[Çözüldü] simge seti değişikliği .. usr dosyasına yazma sıkıntısı..

Başlatan centipede, 09 Aralık 2013 - 22:45:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

centipede

linux mint 15 cinnamaon  kullanıyorum.
libre office simge setini değiştirmek istedim.. bende halen human simge setiyle kurulu geldi ve ben beğenmiyorum
istediğim simge setini masaüstüne indirdim..

bir yazıda okuduğum şekliyle;
''İndirilen dosyayı /usr/local/lib/libreoffice/share/config/ altında ki images_crystal.zip değiştirin.
(Eski images_crystal.zip tekrar kullanmak isterseniz, eskiyi önce yedekleyiniz.)

Sonrada LibreOffice >> Araçlar >> Seçenekler >> Görünüm den Kristal'i seçebilirsiniz.
'  diyor..
ancak mikrosoft mantığıyla indirdiğim dosyayı kes - kopyala - yapıştır mantığıyla usr dosyasındaki ilgili bölüme taşıyamıyorum.
kopyala yapıştır dediğimde  /usr/local/lib/libreoffice/share/config dosyasına sağ tıkladığımda yapıştır seçeneği silik çıkmakta.. yani bu şekilde olmayacak ben böyle anladım.

bunu nasıl yaparım.. yardımınızı rica ederim.
saygılar..

matrax_41

sudo mv /usr/local/lib/libreoffice/share/config/images_crystal.zip /usr/local/lib/libreoffice/share/config/images_crystal_yedek.zip

sudo mv yeni/dosyanın/yolu/images_crystal.zip /usr/local/lib/libreoffice/share/config/images_crystal.zip

tlg

@matrax_41, hocam sizin yazdığınız da güzel bir çözüm, ancak arkadaşın  ne derece Linux bilgisi olduğunu bilmeden ve ikinizin de affınıza sığınarak, dosya yöneticisini root haklarıyla açıp istediğiniz yere kopyalama daha rahat olur diye düşünmekteyim.

centipede

cevabını şu şekilde buldum..
LibreOffice Pack Icons-0.3.6-6.zip dosyasını masaüstüne indiriyorum ve onu bir dosyanın içine koyuyorum..
o dosyanın içindeyken uç birim açıyorum..
su komutunu yazıp enter liyorum..
kullanıcı adımı yazıp root kullanıcı durumuna geçiyorum.
ardından açtığım uç birime; sudo apt-get install libreoffice-style-crystal  yazıp enter diyorum..
gerekeni o yapıp bitiriyor.. uç birimi kapatıyorum..
libre office proğramını açıp   araçlar.. seçenekler...libre office ... görünüm seçeneği içindensimge boyutu ve biçemi seçeneğinden yeni kurulanı seçiyorum..
bu kadar..
ilgilenen ve cevep yazan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum..

tlg

Tabi o da bir seçenek, sorun çözüldü o zaman.
cozuldukonusu

centipede

aynen hocam.. konu bence kilit..  ilgi ve alakaya teşekkürler..

heartsmagic

@centipede, senin çözümün aslında bu başlıkta sorduğun soru için değil. O verdiğin apt-get install komutu ilgili paketi depolardan kurar ve senin aslında bir şey indirip bir yere açmana falan gerek yok. Kısacası sen depolarda olan bir şeyi en başta elle kurmaya çalışmışsın. Eğer öyle yapacaksan ve illa ki simge setlerini sistem geneline yani /usr altına koyacaksan arkadaşların önerilerini uygulayabilirdin. Gerçi benim önerim simge seti gibi şeylerin sistem geneline kopyalanmaması, sistemde tek kullanıcı varsa ev dizinindeki ilgili yer bu konu için daha uygun.

Konuyu da kilitlememiz için @tlg'nın verdiği bağlantıya bak lütfen. Sen konuyu etiketle ki bizler de kapatalım, yöntemimiz bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

centipede

bundan sonra daha dikkatli olurum.. forum sayfalarına pek uğramışlığım ve tecrübem yoktu.. teşekkürler..

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.