraşmıyorum artık

iso'nun içini açıp boş bir flash belleğe kopyalıyorum ve çalışıyor XP'yide Vista'yıda 7'i ve 8'i vede Linux'uda  kopyaladığım zaman boot ediyor usb bellek

karboran

winusb ile xp sp2 sp3 win7 win8 win8.1 hepsini sorunsuz kurdum yükledim 1 kere bile sıkıntı yaşamadım.
WinUsb ile denedim olmadı demişssiniz. Usb veya isonuzda bir sorun olamaz mı ?  Iso yu boot etmeden önce fat32 türünde biçimlendirmeyide unutmayın. Gerçi yanlış hatırlamıyorsam winUsb kendi biçimlendiriyordu.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

empax

Alıntı yapılan: exordllGerek Linux'da gerekse Windows ortamında iso'larla uğraşmıyorum artık

iso'nun içini açıp boş bir flash belleğe kopyalıyorum ve çalışıyor XP'yide Vista'yıda 7'i ve 8'i vede Linux'uda  kopyaladığım zaman boot ediyor usb bellek
Bunu zamanında XP için denemiştim ama olmamıştı.
Biraz ilginç geldi nasıl yaptığınızı anlayamadım, fazladan bir şey yapmadığınıza emin misiniz?
بسم الله الرحمن الرحيم

exordll

Alıntı yapılan: empax - 29 Mart 2014 - 19:40:06
Alıntı yapılan: exordllGerek Linux'da gerekse Windows ortamında iso'larla uğraşmıyorum artık

Bunu zamanında XP için denemiştim ama olmamıştı.
Biraz ilginç geldi nasıl yaptığınızı anlayamadım, fazladan bir şey yapmadığınıza emin misiniz?

Yok hayır fazladan bir şey yapmadım.

Windows kullanıyormuş gibi tarif edeyim.

iso'yu sağ tıklayıp Winrar ile aç diyorum daha sonra iso'nun içindeki tüm dosyaları usb belleğime kopyalıyorum.

ancak karşılaştığım tek hata  Hi-Level Marka 8 gb'lık flash belleğim işletim sistemi seçiyor bazı sistemleri boot ediyor bazılarını etmiyor ancak Toshiba 16 GB'lık belleğime ne koysam boot ediyor  buna nazaran Cruze 8 gb'lık flash belleğim hiç bir şeyi boot etmiyor  Unetbootin vb programları ile denesem dahi çalışmıyor

empax

USB Belleğin marka/modeli ne fark ettirir ki? Çok ilginçmiş bir ara elimdeki iki farklı belleğe Ubuntu kalıplarını dediğiniz gibi atıp denerim.
بسم الله الرحمن الرحيم