[Çözüldü] win7-ubuntu sorunu

Başlatan 66furk06, 12 Aralık 2013 - 18:37:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

66furk06

hocam win7 ve ubuntuyu beraber kullanmak üzere 320 gblik harddiskimin 80inini win7ye 60ını ubuntuya ayrıdım. Ancak media v.s. dosyaları hep ayrı bi diskte tutarım. 150gbde buna ayırdım ancak bu bölümü biçimlendirmedim. Bu bölümü ntfs olarak kullanmak istiyorum.

win7 cdsini takıp denedim önyükeleme sonrası karşıma linux açılış ekranı *geliyor
ubuntuyu hafıza kartından yüklemiştim aynı hafıza kartı ile yükleme ekranını açmaya çalıştığımda ubuntu-win7 açılış ekranı *geliyor.

en başta 150gblik bölümü biçimlendirdiğimde ise harddisk açılmıyo sadece mavi ekran *geliyor
bu 150gbyi nası kurtarcam

heartsmagic

Sorunun biraz karışık. Öncelikle Wİndows veya Ubuntu kurulum medyası ile makineyi açmana rağmen karşına kurulu bir sistem geliyorsa bu demektir ki kurulum medyasından açamıyorsun sistemi. Haliyle ayrı bir mesele bu ve BIOS üzerindeki açılış sırasını vs. denetlemen gerekiyor.

Gelelim asıl soruna. 150GB'lık bölümü biçimlendirince mavi ekran Windows'ta geliyor da, Ubuntu'da ne oluyor? Kurtarmaktan kastın kullanabilmek mi? Eğer öyleyse basit bir şekilde biçimlendirme yapacaksın. Mavi ekran meselesi Windows'a ait, bizim Ubuntu tarafını konuşmamız lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

66furk06

hocam harddisk en fazla 5 bölüme izin verdiği için bu şekilde oluyo win7 kendine ek olarak 105mblik bir alan açıyodu bunu açması zorunlu imiş.
şu an son çaremi deniyorum 210gbye win7 kurdum 65gbye linuz kurdum recoverye ayrılan kısmı silip win7nin kurulu alanını ikiye bölcem
bakalım ne olcak nası olcak
bunun dışında yapabileceğim bişey varmı son çare olarak deniyorumda

local1907

Bigisayar dünyasında çare tükenmez. Desktop ise Yeni bir HDD laptop ise harici alırsın olur biter :P

heartsmagic

Başka çarenin olup olmaması senin disk bölümlemene bakar. MBR disklerde bölüm sınırı beş değil dörttür. Kısacası o bilgi yanlış. Fakat dördüncü bölümü uzatılmış bölüm yaparsan altına istediğin kadar bölüm açabilirsin. Haliyle bu senin bölüm planına bakıyor biraz.

66furk06

recovery yi sildim bu şekilde problemi hallettim :D
win7nin recoverysi pekde işe yaramıyodu zaten

heartsmagic

Çözülen konularımız için: cozuldukonusu