superuser şifresi otomatik girme

Başlatan Gtarim, 18 Kasım 2013 - 17:14:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gtarim

Merhabalar

Öncelikle amacımı anlatayım. Belirli bir programı hiçbir şekilde kişinin bilgisayar başında bulunmadan çalıştırmasını sağlıyorum bunun için gerekli yazılım dillerinde yazılımlarımı sağladım. Sıra onları otomatik çalıştırma sırasında sürekli bazı komutları bash script'le gonderip kontrol ediyorum.
Örn sudo apt-get install gibi
ancak burada şöyle bir problemim bulunmakta sürekli benden superuser ın yani root un şifresini istemekte ancak ben bu uygulamayı bilgisayar açıldığında otomatik olarak çalıştırmak ve kullanıcının hiç bir şekilde uygulamaya dahil olmamasını odaklamaktayım.

stackoverflow dan yakaladığım denemelerim

echo myPassword | sudo su
şeklinde tanıtmışlar myPassword yerine örneğin root şifrem 1 olsun denediğimde

echo 1 | sudo su
yada
echo "1" | sudo su

şeklinde direk olarak

$dizinadı line 2: 1: command not found
şeklinde problem yaşıyorum bunu nasıl aşabilirim ??

teşekkürler

heartsmagic

O şu şekilde olur:

echo parola | sudo -S falanca_komut

Ancak gördüğün gibi, bu sadece komut çalıştırmak için. Sen root oturumunu düşünüyorsun sanırım? Bence yöntemini değiştir. Bu şekilde makul olmuyor istediğin şey. Eğer hedeflediğin yazılım root haklarıyla ve başlangıçta çalışacaksa başlangıç betiklerine sokmayı öğrenmelisin. Servis olarak çalıştırabilirsin örneğin.

Hangi sistemde, ne şekilde kullanacaksın bu yapıyı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

edge35

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Kasım 2013 - 11:10:05
echo parola | sudo -S falanca_komut

Bu komuttaki "-S" in görevi ne oluyor? Ne işe yarıyor?

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

siberoloji

En son 2013 yılında yazılan iletiyi nasıl buldunuz?
-S
Stdin den (yani echo ile gönderilen parola ne ise) gelen veriyi oku demektir.
sudo --help
-S, --stdin                 read password from standard input

edge35

[mention=624874]@siberoloji[/mention] araştırınca bulunuyor bir şeyler :) Teşekkür ederim bu arada, sormadan önce help'ten baksam daha iyi olurmuş gerçi :)

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)