Ubuntu-12.04.3 usb belleğe kurulamıyor

Başlatan @KorsaN, 08 Kasım 2013 - 07:53:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

@KorsaN

Ubuntu-12.04.3  32bit sürümünü indirdim LiLi USB Creator programı ile iso dosyasını 4gb usb belleğe yazdırdım buraya kadar * her şey güzel.
Laptobu açtım Usb belleği bot olarak gösterdim Ubuntu sorunsuz bir şekilde açıldı fakat  kurulmuş bir şekilde  açılmadı, açılış ekranında 
Ununtu Dene / Ubuntu kur butonlarını fark ettim.

4Gb Kingston belleğin yanında  bi 4gb flash bellek daha taktım  ubuntuyu flash bellekten bir  diğer flash belleğe kurmaya çalıştım Yükleme ekranında  3000 mb kurulacak alan, 500mb home , geri kalan 500mb takas yaptım dil paketini yükledi diğer paketleri yüklerken kurulumun %61lerinde  kurulum penceresi çöktü, flash ısınmıştır diye tekrar aynı işlemi denedim yine çöktü kurulum ekranı.
Bu sıkıntıyı nasıl çözebilirim? usb belleğe hard diskteki gibi kurulum yapmak istiyorum
diğer türlü ha cdyi takmışsın ha usb yi değişen bir şey yok
Pardusda sorunsuz bir şekilde yükleyip çalıştırabiliyorum ama kde den kıl kaptığım için görünüş olarak pardusu sevmiyorum
ubuntu daha  güzel ve cazip geliyor bana ve önemlisi Donmuyor.

Laptobumun HDD sinde bad sector var 5,6 günlük idare etsin yeterli  garanti belgesi yanımda değil elime geçtiğinde servise gönderecem laptobu işlerden geri kalmamak için ubuntuyu bir an önce usb belleğe kurmam gerekiyor.
Slax,pardus,linuxmint bunları denedim garip ama  bunların hepsi bilgisayarımda donuyor

arpia

İndirdiğiniz medyanın dosya bütünlüğünden eminmiyiz acaba. Belki .iso problemlidir zira kurulumun yarısında gidiyor diyorsunuz.
MD5 kontrolü ile doğrulayıp emin olmanızı önerebilirim. Ayrıca ram bellekte de sorun olabilir ama ilk kontrolün MD5'ten olmasından yanayım.

tefoski

" 4Gb Kingston belleğin yanında  bi 4gb flash bellek daha taktım  ubuntuyu flash bellekten bir  diğer flash belleğe kurmaya çalıştım Yükleme ekranında  3000 mb kurulacak alan, 500mb home , geri kalan 500mb takas yaptım "

- Ubuntu kurabilmen için en az 8 GB büyüklükte bellek kullanılmalı,
- sdb1 usb bellek bölümüne yükle, bilgisayarında Ram 1 GiB ve üstünde ise,
- usb üzerinde takas alanı oluşturma,
- bir başka bölüm ( home ) hiç oluşturma,
- Linux ubuntu kurulumda bellek üzerinde 5-7 GiB yer kaplar,
- 4 GiB belleğe kurmaya kalktığında , kurulum çöker...   
BirDost

Gabriel

LiLi ile disk hazırlarken tanınabilmiş bir kalıp ile kurulum yaparsanız kalıcı bölüm oluşturabileceğiniz bir seçenek çıkacaktır. (Persistence)
Bunu kullanarak diskinizin kalan bölümünden istediğiniz kadarını sabit disk gibi kullanabileceğiniz bir alan olarak ayırabilirsiniz.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

@KorsaN

Alıntı yapılan: tefoski - 08 Kasım 2013 - 09:41:32
" 4Gb Kingston belleğin yanında  bi 4gb flash bellek daha taktım  ubuntuyu flash bellekten bir  diğer flash belleğe kurmaya çalıştım Yükleme ekranında  3000 mb kurulacak alan, 500mb home , geri kalan 500mb takas yaptım "

- Ubuntu kurabilmen için en az 8 GB büyüklükte bellek kullanılmalı,
- sdb1 usb bellek bölümüne yükle, bilgisayarında Ram 1 GiB ve üstünde ise,
- usb üzerinde takas alanı oluşturma,
- bir başka bölüm ( home ) hiç oluşturma,
- Linux ubuntu kurulumda bellek üzerinde 5-7 GiB yer kaplar,
- 4 GiB belleğe kurmaya kalktığında , kurulum çöker...

Hocam bu konuyu açtıktan sonra baktım flash belleklerle bu iş olmayacak :) ki zaten aktarım hızıda yavaş malum usb 2.0, bende 1TB  taşınabilir toshiba hard diskimi diğer masa üstü bilgisayarına takıp windows 7den  disk birimini 10Gb küçülttüm sonra usb 3.0 Taşınabilir hard diskimi laptobuma takıp kurmaya çalıştım 1 sigara bir kahve içtim bir bakmışım  ubuntu kurulmuş :) JET hızıyla cevap yazmışsın ellerine sağlık.
8Gb /
1.2Gb /home ev dizinine öylesine verdim.
800 Mb takasa verdim

Şu an sistemim canavar gibi çalışıyor 10 tane internet sayfası + farklı görevlerde var banamısın demiyor 1 kerecik olsun donma kasma yaşamadım ve USB 3.0 ın ne olduğunu işte şimdi öğrenmiş oldum tabi taşınabilir diskin hızınada diyecek bir sözüm yok :)

Bir kaç günüm kaldı şu laptobun Garanti ve Kasko kağıtları elime geçsin hemen vatanbilgisayarın yolunu tutacağım :)
Çok uğraştım bad sectorun  kaçıncı mb. da başladığını tesbit ettim  başladığı noktaları hedefleyip 30 Gb alanı çöpe attım ama virüs gibi ordan oraya bulaştı attı.Daha 1 sene bile olmadı laptobu alalı hiç düşürmedim acaba neden böyle bir sorun yaşandı hard diskimde anlamış değilim.
Bİlgisayarın uzun süreli açık olmasından kaynaklabilir mi bu diskin arızalanması?

Ayrıca;
-Bir sorunum daha var Telefon hafıza kartlarından anlayan birisi varsa bir şey sormak istiyorum.Onun içinde ayrı bir konu açmayım yani.

heartsmagic

Ayrı sorunlar için ayrı başlıklar açalım. Forum düzeni açısından ayrı konularda konuşuyoruz sorunları. Bu başlıktaki mesele hallolduysa etiketleyelim diyecektim, fakat istediğin şey tam gerçekleşmemiş, sen farklı bir yoldan çözmüşsün olayı. Kısacası etiketlemeden kapatalım konumuzu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.