Ubuntu sunucu kurulumu

Başlatan hvaceng, 22 Kasım 2013 - 14:31:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hvaceng

Bulunduğum şirkette Mac, Windows ve Linux Makineleri kullanılıyor. Bu makineleri dosya alışverişleri (ve ilerde internet sunucusu) sağlamak ve depolama yapmak amacıyla bir server'da birleştirmek istiyorum. Server kurulumunu (hardware olarak değil) nasıl yaparım. Ubuntu 12.04 server kurdum. Üzerinde çok oynamama rağmen hala kullanıcıların bir kısmı dosya kaydedemiyor. Mac makineler bazen serverı görmüyor, baze hiç problemsiz görüyor, dosya kaydedip okuyor. Bu konuyu en baştan başlayıp anlatacacak ve ayarları nasıl yapacağımız gösteren bir makale varmı. İlginize teşekkürler.

Osman

if

@hvaceng, dosya paylaşımını samba ile mi yapıyorsunuz?

"server" yerine sunucu; "haardware" yerine donanım yazarsanız memnun olurum.

arpia

Cevap evetse yani Samba ile paylaşıyorsanız, Mac üzerinde cmd + k tuş kombinasyonu ile açılan pencereye "smb://ubuntuipadresi" yazdığınızda ulaşması lazım.
Arada sıra da ulaşmıyorsa ağ da, kabloda v.b yerlerde problem olabilir. Gerçi daha bir çok başka şeyde olabilir ama en azından ping'den gelecek cevabı baz alarak aradaki iletişimi kontrol etmekte fayda var.

Bahsettiğiniz konular ayrı konular olduğu için hepsi bir arada makale bulmanız zor, varsa da ben bilmiyorum ne yazık ki. Fakat Samba, squid, iptables gibi konuları anlatan makalelerle başlayabilirsiniz.

burk

Şunu da sormak lâzım, sorunsuz işlem yapan kullanıcı mı bazen işlem yapamıyor yoksa bazı kullanıcılar mı işlem yapamıyor?