Hafıza Kartı Biçimlendirme Sorunu

Başlatan @KorsaN, 13 Kasım 2013 - 06:36:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

@KorsaN

8 GB Telefon hafıza kartım var  s3 telefonumdayken bir kaç program yüklenmiş ve telefon rootluydu sanırım  kartın ayarları oynandı.Sorun şu;
Android tabanlı telefonlarda Kartı Biçimlendirmeyi deniyorum * her şey güzel biçimlendirme oluyor fakat tekrar dosya yöneticisine girdiğimde bi bakmışım  kart tekrar eski haline dönmüş.Son çare olarak Root Explorerdan kartın özelliklerine baktım ve şu görüntüyle karşılaştım
Aşağıdaki resimde X çarpı olarak çizdiğim  alan onaylanmamış işaretlenmemiş kutucuk,  Nokta ( . ) olarak koyduğum kutcuklarda işaretlenmiş kurucuklar

Fotoğrafını  bilgisayardan çektim aşağıda

Root Explorerdan ben ne kadar admine okuma yazma erişimi versemde tekrar kartın özelliklerine baktığımda admin sadece okuyabiliyor.
Kullanıcının Okuma yazma yetkisi var, ama kullanıcı olarak nasıl kartı biçimlendirebilirim?
Hafıza kartım sağlam hiç bir  sorunu yoktur.
Alttaki ilk resimde ufak bir kırmızı uyarı işareti var, daha önce o işaret yerine kilit anahtar ikonu vardı.

Kısaca söylemek gerekirse Hafıza kartım deep freeze gibi bir şey var, Telefonuma  biçimlendirme yapabiliyorum biçimlendirme sonucu SD kart bağlanıyor otomatikmen. Sonra dosya yöneticisini açtığımda kart eski haline dönüyor:)
Ubuntu formatı atarkende  hafıza kartını takıp komple cd den biçimlendirdim ( BAŞARIYLA BİÇİMLENDİRİLDİ ) fakat kartı tekrar taktığımda eski halini almış:)
Her türlü yöntemi denedim ilk koyduğum resimdeki  useri sadece okuma yapabilsem, adminide  okuma yazma yapabilsem bütün sorun ortadan kalkacak.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=34090.msg409310#msg409310 bu iletideki gibi değiştiremiyorum hafıza kartındaki okuma yazma özelliklerini + dolphini root olarak açtım hafıza kartı özelliklerine giremiyorum yetkiniz yok diyor. sadece user olarak girebiliyorum

if

Kart bilgisayara takılıyken: dpkg -l | grep dosfstools
ls -l /media/serdar
mount

@KorsaN

Alıntı yapılan: if - 14 Kasım 2013 - 19:36:03
ls -l /media/serdar
mount

Malesef buda işe yaramadı  kartı çıkartıp taktım hala aynı gösteriyor, ama bir şey daha söylemek istiyorum deep freeze gibi bir şey var karttaki dosyaları siliyorum çöpüde boşaltıyorum kartı çıkarıp tekrar taktığımda sildiğim dosyalar geri geliyor, senin verdiğim komutları yazdıktanra sonra telefona taktım kartı emin olmak için değiştiremiyorum okuma yazma erişimlerini Root Explorerdan

daligo5

kartın bozuk olması gibi bir durum olabilir mi? acaba birde yazma testi yapsanız. kartı sonuna kadar doldurmayı deneyin
sonuç ne olacak görelim
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

if

ls -l /media/serdar
mount

Bana bu komutların çıktısı gerek. Bu kartın kilidi car mı?

@KorsaN

Alıntı yapılan: daligo5 - 15 Kasım 2013 - 07:33:59
kartın bozuk olması gibi bir durum olabilir mi? acaba birde yazma testi yapsanız. kartı sonuna kadar doldurmayı deneyin
sonuç ne olacak görelim

Kartı sonuna kadar doldurdum yada karttaki her şeyi sildim, kartı çıkarıp tekrar taktığımda * her şey eski haline döndü, S3 telefonumu kardeşime vermiştim marketten sürekli uygulama indirip durmuştu malum telefonda rootlu, herhalde bilmediği bir program yükledi ve karttaki  okuma yazma işlemlerini değiştirdi ben bunun kanatindeyim, deep freeze programı gibi  bir şey oldu karta,  telefondan yada bilgisayardan nasıl grup kullanıcı olarak girip karttaki her şeyi silebilirim, sildikten sonra tekrar geri gelmezse dosyalar o zaman kartın bozuk olduğu kanaatine varacam,

