Ubuntu 12.04 Parallel LPT Kart Sürücü Yükleme

Başlatan BatuhanK, 09 Aralık 2013 - 15:39:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BatuhanK

Parallel Port çıkışı olan bir bilgisayara ekstra 1 hatta 2 adet parallel kart eklemek istiyorum. Bu kartlar PCI EF232 2S1P. Kurulu işletim sistemi ubuntu 12.04. Doğal olarak otomatik olarak tanımıyor ve çözümü de pek bulunur gibi durmuyor.

Çözüme benzer gibi bulduğum bazı yöntemlerden olan şu :

nstalling MCS98XX Parallel Port on Linux Platform:
To install the parallel port use the following command.

/sbin/modprobe parport_pc io=0x3f8,a400 irq=4,18

(and press ENTER)
The above command indicates onboard parallel port at 0x3f8 with IRQ 4 and MCS9835
parallel port at a400 with IRQ18. (Refer to fig 2)
Incase if you require using more than 2 parallel ports (for example MCS9815) make use
of the following command:

/sbin/modprobe parport_pc io=0x3f8,8800,8c00,9c00 irq=4,18
(and press ENTER)

In the above command 9c00 is 16 bit I/O address and 8800 / 8c00 are 8 bit addresses.
Refer to the screen shot below for clarity.

MCS9805, MCS9815, MCS9820, MCS9835, MCS9845 için kurulum yani bu kartın chipset i uyuyor ancak bahsedilen komutların içinden geçen o verilerde

lspci –v

denildiğinde parallel port bilgisi veriyor olması gerekiyor ancak bende parallel port demiyor, kartı tanımıyor desem, kartı takıp çıkardığımda communication controller olarak da görüyor, yani kartı da tanıyor, eğer yanlışım yoksa taktığım kart bu

03:00.0 Communication controller: Device 5372:6872 (rev 01)
   Subsystem: LSI Logic / Symbios Logic Device 0012
   Flags: slow devsel, IRQ 21
   I/O ports at 3070 [size=8]
   I/O ports at 3068 [size=8]
   I/O ports at 3060 [size=8]
   I/O ports at 3058 [size=8]
   I/O ports at 3050 [size=8]
   I/O ports at 3040 [size=16]
   Kernel driver in use: serial

Komutu giriyorum hiçbir işlem de yapmıyor gibi gözüküyor. Yazıcı ekleme ekranında LPT1 den başka LPT seçeneği de yok. Bunu nasıl çözebilirim bilen var mı?

heartsmagic

Uyguladığın komutun çıktı vermemesi normal, çıktı vermez zaten. Sen hangi IRQ'yu kullanıyorsun eklerken? Bir IRQ çakışması yaşanıyor olabilir mi? Bu işlemleri yaparken bir yandan da dmesg çıktısını takip edebilirsin.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BatuhanK

Açıkçası hani IRQ yu kullandığımı bilmiyorum. Şu durumda ne yapacağıma dair en ufak bir bilgim de yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Aralık 2013 - 16:36:23

Çıktılar şu şekilde :

03:00.0 Communication controller: Device 5372:6872 (rev 01)
   Subsystem: LSI Logic / Symbios Logic Device 0012
   Flags: slow devsel, IRQ 21
   I/O ports at 3070 [size=8]
   I/O ports at 3068 [size=8]
   I/O ports at 3060 [size=8]
   I/O ports at 3058 [size=8]
   I/O ports at 3050 [size=8]
   I/O ports at 3040 [size=16]
   Kernel driver in use: serial

03:01.0 Communication controller: Apache Micro Peripherals Inc Device 1035 (rev 08)
   Subsystem: Apache Micro Peripherals Inc Device 1035
   Flags: bus master, fast Back2Back, medium devsel, latency 32, IRQ 11
   Memory at e8100000 (32-bit, non-prefetchable) [size=64K]
   I/O ports at 3078 [size=8]
   Capabilities: [40] Power Management version 2

anladığım kadarıyla ki çıkarıp taktığımda belli oluyor üstteki yeni taktığım parallel kart, alttaki ise

#grep parport /proc/ioports
0378-037a : parport0

çıktısından da yanlış anlamıyorsam anakarta tümleşik olan parallel port çıkışı

şimdi ben tam olarak bu kartı hatta elimde bu karttan 2 tane var, ikisini ubuntuda nasıl tanıtıcam ve çalışır hale getiricem?

