Masaüstü Geçişlerinde Görüntü Takılması

Başlatan zafergunduz, 25 Kasım 2013 - 19:01:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zafergunduz

Merhaba arkadaşlar, ben uzun bi süredir ubuntudan uzak kalmıştım ve dün tekrar ubuntu kullanmaya başlamaya ve bir daha asla windows'a dönüş yapmamaya karar verdim ve ubuntu 12.04 sürümünü kurdum. Her şey iyi güzel usb üzerinden kurulumu gerçekleştirdim sorunsuz ve biraz daha görsel kullanabilmek için compiz kurdum tabi ki. Yalnız birkaç sorunum var ve buradan sizlerden çözümünü bulabiliceğime inanıyorum.

Öncelikle masaüstü aralarında geçiş yaparken bi sonraki masaüstünden bi önceki masaüstünün anlık görüntüsünü gösteriyo bir saniyeden kısa bir süre bu rahatsız edici.. ( Ekran kartım onboard harici değil "intel graphics" )

Ve diğer bir sorunum ben gnome kullanmaya alışmış biriyim ve tabi ki gnome-shell kurdum oda oldu güzel ama alt ve üst panalleri düzenleyemiyorum mesela bi kısayol ekleyemiyorum üst panele..

Ayrıca bir klasör açtığım zaman alt panelde "openning file /" yazıyor bi süre ve imleç dönüyor..

Şimdilik sorunlarım bunlar ve verdiğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim :)

guopx

Compiz ile ilgili sorun bilinen ve biraz eski bir sorun https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/862430
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30130
Bu başlıkta konuşulmuştu en son ppa ile deneysel bir compiz sürümü yükleyip sorunu kendimce çözmüştüm ancak depo güncellenmediği için paket eski kaldı ve en son baktığımda 12.04 unity ile uyum sorunları çıkarıyordu. Şu an için 12.04 üzerinde bu sorunu çözecek bir yol bilmiyorum ama bu sorun 12.10 ve 13.04 ile gelen compiz sürümü ile çözüldü diye biliyorum.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

zafergunduz

Alıntı yapılan: guopx - 25 Kasım 2013 - 21:07:54
Compiz ile ilgili sorun bilinen ve biraz eski bir sorun https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/862430
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30130
Bu başlıkta konuşulmuştu en son ppa ile deneysel bir compiz sürümü yükleyip sorunu kendimce çözmüştüm ancak depo güncellenmediği için paket eski kaldı ve en son baktığımda 12.04 unity ile uyum sorunları çıkarıyordu. Şu an için 12.04 üzerinde bu sorunu çözecek bir yol bilmiyorum ama bu sorun 12.10 ve 13.04 ile gelen compiz sürümü ile çözüldü diye biliyorum.

Anladım ama bu sorun için kurulu sistemi kaldırıp da tekrar üst sürüm ubuntu kurmak uğraştırıcı olur, daha farklı bi çözüm yöntemi yokmu acaba ?

guopx

Kendi bilgisayarımda denedim malesef olmuyor. Compiz sürümünü o başlıkta bahsedilen ppa'daki depo sürümüne düşürdüm. Bağımlılık sorunu çıkmadı ancak unity çalışmadı bu sefer. Unity sürümünü de düşürdüm ve çalıştırmayı başardım ama çok kararsız geldi bana, bazı özellikler çalışmadı.
Bu compiz eklentilerinin kodlarından kaynaklı bir sorun. Ekran kartı vs sorunu değil malesef. Direkt olarak güncel compiz kodlarında oynama yapmayı da bilmiyorum ne yazık ki :(
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

zafergunduz

Alıntı yapılan: guopx - 26 Kasım 2013 - 03:04:42
Kendi bilgisayarımda denedim malesef olmuyor. Compiz sürümünü o başlıkta bahsedilen ppa'daki depo sürümüne düşürdüm. Bağımlılık sorunu çıkmadı ancak unity çalışmadı bu sefer. Unity sürümünü de düşürdüm ve çalıştırmayı başardım ama çok kararsız geldi bana, bazı özellikler çalışmadı.
Bu compiz eklentilerinin kodlarından kaynaklı bir sorun. Ekran kartı vs sorunu değil malesef. Direkt olarak güncel compiz kodlarında oynama yapmayı da bilmiyorum ne yazık ki :(

Anladım olsun çok teşekkür ederim yinede o kadar uğraştığınız için, napalım artık bu şekilde kullanıcaz ama keşke böyle olmasaydı :)
Peki o yazdığım panelle ilgili sorun için bi bilginiz var mı ? Yoksa normalde mi böyle acaba ben daha önce 10.04 kullanıyodum onda böyle değildi yani panelde oynama yapabiliyodum ama şimdi olduğu gibi duruyo hiç ekleme çıkarma yapamıyorum ?

heartsmagic

10.04 zamanında kullandığın Gnome eski sürümdü, haliyle işlemler daha farklıydı. Gnome Shell daha farklı bir yapıya sahip ve istediklerini eski alışkanlıklarına bakarak yapman mümkün değil. Yeni yapıya ayak uydurmaya çalışabilirsin, örneğin ihtiyaçların için eklentilere göz gezdirebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zafergunduz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Kasım 2013 - 10:51:55
10.04 zamanında kullandığın Gnome eski sürümdü, haliyle işlemler daha farklıydı. Gnome Shell daha farklı bir yapıya sahip ve istediklerini eski alışkanlıklarına bakarak yapman mümkün değil. Yeni yapıya ayak uydurmaya çalışabilirsin, örneğin ihtiyaçların için eklentilere göz gezdirebilirsin.

Anladım teşekkürler, bişey sorucam o zaman mesela hava durumlarını alan bi widget varmıdır yani android telefonlarda gördüğümüz gibi widgetler var mı ubuntu içinde ?

tlg

heartsmagic

Alıntı yapılan: zafergunduz - 26 Kasım 2013 - 19:10:31

Anladım teşekkürler, bişey sorucam o zaman mesela hava durumlarını alan bi widget varmıdır yani android telefonlarda gördüğümüz gibi widgetler var mı ubuntu içinde ?

Panelde mi istiyorsun yoksa masaüstünde mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zafergunduz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Kasım 2013 - 10:46:02
Alıntı yapılan: zafergunduz - 26 Kasım 2013 - 19:10:31

Panelde mi istiyorsun yoksa masaüstünde mi?

Masaüstünde olsun daha güzel olurdu

tlg

O zaman conky kullanımı daha uygun olur.

sudo apt-get install conky conky-all

daha sonra hava durumu ile ilgili conky arayabilirsin.
Wiki'de de bununla ilgili bir konu bulunmakta.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Conky_Nedir%3F_Nas%C4%B1l_Kullan%C4%B1l%C4%B1r%3F