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2013 - 03:17:07

Alıntı yapılan: if - 15 Kasım 2013 - 17:53:50
ls -l /media/serdar
mount

Hocam kart yanımda değil kodları yazıp çıktısını en kısa zamanda yansıtacam konuya bu arada 2 tane  8er GBlık kart aynı konumda,   tek bir kart olsa bu kadar üstüne gitmiyeceğim konunun , Bu arada telefonun konsolu üçbirimi var terminal emülatörü oradan bir müdahale etmek söz konusu olabilir mi?

@KorsaN

Alıntı yapılan: if - 15 Kasım 2013 - 17:53:50
ls -l /media/serdar
mount

Hocam çıktıyı ekliyorum;

serdar@serdar-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:~$ sudo su
sudo: unable to resolve host serdar-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC
[sudo] password for serdar:
root@serdar-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:/home/serdar# dpkg -l | grep dosfstools
ii  dosfstools                                3.0.16-2ubuntu2                         amd64        utilities for making and checking MS-DOS FAT filesystems
root@serdar-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:/home/serdar# ls -l /media/serdar
toplam 12
drwx------ 56 serdar serdar 4096 Oca  1  1970 SERDAR
drwx------  1 serdar serdar 8192 Ara 15 20:49 TOSHIBA EXT
root@serdar-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:/home/serdar# mount
/dev/sdb2 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755)
none on /sys/fs/pstore type pstore (rw)
/dev/sdb5 on /home type ext4 (rw)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)
systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd)
/home/serdar/.Private on /home/serdar type ecryptfs (ecryptfs_check_dev_ruid,ecryptfs_cipher=aes,ecryptfs_key_bytes=16,ecryptfs_unlink_sigs,ecryptfs_sig=1da41a1fd35ce821,ecryptfs_fnek_sig=2bf0f59fde35b950)
gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=serdar)
/dev/sdb1 on /media/serdar/TOSHIBA EXT type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
/dev/mmcblk0p1 on /media/serdar/SERDAR type vfat (rw,nosuid,nodev,uid=1000,gid=1000,shortname=mixed,dmask=0077,utf8=1,showexec,flush,uhelper=udisks2)
root@serdar-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:/home/serdar#

alikemalocalan

kartı pcye tak cıkar hala aynısı oluyorsa at gitsin mutlaka sorun vardır

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Aralık 2013 - 00:20:41

telefonda hiç deneme

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Aralık 2013 - 00:21:04

belki telde silen bir uygulama felan vardır pcde çıkar tak

@KorsaN

Alıntı yapılan: alikemal0162 - 16 Aralık 2013 - 00:20:19
kartı pcye tak cıkar hala aynısı oluyorsa at gitsin mutlaka sorun vardır

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Aralık 2013 - 00:20:41

telefonda hiç deneme

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Aralık 2013 - 00:21:04

belki telde silen bir uygulama felan vardır pcde çıkar tak

Zaten bu hafıza kartları telefonumdaydı, telefon rootluykken oldu bunlar bir program yaptı bunu ama hangi program bilmiyorum 2 tane 8gb lık hafıza kartımda aynı şekilde oldu, o kodları yazdım eski haline döndü kilit resmi var eskisi gibi oldu

heartsmagic

Bir şey sormak istiyorum, bu karttaki bölümü hiç silmeyi denedin mi sen? Madem biçimlendirebiliyorsun demek ki içinde önemli veri falan yoktu daha önceden. Kartı taktın, Gparted'ı açtın, seçtin kart bölümünü, sonra ayırdın, ardından orada gördüğün bölümü sil dedin, ne oluyor? Siliniyorsa sil gitsin, sonra yeni bir fat32 bölüm oluştur orada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

@KorsaN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Aralık 2013 - 02:17:33
Bir şey sormak istiyorum, bu karttaki bölümü hiç silmeyi denedin mi sen? Madem biçimlendirebiliyorsun demek ki içinde önemli veri falan yoktu daha önceden. Kartı taktın, Gparted'ı açtın, seçtin kart bölümünü, sonra ayırdın, ardından orada gördüğün bölümü sil dedin, ne oluyor? Siliniyorsa sil gitsin, sonra yeni bir fat32 bölüm oluştur orada.