Şöyle bir anlatım var ki uyguladım ancak çalışan lpt çıkışım da bozuldu

"$ sudo lspci
...
03:06.2 Parallel controller: NetMos Technology PCI 9865 Multi-I/O Controller
...

$ sudo cat /proc/ioports | grep parport
<nothing>

$ sudo modprobe -r lp
$ sudo modprobe -r parport_pc

$ sudo lspci -v
...
03:06.2 Parallel controller: NetMos Technology PCI 9865 Multi-I/O Controller (prog-if 03)
Subsystem: Device a000:2000
Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 10
I/O ports at e000 [size=8]
I/O ports at d800 [size=8]
Memory at febfb000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K]
Memory at febfa000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K]
Capabilities: [48] Power Management version 2
...
e000 yerine sizinkinde ne geliyorsa onu koyun.

$ sudo modprobe parport_pc io=0xe000
$ sudo modprobe lp

$ sudo /etc/init.d/cups restart

"parport_pc" oluşturun ve aşağıdaki gibi düzenleyin.

$ sudo nano /etc/modprobe.d/parport_pc
options parport_pc io=0xe000

"parport_pc" oluşturduktan sonra da

$ sudo nano /etc/modules
...
parport_pc
lp
..."

Burada anlatılanları yapınca parport_pc.conf dosyası ile ilgili hatalar verdi. Kendim elle parport_pc yerine parport_pc.conf oluşturunca sadece lpt çıkışındaki değil tüm yazıcıların erişimini kaybettim. Daha sonra ikisini de silip yeniden başlatınca düzeldi.

Bu anlatımın altına birçok kişi çalıştı diye yorum yazmış. Ben nerede hata yapıyorum da yanlış yapıyorum. Tabi burada anakarta tümleşik parallel port çıkışı olmayanlar uyguluyorlar.

Hala çözebilmiş değilim ve bu makineye 2 yazıcı daha eklemem gerekiyor.

heartsmagic

Ne yazık ki benim de çok hakim olmadığım bir konu. Fakat anlatımdaki kısımları kendine göre değiştirdin mi? Örneğin e000 kısmını?

Bulduğun kaynak şurası sanırım:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1233589

BatuhanK

işte orada dediğini Türkçe olarak koydum, kendi yaptığını koymuş, kendi kartında e000, mesela bende bahsettiği kısım 3070 ama yaptığım işlem fayda etmiyor

heartsmagic

Anladım, sen kendine göre değiştirip denedin. Ne yazık ki dediğim gibi doğrudan tecrübemin olmadığı bir konu. Geniş bir zamanda etrafa bakınabiliriz ancak bu durumda.

BatuhanK

Kendime göre değiştirdiğimde varolan tümleşik portu da çalışmaz hale getirdi, yalnız şu oluşturduğu parport_pc dosyasıyla alakalı birşeyler var gibi, çünkü o işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatınca yapılan her işlemde bir parport_pc.conf dosyası olması gerektiği ve olmadığından dolayı yapılan işlemlerin görmezden gelineceği konusunda uyarı veriyor bilgisayar. Burada anlatılan şekilde dediğim gibi parport_pc.conf oluşturunca tüm yazıcılar gidiyor. Yani parport_pc.conf dosyasını acaba tüm diğer çıkışlar da dahil olarak doğru bir şekilde doldursam görebilir mi?

Tabi bir diğer anlamadığım nokta başka anlatımlarda hep

#grep parport /proc/ioports

Bunun dökümünde birden fazla parport çıkıyor ama bende sadece bir tane parport0 çıkıyor, buna fazladan ekleme imkanı yok mudur? Gerçi cihaz serial kartı parallel port olarak görmeyince parport olarak görmemesi lazım ondan parport olarak göstermemesi de gerek.

Şu cihaza sıradan 2-3 yazıcı takıcam ve paylaştırıcam diye haftalardır uğraşıyorum.