[Çözüldü] tty1'den masaüstüne ulaşamazsam ne yapabilirim?

Başlatan meraker, 12 Kasım 2013 - 18:18:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meraker

merhabalar  masa üstlerimden birinden diğerine geçişlerde kısa süreli tty1 ekranı çıkıyor geçişlerde takılınıp kalınırsa ne yapmak gerekir?

siberoloji

İki masaüstü yöneticisi aynı anda çalışamayacağı için birisini kapatıyor ve diğerini açıyor. Bilgisayarınız bir miktar yavaş ise bu geçiş biraz uzun sürüyor ve siz o esnada linux işletim sisteminin masaüstü yöneticisinin çalışmadığı halini görünüyorsunuz sanırım.

Bu bence problem değil normal.
Ubuntu açılışı esnasında bazen gördüğünüz çekirdek mesajlarına benzer.

Örneğin masaüstünüzde işlem yaparken Alt+Ctrl+F2 tuşlarına basarsanız tty ekranına geçersiniz.
Tekrar Alt+Ctrl+F7 tuşlarına basarsanız da görsel masa üstüne dönersiniz.

meraker

sayın siberoloji yanıtınız için teşekkür ederim, ama kafamı kurcalayan şeyler var örneğin, o ekrandan çıkmazsa  (tty1)ne yapmalıyım? çıkmaması ne anlama gelir. teeşekkürler. çünkü daha önce çıkamamıştım ubuntu 13.10 ,u dvd,den yeniden yükledim.

exclipit

Alıntı yapılan: meraker - 12 Kasım 2013 - 19:15:57
sayın siberoloji yanıtınız için teşekkür ederim, ama kafamı kurcalayan şeyler var örneğin, o ekrandan çıkmazsa  (tty1)ne yapmalıyım? çıkmaması ne anlama gelir. teeşekkürler.

Hiç çıkmaması, masaüstü yazılımlarında bozulmalar olduğunu gösterir ve, bunu çözmek için masaüstünü tekrardan kurar veya yeniden konfigüre edersiniz.

Pardon tty1'in çıkmamasından söz etmişsiniz. Bende bu sorun 12.04'te vardı. Ctrl+Alt+F1 yaptığımda tty1 vs hiç bir şey gelmiyordu. Başlagıçta grub da gözükmüyordu. Ben de "grub customizer" diye bir yazılımı kurmuş ve grubun görünme saniyesini tekrardan değiştirmiştim. Sonrasında tty, grub vs gözükmüştü. (Elbette ki gözükmemesi, saniyeyle alakalı değildi. Ve tty'lere ulaşmamı sağlayan da neydi bilmiyorum.)
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

siberoloji

startx
veya
sudo startx
Xwindows yöneticisini tekrar başlatır.
Çıkmaması ekran kartını yanlış yüklemişiniz demektir.
Ben bir defa Nvidia da yaşamıştım.

Şöyle söyleyeyim; ekran kartı yükleme tariflerinin genelde sonlarında problem yönetimi "Troubleshooting" bölümleri oluyor ve çoğu insan bunları okumadan işe girişiyorlar.
O bahsettiğim bölümlerde böyle bir durumda neler yapılacağı zaten yazıyor.
Örneğin
sudo cp xcofig.old xconfig
gibi eski ayarları geri yükleme komutlarını not edip bilgisayarı o şekilde tekrar başlatmak faydalı oluyor.

meraker

arkadaşlar yanıtlarınız için hepinize ayrı,ayrı teşekkür ederim. umarım böyle bir sorun oluşmaz,ama olursa ipuçları geldi. teşekkürler.