Vallahi Hocam Windows8 Disk yönetiminde yaptım,Ubuntu format atarken komple sildim kartı,Windows üzerinde çalışan bir çok programı denedim,Bu bahsettiğiniz olayı daha öncede yaptım herşey siliniyor güzel hoş ama kartı tekrar bağladığımda bi bakmışım  herşey eski haline dönüyor :) 8şer GB lık hafıza kartların ikisindede denedim bu yöntemleri, zannedersem bir .apk programı yüzünden bunlar oldu konuyu açarkende demiştim Telefon Rootluyken oldu bunlar, Kartı koruma altına mı aldı ne bende çözemedim,neyse kırıp atacam kartların ikisinide çekmecemde öylece duruyor

heartsmagic

Program dediğimiz bir yazılım neticede, kaldı ki iki karttan bahsediyorsun. Kartı bağımsız olarak bir başka yerde biçimlendirdin, sildin tüm bölümleri diyelim ki. Sonra taktın tekrar bilgisayara, bölümler görünüyor mu?

Son sorum şu olsun, bu durum telefonda mı yaşanıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hicorotti

arkadaşlar;
bu sorun aslında şu fani dünyadan ibretlik bir olay.  ;)
durum şöyle;
bu flash yada diğer adıyla nand belleklerin belirli -olsada kestirilemeyen- bir yazma ömrü var ve bu ömrün sonunda içeriklerine yazmaya müsaade edemiyorlar. ve bir bakıma bu flashlar read-only/sadece okunabilir vaziyete geçerek foruma konu olan manzarayla bizleri başbaşa bırakıyorlar.

diğer depolama arızalarına nisbeten avantajlı olan bu arızanın da kendince dez avantajları da mevcut.
en büyük artısı eğer bu hale geçtiğini fark ettiğinizde içeriğine dosya kaydettiğinizi sanarak eliniz boşa çıkmadıysa tüm veriler elinizde çünkü bu alet artık yüzeyi lekesiz ve tertemiz bir CD'den farksız.
ama belleğin garantisi var ve içinde silmek istediğiniz özel / mahrem bilgileriniz varsa ya karttan vazgeçeceksizin yada özelinizden.

bu arada elimde bu vaziyette 64gb µSD belleğim var ve garantisi de var beraberinde tüm verilerim de içerisinde. bu durumdaki belleği garantisine zeval getirmeden okunamaz hale getirecek bir fikre ivedi ihtiyacım var.

plazma

Alıntı yapılan: hicorotti - 07 Mart 2014 - 01:29:36
arkadaşlar;
bu sorun aslında şu fani dünyadan ibretlik bir olay.  ;)
durum şöyle;
bu flash yada diğer adıyla nand belleklerin belirli -olsada kestirilemeyen- bir yazma ömrü var ve bu ömrün sonunda içeriklerine yazmaya müsaade edemiyorlar. ve bir bakıma bu flashlar read-only/sadece okunabilir vaziyete geçerek foruma konu olan manzarayla bizleri başbaşa bırakıyorlar.

diğer depolama arızalarına nisbeten avantajlı olan bu arızanın da kendince dez avantajları da mevcut.
en büyük artısı eğer bu hale geçtiğini fark ettiğinizde içeriğine dosya kaydettiğinizi sanarak eliniz boşa çıkmadıysa tüm veriler elinizde çünkü bu alet artık yüzeyi lekesiz ve tertemiz bir CD'den farksız.
ama belleğin garantisi var ve içinde silmek istediğiniz özel / mahrem bilgileriniz varsa ya karttan vazgeçeceksizin yada özelinizden.

bu arada elimde bu vaziyette 64gb µSD belleğim var ve garantisi de var beraberinde tüm verilerim de içerisinde. bu durumdaki belleği garantisine zeval getirmeden okunamaz hale getirecek bir fikre ivedi ihtiyacım var.

Belleğiniz veriler bu şekilde askıdamı kaldı ? Aslında kendiniz cevabıda vermişsiniz, fiziksel hasar vermeden malesef o yol imkansız gibi duruyor ama şunlara bir bak istersen :

http://www.programlar.com/guvenli-veri-silme/
http://www.harddiskverikurtarma.com/kalici+veri+silme+programlar.html#.UxmM7s5qNIs

Çalışıyor olsa temizleme istesen durum bu olurdu belki bu durumda da çalışır emin değilim denemen lazım.