ubuntunun kurulu oldugu ext3 dosya sistemi silerken dikkat !!!

Başlatan komikimben, 03 Nisan 2008 - 23:28:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

arkadsim mustafa yildirim ubuntu kullanmaktan vazgecmisti. ext3 dosya sistemini silip fat32 ye cevirmisti bugun oglen sularinda.

ama daha sonra farketti ki windowsa ulasilamiyor.

buyuk ihtimal grub dosyasi silindi. panik yok yani arkadaslar. forumumuzda gerekli bilgiler mevcut.

biraz ugrasinca windowsa donebilirsiniz.  8) 8) 8) 8) 8) 8)

heartsmagic

Grubu MBR yerine o bölüme kurmuşsa bu durum gerçekleşir. MBR'ye kurulu Grup normal bölüm silindiğinde silinmez. Ortada başka bir hata olması muhtemel ve hata tespitini iyi yapmak lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

FAT kullanan kaldı mı ya ? :S
4gb 'dan büyük dosyaları desteklemeyen bir formatı neden ısrarla kullanıyor insanlar bi anlasam.. :)

NTFS.. ismi bile bir güzel.. New Technology File System..

Herneyse.. Live cd ile açıp windowsun olduğu partition'da boot.ini dosyasını elle düzenlerse sorun kalmayacaktır sanırım.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

potasyumsiyanur

Alıntı yapılan: Sypro - 04 Nisan 2008 - 00:59:37
FAT kullanan kaldı mı ya ? :S
4gb 'dan büyük dosyaları desteklemeyen bir formatı neden ısrarla kullanıyor insanlar bi anlasam.. :)

NTFS.. ismi bile bir güzel.. New Technology File System..

Herneyse.. Live cd ile açıp windowsun olduğu partition'da boot.ini dosyasını elle düzenlerse sorun kalmayacaktır sanırım.

düzenlemenin yolunuda ayrıntılı olarak yazsaydız keşke
mesela ben ubuntuyu sildiğim zaman ntldr dosyası eksik hatası alıyordum:S ve windowsa ulaşamıyordum
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

Sypro

Alıntı yapılan: potasyumsiyanur - 04 Nisan 2008 - 02:06:07
düzenlemenin yolunuda ayrıntılı olarak yazsaydız keşke
mesela ben ubuntuyu sildiğim zaman ntldr dosyası eksik hatası alıyordum:S ve windowsa ulaşamıyordum

C:\ nin içine boot.ini diye bir dosya yatarıp onun da içine

[boot loader]
timeout=3
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

yazarak windowsu boot etmesi sağlanabilir.

ntldr için ide/sata yuva ya da yolunu değiştirmeyi deneyin ben o şekilde çok çözdüğümü bilirim. Bir de CHKSDK yapmayı deneyin. bir çok şeyi otomatik düzenler.

KCN için not: sorun şu, biz windows yardım forumu değiliz, ben de windowsunuzu kurtaracak kişi değilim. ne yapacağınızı söylüyorum, yapmak size kalmış. ha ubuntuyu açamıyor olsanız madde madde açıklamaktan zevk duyarım. windows için aynısını söyleyemicem kusura bakmayın.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."